şükela:  tümü | bugün
  • m.e.b'in yasa ve tüzüklerinde yer almayan, tüm ders dışı etkinlikleri kapsayan, okulların gönüllülük esasına dayandırarak kendi amaçları doğrultusunda uyguladıkları öğretim programıdır. ülkemizdeki özel okullar tarafından azami oranda kullanılır. amaç derslere katkı sağlamaktan ziyade, kurumun ideolojisi paralelinde öğrenciyi şekillendirmektir.
  • eğitim programının okul içi ve okul dışı etkinliklerle birlikte düzenlenmesidir. örtük program öğrencinin değişik ihtiyaçlarını karşılamayı ve yaratıcı yönlerini geliştirmeyi amaçlar. örtük programda faaliyetler belli bir plan dahilinde gerçekleştirilmemektedir. eğitim öğretimde çok büyük bir zaman diliminde kullanıldığı için bazen olumsuz davranışlara sebebiyet verebilir.
  • ortuk programin dayandigi temel ilke egitim surecinin gunluk yasam sureclerinden farkli olmamasidir.

ayrica
    (bkz: örtük öğrenme)
  • bu program okulda aktarilmayan ya da kazandirilmayan becerileri ogrenciler tarafindan edinilmesine yoneliktir. ornegin, ogrencilerin sosyal ve zihinsel becerilerini gelistirmek amaciyla zaman, olanak ve materyaller dikkate alinarak ders disi etkinliklerin duzenlenmesi gibi.
    program acik ve yazili degildir. spontane gelisir.
  • jackson tarafindan tanimlanmistir. (1968) resmi programda yer almayan yan ve informal ogrenmeleri iceren program. informal, yani kendilinden olusan gizil ogrenmeleri icerir. planli degildir. bir anda olusur. ekstra programdan farki plansiz olmasidir.
    (bkz: program turleri)
  • okullardaki eğitim-bir-sen'li idarecilerin anasını ağlattığı programdır. bilseniz ağlarsınız sinirden.

çocuğunuzun okulda hangi faaliyetlere katıldığını, çocuklara sormadan koydukları seçmeli dersleri takip edin veliler, manipülasyon dolu etkinliklerin bini bir para..