şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devletin üst seviye şahıslarının keyfi işleri için, istedikleri zaman para alabilecekleri bi sandık. bu sandığın içinde bi adam oturmaktadır, para isteyen kişi sandığın yanına gider:

  - abi meraba; amarka'da okuyan kuzenime bi ew alcam da, otelde falan perişan oluo gariban. bana biraz...
  sandıktaki adam: ayıpsın abi... sen şimdilik şu 50 milyarı al, sıkışırsan tampon yaparız...
  - berhudar ol...

  sandığın üstünü örter ve bir diğer maceraya doğru koşarak ilerler...
 • "ortulu" şeklinde kısaltılmış, imgesel kullanımda yerini almıştır.
 • ya da sarfiyat-ı hafiye
 • hazine-i fıskiye diye de tabir edilir.
 • şirketlerde rüşvetlerin verildiği ödenektir.

  genelde belgelenemeyen, belgelenmesinde sakınca bulunan ve çoğu zaman kullanımına bırakılan kişilere pek de hesabı sorulmayan ödenektir.
 • derinlikleri örtmekde de kullanılan ödenek
  (bkz: #8218047)
 • ilgili yıldakiörtülü ödenek toplamı genel bütçe başlangıç ödemeleri toplamının 5/1000 ini geçemez.
 • sistemin kendi kazdigi kuyuya dusmesidir.

  vallaha cildirtir insani bu ulke. benzindeki %80 vergiye giki cikmayan kanaatkar averajdan bi tepki beklemiyorum zaten ama bu gazeteler ne is yapar? bu sivil toplum orgutleri kime calisir?

  kimsenin 800 milyon kusur ytl ne demek haberi var mi?? tansu ciller doneminde bile boylesi yasanmadi. bu nedir ya bu nedir? keske cem uzan tayfasi gelseymis bunlarin yerine. onlar da bu kadar gotururdu muhakkak ama belki o zaman cumhurbaskani cember-disi birisi olurdu da devlet denetleme kurulunu devreye sokar hesap sorulurdu belki bi sekilde. boyle sacmalatir adami bu ulke.

  belki cok basite indirgiyorum ama basta dedigim gibi sistem, devlet kendi kazdigi kuyuya dustu. bi acikgoz cikti, bu verilen imkani mumkun mertebe somurdu. en az bikac yil daha somurmeye devam edecek. yazik yahu!
 • "başbakanlık bütçesinde oran olarak en yüksek gerçekleşme, başlangıç ödeneğinin yüzde 549.9 üstüne çıkan özel kalem müdürlüğü harcamalarında oldu. bu kalemdeki artışın kaynağı ise örtülü ödenek. bütçeleme tekniği gereği yılbaşında sembolik olarak 200 bin ytl’lik ‘iz ödenek’ konulan örtülü ödenekte altı aylık harcama 156.3 milyon ytl oldu. örtülü ödeneğin başlangıç ödeneğine göre gerçekleşme oranı yüzde 781.7.

  5018 sayılı yasanın 24’üncü maddesine göre örtülü ödenek, kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar için kullanılıyor. örtülü ödenekten yapılan harcamalar yasa gereği gizli kalıyor, açıklanmıyor."

  http://www.turuncutime.com/…le/4697/2008-08-14.html