şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir ortodontik şeffaf plak markası.

başta ön dişlerim olmak üzere azı dişlerim hariç hemen tüm dişlerim birbirinden biraz ayrık. normalde pek sorun etmiyordum ama yine de arada laminate veneer kuron gibi tedavileri falan bir araştırıyordum estetik kaygılardan ötürü. konuştuğum bir iki diş hekimi, kaplamayı önermediler, tel tedavisini tavsiye ettiler. 30 yaşında olmama hasebiyle tel takmayı pek düşünmemiştim ama sonra sonra o da aklıma yatmaya başladı. öyle olunca ortodontik tedavilere biraz bakınırken, bir diş hastanesinin diş teli alternatifi olan şeffaf plakta kampanya yaptığını gördüm. diş teli ve şeffaf plaka aynı ücreti çıkarınca da şeffaf plak kullanmaya karar verdim.

geçtiğimiz hafta itibarıyla da tedaviye başladım. başlamadan biraz araştırdım ama nette pek fazla şeffaf plakla tedavi öyküsü ya da fotoğrafı bulamadım. diş teli başlığı altında baya birikim varken bu konuya pek değinilmemiş. ben de kendimce benden sonrakilere biraz fikir vermek adına tedavi sürecinde yaşadıklarımı buraya not almaya karar verdim.

süreç şöyle oldu; tedaviye karar verdikten sonra bir ölçü aldı dişçi, firmaya yolladı, bir tedavi planı ve ilk plaklar geldi. alt ve üst çene için 2'şer hafta kullanacağım 12 plakla tedavi ilk aşamada 6 ay olarak planlanmıştı. alt ve üst çene için kullanacağınız plak sayısı ve süresi farklı olabiliyor sanırım bende aynı denk geldi.

plakları günde 20-22 saat takmanız gerekiyor minimum. ilk taktığımda plak bir miktar ağrı yaptı, başka şeye baya zor odaklanıyordum ama ağrı kesici içmeksizin dayanabildim öyle bir ağrıydı. üçüncü günde bu ağrı geçti. zaten hekim de "başta dişleri itecek, sonra orada tutacak" gibi bir açıklama yapmıştı. yani anladığım kadarıyla her yeni plakı takışımda yani 2 haftada 1 bu ağrı deneyimi olacak.

plaklar ciddi manada şeffaf, yani arkadaşlarıma açıklama yapmaksızın dişlerimi gösterdiğimde bile anlamıyorlar dişimde bir şey olduğunu ben söyleyene kadar. bir miktar pelteklik yapıyor s,ş,z seslerinde zorlanıyorsunuz. başlangıçta fazlayken bir iki gün içinde buna da adapte oluyorsunuz ve baya azalıyor pelteklik.

plakları bir şey yiyip içerken çıkartmak gerekiyor. sadece ılık su içerken çıkarmayabilirsiniz demişler. sıcak/soğuk içecekler muhtemelen deforme ettiği için, oda sıcaklığında da olsa diğer içecekler de boyadığı / aralarına falan girip diş çürüteceği için tüketilemiyor galiba. yemeklerde çıkarmak gerekiyor, bi kutusu var onu yanınızda gezdirebilirsiniz ya da benim gibi peçeteye sarabilirsiniz ama dikkat edin daha ilk gecemde sarhoş olup tantuniye düşünce masadaki diğer peçetelerle birlikte çöpe gidiyordu az kalsın * diş fırçanızın sürekli yanınızda olması gerekiyor zira dişlerin yemeklerden sonra sadece suyla pek temizlenemeyeceğini anlıyorsunuz bu süreçte. plakları da suya tutup ya da fırçalayıp geri takıyorsunuz.

dediğim gibi şimdilik ilk plaktayım burayı haftalar geçtikçe güncellemeyi planlıyorum. umarım sonuçlar istediğim gibi olur, belki o zaman bir öncesi/sonrası fotoğrafı da paylaşırım 6 ayın sonunda :)

aylar sonra edit: tek tek çok soru geliyor, şöyle kısaca sorulanlara da temas edecek şekilde bir ekleme yapayım. tedavim bitti, ilk plana ek olarak alt için 4 üst için 3 plak daha taktım ki 8 hafta ilave oldu yani. ama bu benim yüzümden oldu, başta günde 20 saat üstü takmaya ve ağzımda aparey varken soğuk sıcak bir şeyler içmemeye çok dikkat ederken sona doğru saldım alıştıkça bu yüzden de ilave plaklarla başlangıçta planladığımız seviyeye gelebildik. şimdi pekiştirici dedikleri plaklardayım. genel soru tavsiye eder misin şeklinde. ben gerçekten paramın karşılığını aldım ve açıkçası baya kolay oldu. o yüzden tavsiye ediyorum. alternatifi diş teli, onu da kullanan birinden dinlemek lazım. ama bana sprarsınız ciddi bir fiyat farkı yoksa ve bozukluğunuz apareyle düzelebilecek türdense hiç düşünmeden orthero kullanabilirsiniz.
  • dişlerimdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi amacıyla, hekimimin uyguladığı plak markası olduğunu öğrendim bugün.

yerli malı olduğunu öğrenince ayrı bir mutlu oldum.

(bkz: yaşadıklarım için.)
  • dün itibariyle başladığım tedavi. ilk taktığım andan itibaren kendimi eyvah eyvah'taki firuzan gibi hissediyorum. s'ler, ş'ler patır patır patlıyor, durduramıyorum. hafif bir baskı hariç herhangi bir sıkıntım yok şimdilik ama tabi daha çok yeniyim. hanya'yı konya'yı görmem birkaç hafta alabilir büyük ihtimalle. plakları çıkardıktan sonra hafif bir sızlama oluyor ama baş edilemeyecek bir şey değil. gastritli bir insan olarak zırt bırt midem kazınıyor, dolayısıyla bir şeyler atıştırmam gerekiyor. sanırım benim için en büyük sınav bu olacak. zira ana öğünler dışında çıkarılması pek tavsiye edilmiyor bu plastik zımbırtıların. tedavimin üst çene için 9 ay, alt çene için 6 ay sürmesi planlanıyor, lakin genelde bu süreler uzuyormuş, buna itibar etmemeliymişim. küçük bir sarsıldım bunu duyunca ama olsun, kararlıyım. bu dişler düzelecek, fıstık benim olucak.
  • invisalign yerine tercih edenlerden yorumlarıyla mesaj kutumu yeşillendirmelerini beklediğim tedavi yöntemi.
    invisalign'ın 5 yıl boyunca vermeyi taahhüt orthero'da yok. herhangi yanlış gidecek bir durum veya tedavi sonrası eski haline dönmeyi deneyecek diş için bir şey demiyorlar. verilen para ve zaman iki ayda boşa giderse karşımızda ilgili birini bulabilecek miyiz mesela?