şükela:  tümü | bugün
  • herhangi bir kaynağı, kanıtı ve hatta gerçekliği olmayan haberleri, birden yoktan zuhur etmiş hakikatler gibi yedirmeye çalışmaktır.

örneğin, akit, bir üniversitenin atatürkçü düşünceleri olan bir hocasına takmak istedi diyelim. aradı taradı bu insanın suç teşkil edecek bir hareketini bulamadı. ne yapıyor muhabir? hemen otuyuruyor bilgisayar başına yazıyor: "prof dr. xyz'nin uzun bir süredir başörtülü öğrencilere kasti bir şekilde düşük puan verdiği, bu öğrencileri kopya çekmekle itham ettiği ve derslerde bu öğrencilerin yüzüne hiç bakmadığı, dersi tamamen diğer öğrencilere anlattığı ortaya çıktı."

akp medyasının aşıdır, suyudur bu yöntem. "ortaya çıktı haberciliği" olmasaydı, akşam, sabah, takvim, yeni şafak ve bilimum kağıt israfı boş sayfalarla çıkmak zorunda kalırdı.

aha güncel bir örnek: "yunanistan'da seçimleri kazanan radikal sol koalisyon syrıza'nın lideri alexis tsipras'ın, uzun süredir ak parti'nin yükselişini yakından izlediği ortaya çıktı." http://www.ensonhaber.com/…ediyoruz-2015-01-28.html
  • son zamanlarda özellikle yayın yasağı getirilen konularda gördüğümüz ve yayın yasağının anlamını kaybettiği haberciliktir. nerden ortaya çıktı, kaynak belirtilmeden yapılan bir acayip habercilik (ya da büyücülük) türüdür.

- eğer yayın yasağı varken basın organları bu yasağa uymuyorsa yasal müeyyidesi niye uygulanmıyor?
    - eğer basın organlarının bu yasağı delmesine göz yumulacaksa yasak niye var?
    - bu haberlerde neden kaynak belirtilmiyor? zor bir şey mi "savcılığın basınla paylaştığı belgeler" demek?

her yanımız hukuksuzluk oldu, ya da bir bildikleri var, ben kaçırıyorum. polis muhabirleri bu işi gizliden yapıyor olabilir mesela. o zaman yayın yasağı nedir, bu haberler için özel izin mi alınıyor bilmiyorum. zaten sıradan vatandaş bilmese de olur.

en son örneği
    ya da
    rüzgar çetin'in gözaltındaki görüntüleri ortaya çıktı
    ankara saldırısının yeni görüntüleri ortaya çıktı
    mesela darbe sonrası çokça rastladık;
    darbeci pilotun ek ifadesi ortaya çıktı
    darbeci yarbay hakan karakuş'un ifadesi ortaya çıktı
  • masabaşı haberciliği de denir!
    bir de söylendi , bildirildi , iddia edildi haberciliği var..

özellikle transfer zamanlarında , özellikle de 3 büyükler 25-30 futbolcu alıp satarlar.. bu ortaya çıktı haberciliği ile..