şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ortopedi)
  • (bkz: travmatoloji)
  • temelleri orta çağa dayanan, modern kurucu babası galli cerrah hugh owen thomas* olan, insan vücudunda kas ve iskelet sistemi ile ilgilenen cerrahi branş. kas ve iskelet sistemine ait; travmaların, spor yaralanmalarının, enfeksiyonların, tümörlerin, konjenital rahatsızlıkların ve dejeneratif hastalıkların tanısından ve cerrahi ya da cerrahi cerrahi olmayan yöntemlerle tedavisinden, muskuloskeletal sistemin genel esenliğinden sorumludur.

    günümüzde el cerrahisi, omuz ve el bileği cerrahisi, ayak ve ayak bileği cerrahisi, omurga cerrahisi, ortopedik onkoloji vs gibi alt bilim dallarında sanat icrasıyla gelişimini ve varlığını sürdürmektedir.

    stajı genellikle tıp fakültesi dönem 5'te yakın akrabası ftr ile birlikte alınır. radyolojisi sanılanın aksine kolay değildir. alışkın olmayan bir göz için zorlayıcıdır. alışkın göz ister. vakalarındaki malzemeler diğer cerrahilere göre oldukça farklıdır. öğrencilik dönemindeki kaportacı esprilerinin baş malzemesi olsa da en baba cerrahilerden biridir.

    tus'ta tercih edilme oranı her geçen yıl daha da artmaktadır ve bununla doğru orantılı olarak puanları önceki dönemlere kıyasla uçmuş durumdadır. asistanlık ortamı üç erkeğe beş erkeğin düşeceği şekilde olduğundan olsa gerek tıp fakültesinin kendi içindeki inşaat mühendisliği bölümüdür.
  • bunca yıldır tıp okuyan bir allahın kulu da bu birimi türkçeleştirip dilimize kazandırmak için uğraşmamış.