şükela:  tümü | bugün
 • bir servis $ekli. getirilen yiyecek, icecek masada ortaya konarak, masadakilerin ortak faydasina acilir. lokantalarin, barlarin, pavyonlarin cokca kullanilan kelimelerinden.
  (bkz: ortaya bir karisik)
  (bkz: ortaya bir salata abi)
  (bkz: ortaya karisik)
  (bkz: sahilden)
 • kalabalık yemeklerde en güzel sipariş şeklidir . gidilen yemekte ortaya ne kadar çok şey söyleniyorsa o yemek o kadar güzel geçecek , o kadar alkollü bitecek demektir. herkesin kendi tabağından yediği , kendi içkisine karar verdiği yemeklere inat ortaya güzel bir salata ile başlayan ve sonsuza giden çeşitlerle süslenmiş bir masa ve yine hep beraber paylaşılacak 1 şişe içki , rakı ise daha da iyidir ama mecbur değil , muhabbetin tavan yapacağının en güzel göstergesidir. ortaya ne kadar abanılırsa o kadar paylaşılıt çünkü , bazen ortaya gelen salatadan tabağına almaya kalkışan denyolar olmaz değil ama 2. kadehten sonra arkadaşının bak bu da çok güzelmiş önerisine cevap verecek hale gelinir. en son ortaya tatlı ya da meyve tabağı söylenir ve o da paylaşılarak masadan kalkamayacak halde olanların koluna girerek evlerin yolu tutulur.
 • a (b'ye): "sen çok iddiacısın* oğlum!"
  b: "bunu her yerde tartışırım, ben iddiacı değilim."
  a (ortaya): "başka sorum yok, sanık sizindir*."

  serimleme-serimlemek, açımlama-açımlamak benzeri kuruluşta bir sözcük olup kökünde sermek mastarı bulunuyor olmalı. sergi, seren ve sergenle doğal akrabalık hukuku vardır. serim serimlemenin sade ve öz hali sanki (yani büyük oranda eşanlamlısı). serimleme ortaya koyma süreci, gösterim, kısa plan gibiyken; serimlemek göstermek, ortaya koymak, adeta kanıtlarıyla anlatmak, sayıp dökmek* anlamına geliyor.

  bir şehri içinde sevdiğin varsa seversin. bir kentten anıların nedeniyle nefret edersin. aynısıdır, bir ortamcayı, içinde/üstünde sevdiğin varsa benimseyeceksindir; haydi çıkar sevgileri ortaya..

  (ilk giri tarihi: 10.8.2017)
 • (bkz: medyum)
  (bkz: medya)
 • alaçatı'da bir mekan. adı gibi ortaya söylediğiniz mezelerle ve yanına aldığınız rakı ile güzel bir gün geçirebilirsiniz
hesabın var mı? giriş yap