*

şükela:  tümü | bugün
 • tcddnin 4 kisilik kuset modeli.
 • devletin çok gizli bir mekanizmasıdır.
  milletin âli çıkarları gerektirirse bir yetki kanununa başvurulmadan kullanılır.
  başbakan krize girer, utançtan bayılacak gibi olur ya da altına sıçarsa koşarak mahzene iner ve örtülü kuşette bir süre istirahat eder.

  eski başbakanlardan tansu çiller örtülü kuşeti tam yedi saat kullandığı iddiasıyla yargılanmış, davaya bakan hakim vazo olarak kars kaymakamının masasına tayin edilmiştir.
 • tcdd'nin orta veya dandik statüdeki trenlerinde genellikle son vagonda yer eden kuşetli versiyonu.
  efendim aslında tren ne denli dandik olursa olsun dört kafa arkadas için gayet tercih edilesi bir organizasyondur örtülü kuşetli. aslında 6 kişiliktir fakat tcdd 4 kişilik olarak satmaktadır. eski, bildiğimiz o 6 kişilik kuşette üst kısımlardaki yerler açılır, yatak olur. konduktor abinin getirdiği tertemiz örtüler serilir, yastıklar konur, pikeler açılır. konduktor beyfendi de sadece bilete bakmaya gelip bi daha ugramaz bu kuşete. ondan sonrası artık yolcuya kalmıştır. ister içer, ister sıçar, ister takılır, ister yatar uyur. unutmadan, bilet alırken bayan yolcu belirtilmezse, bu kuşete bayan yolcu da düşebilir ki bizzat yaşamışlığım vardır benim bu mevzuyu. haa, yok bayan ille derse ki "ben bayanlarla birlikte gitmek isterim" ayrıca bir yada iki kuşet vardır sadece bayan yolcular için. iyidir, güzeldir, nostaljiktir.
 • normal biletten sadece 10 lira daha pahalıdır. lakin eskişehir yolculuklarında kullanılmasını yine de tavsiye etmem. 23:30 haydarpaşa'dan ayrılan fatih ekspresinde diğer yolcular da gelsin, yerleşelim, bilet kontrolü yapalım derken uyku moduna anca gece 01:00-01:30 gibi girilebilmektedir. eskişehir'e kalan üç saatlik yol işte bu sebeple ram'in en derin noktasına rastlamakta, konduktör bey kapıyı tıklattığında anca uyanılabilinmektedir.
 • dün akşam ki anadolu ekspresi'nde tecrübe ettiğim tcdd hizmeti. kabinin görünüşü aşağıdaki resimdeki gibi:

  http://www.tcdd.gov.tr/…ci/images/kompartimanli.jpg

  üstte 2 adet yatak var, açılıp kapanabilliyor. alttaki ikili koltuklar iste yatırıldığında arka kısımlarında yataklar hazır hale geliyor.
  anladığım kadarıyla kuşetli vagonunun özel görevlisi var.hareket edilir edilmez bilet kontrol ve çarşaf-pike-yastık-yastık kılıfı dağıtımı oldu.genellikle en son yolcu alınan yer olan sincan'dan sonra(~30 dk) uyuma moduna geçti herkes.

  pulman vagonu ile arasında yemekli vagon olması sebebiyle fazla dolaşan da olmuyor içeride.en büyük artısı ise fiyatının pulmandan sadece 10 lira fazla olması.

  10 lira farkla pulmanda yamuk yumuk oturmak yerine, rahatça uyamak, 60 kişinin gürültüsünü çekmektense 4 kişi ile yolculuk yapmak, ortalıkta gezinenler olmadığından daha sessiz ve güvenli yolculuk yapmak inanılmaz birşey.genelde yolculuk sonrası hayelet gibi dolaştığım günlerin aksine, tüm günüm verimli geçti.

  kompartımanda tek sorun büyük valiz oldu. orta ve daha büyük boy çekçekli bavulları koyacak yer sıkıntısı yaşanıyor. ben herkes yattıktan sonra yatakların arasına koydum.kalorifer çok fena yanıyordu. olayın tecrübelisi amca "kafanı koyma oraya, yerinde bulamazsın" uyarısında bulundu. haklıymış gece bir yere ayağımın yanmasının verdiği acıyla uyandım.

  bütün bunların ışığında tüm benliğimle haykırıyorum: yaşasın örtülü kuşet

  devamı için:
  (bkz: #18138623)
 • bu gece tecrübe edeceğim, son yeri aldığım için diğer üç yerin dolu olduğunu bildiğim ve yol arkadaşı olarak hayalimde kocaman adamlar canlandırdığım yolculuk şekli. sağ salim varırız inşallah
 • dün tecrübe etme şansı bulduğum süper hizmet.

  kayseri'den adana'ya yolculuk yaptım. otobüs 30 liraydı, örtülü kuşet ise 27,5 lira. koltukta şekilden şekile gireceğime aynı paraya yatarak geldim. çok keyifli bir yolculuk oldu. bundan sonraki yolculuklarımı da mümkün mertebe trenle yapacağım. uzun yola çıktığınızda yanınıza erzak almayı ihmal etmeyin.