şükela:  tümü | bugün
 • ilk gün ağrıları inanılmaz. oysaki masa başında teller takıldıktan sonra ne kadar da basit işmiş dolgudan bile daha az acıtıyor demiştim. ayrıca tedavi süresince asosyal olmayı, evden çıkmamayı gerektirebilir. ve hatta okulu bile uzattırabilir..
 • ortodontistler yoluyla diş hekimleri tarafından aşırı derecede abartılan tedavi. relapsı var, asosyalliğe neden oluşu var, ağız yaraları var, diş üzerinde oluşturduğu abrazyonlar var. var oğlu var. çevrenizde 1 2 dişi çapraşık birileri varsa ortodontiden soğutun onu. lamina, gerektiğinde kron kaplama ölüm değil. ortodontinin ne kadar getirisi varsa, o kadar götürüsü var. ha tabi iskeletsel problemler için konuşmuyorum. pimpirikli ebeveynler, sözüm size. bir dişi diğer dişinin hafif arkasında diye çocuğunuza bu işkenceyi yapmayın. ortodonti her zaman ideal tedavi olarak lanse edilir, ancak psikolojik yönlerinden hiç bahsedilmez. parası iyidir tabi. diş hekimliğinde ideal tedavi, hele hele türkiye'de minimum zamanda kabul edilebilir başarıdır.

  iskeletsel problem yoksa, 1-2 diş için yapmayın. tavsiye etmiyorum. yapmayın.
 • diş hekimliğinin diş, çene ve yüz sisteminin büyümesi, yönlendirilmesi, düzeltilmesi ve korunmasıyla ilgilenen bilim dalıdır. kapanış bozukluklarının tanısını,kişi gelişim dönemindeyse önlenmesini, durdurulmasını veya büyüme gelişim durduysa, tedavisini kapsar. ayrıca, çenelerin büyümesini yönlendirecek veya dişleri uygun yerlerine getirecek apareylerin tasarımı, uygulanması ve kontrolü de bu bilim dalına aittir.
  ortodontik tedavi sadece çocukları kapsamaz, erişkin ortodonti de vardır. çocuklarda diş düzeltiminin yanında, çenenin büyüme gelişimi de apareylerle yönlendirilebilindiği için sonuç daha kısa sürede ve etkin olur. dolayısıyla her diş hekimi, rutin muayenesine ortodontik muayeneyi de eklemeli, ortodontik problemi olan veya ilerde olabilecek olan çocukları ortodontiste yönlendirmelidir ki tedavi erkenden başlasın, hızlı ilerlesin ve etkin sonuç alınsın.
  erişkinlerde ise diş hareketleri daha yavaş gerçekleşir ve tedavinin geri dönmesi anlamına gelen relaps daha sık olur. çene ilişkilerinin ise apareyle düzeltilmesi mümkün değildir. ( örneğin aşırı öndeki alt çenenin düzeltimi gibi) dişlerin düzeltilmesiyle örtbas edilemeyen durumlarda cerrahi düzeltim gerekebilir.
  ayrıca ortodontiyi en saygın yapan işlerden birisi de dudak damak yarığı olan bebeklerde, doğumun hemen sonrasında tedaviye başlaması ve hayat boyu tedavi sonucunun devamlılığını korumasıdır. velhasıl işte sadece bu yüzden bile ayakta alkışlanmayı hak eden işler başarır ortodonti!
 • tedavi sırasında dişlerin koparma işlevini bırakıp sadece ezme işlevinde kaldığıdır.. mandalinanın posasını tüm yutmaktır. her ay tedavi başlangıcındaki gibi olmasada 2 gün ağrı çekmektir.. hele ki o lastikler en çok ağrı verendir zanımca.. ama dişlerin düzeldiğini görmekte ayrı mutluluktur orası ayrı tabi.
 • bir hocasının deyimiyle " diş hekimliğinin en tap* noktası"dır.
 • küçük yaşta başlanması hem o yaşlarda tel takmanın daha kolay, hemde dişlerin düzelmesi daha çabuk olacağından erken yaşta başlanması tavsiye edilen diş düzeltme tedavisi.
 • cene eklemlerindeki takirdama problemini stresten gece uyurken dis sıkmaya baglayip, alt disler icin agizlik tavsiye eden ve her gece basinizi yastiginiza ringe cikmaya hazir bir boksor gibi koymaniza vesile olan uzmanlarin bolumu.
 • bir çok konuda olduğu gibi sözlükte hakkında şehir efsaneleri yazılan tedavidir.yok efendim ağızda şöyle rezil tat oluyormuş,tellerin arasına takılan yiyecekler hayatı işkenceye çeviriyormuş,verdiği acı adamı mahvediyormuş,ağızda koku yapıyormuş bi takım şeyler memeler...
  önce uzman bir ortodonti uzmanı bulursunuz.yanlış okumadınız.ortodonti tedavisini yapan kişilere ortodonti uzmanı denir.o yüzden alanında gerçekten uzman bir ortodonti uzmanı bulun.tedavi öncesi diş sağlığınızla ilgili problemler varsa bunların giderilmesi için sizi bir diş hekimine yönlendirecektir.diş eti rahatsızlığı,çürük,diş taşı gibi problemleriniz giderildikten sonra tedavi planlamanız yapılır.vakaya göre ortodonti uzmanı diş çekimi yapabilir.sonrasında braketlerinizi seçersiniz.metal braketler uygun fiyatlıdır ve dayanımı yüksek olduğu için tedavi süresini kısaltabilir.estetik braket kullanacaksanız maliyet biraz artar.estetik braketlerin en kralı inspire ice marka olanlardır.vakaya göre tedavi 1 yıldan 2 yıla kadar sürer.tedavi tamamlandığında kusursuz bir gülüşe,kusursuz bir çene yapısına ve harikulade dizilmiş dişlere sahip olursunuz.tedavi bittikten sonra ise en az tedavi süreniz kadar pekiştirme tedavisi uygulanır.kuvvet uygulanarak düzeltilen dişler eski yerine gelmesin diye bir aparey kullanmanız gerekir.üst dişlerinizden kalıp alınarak üretilen bu şeffaf apareyi kullanmak zorundasınız.bir hafta bile kullanmadığınız takdirde tekrar takmak istediğinizde aparey dişlerinize yerleşmeyebilir çünkü dişler yerinden oynamıştır.alt dişler için aparey yerine metal bir tel dişlerin iç kısmına yapıştırılır.bu tel alt dişlerin dizilimini korumak için ömür boyu ağızda kalabilir ve hiç bir rahatsızlık vermez.
  braketler ve teller takılırken en ufak bir acı hissetmezsiniz.işini bilen bir hekim tüm bu işlemi 2 saat içerisinde tamamlayabilir.tedavi boyunca sabırlı olmanız,yediklerinize dikkat etmeniz ve diş temizliğine azami özen göstermeniz gerekmekte.bu anlattıklarım bana uygulanan tedavi yöntemidir.vakaya göre değişiklik gösterebilir.tabi ki ilk günler dişlerinizi sıktığınızda sızlamalar oluyor ama durup dururken ağrıyan bir diş yok.ağrım oldu diye tek bir ağrı kesici kullanmadım.
  kısacası ortodonti tedavisine başlamak istiyorsanız kesinlikle ertelemeyin.
 • (bkz: endodonti)
 • estetik uğruna yirmilik dişlerim hariç 4 sağlam dişimin kütür kütür çekildiği* tedavi türü. sonuca değer, o ayrı. ez cümle, çekimli tedaviden korkmayın gençler. mühim olan sahip olduğunuz diş sayısı değil, alt ve üst çenenizin tamamen sağlıklı ve estetik görünümlü dişlerle kaplı olması.