şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ortopedi)
  • (bkz: travmatoloji)
  • temelleri orta çağa dayanan, modern kurucu babası galli cerrah hugh owen thomas* olan, insan vücudunda kas ve iskelet sistemi ile ilgilenen cerrahi branş. kas ve iskelet sistemine ait; travmaların, spor yaralanmalarının, enfeksiyonların, tümörlerin, konjenital rahatsızlıkların ve dejeneratif hastalıkların tanısından ve cerrahi ya da cerrahi cerrahi olmayan yöntemlerle tedavisinden, muskuloskeletal sistemin genel esenliğinden sorumludur.

günümüzde el cerrahisi, omuz ve el bileği cerrahisi, ayak ve ayak bileği cerrahisi, omurga cerrahisi, ortopedik onkoloji vs gibi alt bilim dallarında sanat icrasıyla gelişimini ve varlığını sürdürmektedir.

stajı genellikle tıp fakültesi dönem 5'te yakın akrabası ftr ile birlikte alınır. radyolojisi sanılanın aksine kolay değildir. alışkın olmayan bir göz için zorlayıcıdır. alışkın göz ister. vakalarındaki malzemeler diğer cerrahilere göre oldukça farklıdır. öğrencilik dönemindeki kaportacı esprilerinin baş malzemesi olsa da en baba cerrahilerden biridir.

tus'ta tercih edilme oranı her geçen yıl daha da artmaktadır ve bununla doğru orantılı olarak puanları önceki dönemlere kıyasla uçmuş durumdadır. asistanlık ortamı üç erkeğe beş erkeğin düşeceği şekilde olduğundan olsa gerek tıp fakültesinin kendi içindeki inşaat mühendisliği bölümüdür.
  • bunca yıldır tıp okuyan bir allahın kulu da bu birimi türkçeleştirip dilimize kazandırmak için uğraşmamış.
  • ayak bileğinde yaşadığım kemik iliği ödemi ve ganglion kistinde vaziyet ilerlemeden ne yapmam gerekir, ne tedavi uygulamam gerekir bana yapmam gerekenler ve hekim konusunda bir önerisi/tavsiyesi olan yazarlara yalvarıyorum yeşilimi yaksınlar. çalışırken düştüm. önce bir ay alçıdan dolayı çalışamadım, sonrasındaki safha da ödem hala geçmediği için ayakta yapabileceğim iş aramayı kestim fakat benim alanım sinema. setlerde çalışsam saatlerce ayakta kalmam gerekecek. kısa süreli de olsa yurt dışında garsonluk yapıp para biriktirme planım vardı bunu gerçekleştirmek için de sağlıklı bir ayağa ihtiyacım var. yani çalışamıyorum sözlük ahalisi. moralim, psikolojim, ruh sağlığım çok bozuk. zaten iş bulmak oldukça güç, ayağım sağlamken de pek bir şey çıkmıyordu. ama en azından setlerde çalışmak için bağlantılarım vardı ve dilediğim alanda iş bulamadığım için setlere kayacaktım kendimi geçindirebilmek adına ve şu anda onu yapamıyorum. aileme bağlıyım, gelecekle ilgili düzgün planlar yapamıyorum. buradaki hekimler, hekim tanıdığı olanlar lütfen bana yardımcı olsun ya çok rica ediyorum.