1. ortodontistlerin dis cekmekten anlamamalari soz konusu degildir, zira bir ortodontist, ortodonti uzerine uzmanlasmis dis hekimidir. yani once dis hekimligi fakultesi bitirilir, uzerine biraz daha okunur ve ortodontist olunur. disin nasil cekilecegini de bilirler, enfeksiyonla nasil savasacaklarini da.

ote yandan, ortodontistler genellikle bu isleri yapmazlar. hastanin hangi disinin cekilmesi gerektigine karar verirler, ama cekim islemi icin sizi baska bir dis hekimine yonlendirirler. bunun sebebi aslinda genellikle ticaridir. dis duzeninde bozukluk olan insanlar, genellikle her zaman gittikleri dis hekimine sorarlar, bana bir ortodontist tavsiye edin, ya da cocugumu hangi ortodontiste gotureyim diye. yani ortodontistler, hastalarini genellikle dis doktorlarinin tavsiyesi sayesinde edinirler. karsiliginda da, eger hastalarinda dis cekimi ya da benzeri bir ihtiyac olusuyorsa, hastayi kendi dis hekimine geri postalarlar. bu yuzden, uzun yillar boyunca dis cekimi ve benzeri islere bulasmayan ortodontisler, bu alandaki uzmanliklarini yitirebilirler. ama bu demek degildir ki dis cekmeyi bilmezler de enfeksiyondan anlamazlar.
  2. ilk gün ağrıları inanılmaz. oysaki masa başında teller takıldıktan sonra ne kadar da basit işmiş dolgudan bile daha az acıtıyor demiştim. ayrıca tedavi süresince asosyal olmayı, evden çıkmamayı gerektirebilir. ve hatta okulu bile uzattırabilir..
  3. ortodontistler yoluyla diş hekimleri tarafından aşırı derecede abartılan tedavi. relapsı var, asosyalliğe neden oluşu var, ağız yaraları var, diş üzerinde oluşturduğu abrazyonlar var. var oğlu var. çevrenizde 1 2 dişi çapraşık birileri varsa ortodontiden soğutun onu. lamina, gerektiğinde kron kaplama ölüm değil. ortodontinin ne kadar getirisi varsa, o kadar götürüsü var. ha tabi iskeletsel problemler için konuşmuyorum. pimpirikli ebeveynler, sözüm size. bir dişi diğer dişinin hafif arkasında diye çocuğunuza bu işkenceyi yapmayın. ortodonti her zaman ideal tedavi olarak lanse edilir, ancak psikolojik yönlerinden hiç bahsedilmez. parası iyidir tabi. diş hekimliğinde ideal tedavi, hele hele türkiye'de minimum zamanda kabul edilebilir başarıdır.

iskeletsel problem yoksa, 1-2 diş için yapmayın. tavsiye etmiyorum. yapmayın.
  4. diş hekimliğinin diş, çene ve yüz sisteminin büyümesi, yönlendirilmesi, düzeltilmesi ve korunmasıyla ilgilenen bilim dalıdır. kapanış bozukluklarının tanısını,kişi gelişim dönemindeyse önlenmesini, durdurulmasını veya büyüme gelişim durduysa, tedavisini kapsar. ayrıca, çenelerin büyümesini yönlendirecek veya dişleri uygun yerlerine getirecek apareylerin tasarımı, uygulanması ve kontrolü de bu bilim dalına aittir.
    ortodontik tedavi sadece çocukları kapsamaz, erişkin ortodonti de vardır. çocuklarda diş düzeltiminin yanında, çenenin büyüme gelişimi de apareylerle yönlendirilebilindiği için sonuç daha kısa sürede ve etkin olur. dolayısıyla her diş hekimi, rutin muayenesine ortodontik muayeneyi de eklemeli, ortodontik problemi olan veya ilerde olabilecek olan çocukları ortodontiste yönlendirmelidir ki tedavi erkenden başlasın, hızlı ilerlesin ve etkin sonuç alınsın.
    erişkinlerde ise diş hareketleri daha yavaş gerçekleşir ve tedavinin geri dönmesi anlamına gelen relaps daha sık olur. çene ilişkilerinin ise apareyle düzeltilmesi mümkün değildir. ( örneğin aşırı öndeki alt çenenin düzeltimi gibi) dişlerin düzeltilmesiyle örtbas edilemeyen durumlarda cerrahi düzeltim gerekebilir.
    ayrıca ortodontiyi en saygın yapan işlerden birisi de dudak damak yarığı olan bebeklerde, doğumun hemen sonrasında tedaviye başlaması ve hayat boyu tedavi sonucunun devamlılığını korumasıdır. velhasıl işte sadece bu yüzden bile ayakta alkışlanmayı hak eden işler başarır ortodonti!
  5. tedavi sırasında dişlerin koparma işlevini bırakıp sadece ezme işlevinde kaldığıdır.. mandalinanın posasını tüm yutmaktır. her ay tedavi başlangıcındaki gibi olmasada 2 gün ağrı çekmektir.. hele ki o lastikler en çok ağrı verendir zanımca.. ama dişlerin düzeldiğini görmekte ayrı mutluluktur orası ayrı tabi.
  6. tedavinin ilk zamanlarında tellerin dişleri sıkması, kaydırması, açması... ciddi sıkıntılı bir durum. taktığımda dişlerim 3-4 ayda düzelmişti sonrasındaki aylar ya da yıllar yerine alışma aşamasıydı sanırım ki baya bi uzun sürdü ama şikayetçi değildim tellerimle mutluydum ben, hatta sevgilim bile vardı o kadar mutluydum yani :)
  7. bir hocasının deyimiyle " diş hekimliğinin en tap* noktası"dır.
  8. bir ortodontistin çekime karar verdiği dişi bizzat kendisinin çekmemesinin ya da tedavi öncesi yapılması gereken dolguları yapmamasının ticari olarak değerlendirilmesi çok mantıklı değildir. bir ortodonti uzmanı 5 yıl diş hekimliği fakültesini okuduktan sonra 4 yıl ortodonti üzerine uzmanlık yapar. ortodontik tedavileri yapmak üzere uzmanlaşır. hem zaman kaybıdır hem de uzmanlık dışı bir mudahaledir.boğaz ağrısı için başvurduğum kbb uzmanını niye konjonktivitim için ilaç yazmadı demek gibi bir şeydir.
  9. küçük yaşta başlanması hem o yaşlarda tel takmanın daha kolay, hemde dişlerin düzelmesi daha çabuk olacağından erken yaşta başlanması tavsiye edilen diş düzeltme tedavisi.
  10. cene eklemlerindeki takirdama problemini stresten gece uyurken dis sıkmaya baglayip, alt disler icin agizlik tavsiye eden ve her gece basinizi yastiginiza ringe cikmaya hazir bir boksor gibi koymaniza vesile olan uzmanlarin bolumu.

ortodonti hakkında bilgi verin