şükela:  tümü | bugün
 • soguk ki$ gunlerinde yorganiniza a$ik olmanizi saglayan eylem.. kendi uzerinize ortmekten ibarettir..
 • islamiyet'te tesettur giyinmeye atfedilen bir tabir..
 • "nihayet şeytan ona vesvese verip şöyle dedi: “ey adem! sana ebedilik ağacını ve yok olmayan bir saltanatı göstereyim mi? bunun üzerine onlar (adem ve eşi havva) o ağacın meyvesinden yediler. bu sebeple ayıp yerleri kendilerine göründü ve cennet yaprağından üzerlerine örtmeye başladılar. adem rabbine isyan etti ve yolunu şaşırdı." (ta ha suresi 120-121. ayetler)
  demek ki farklı bir idrakin sonucu hasıl olmuş bir eylem... belki suçluluk, belki acz... veya bir seferde: kesret.
 • utanilan/utanilmasi gereken bir seyi saklamak geregi olan ortmek kelimesi ile yakin akraba olan fiildir. ne var ki, genelde kullanildigi sekli ile goz onune alindiginda, ortunme isine fiiliyatta maruz kalan bedenlerimiz utanilmasi gereken bir sey degildir.
 • baslik vasitasiyla gerceklestirilebilecek bir eylem. (bkz: baslik kafaya giyilir)

  not: bu tanim rahatlikla suraya cekilebilir; (bkz: baslik turban benzerligi)
 • "sizler kadının kapanmasını istedikçe, herkeste onu görme isteğini kamçılamış olursunuz. bir erkek gibi, bir kadının da yüreği iyiyse, sen hangi yasağı uygulasan da o iyilik yoluna gidecektir. yüreği kötüyse, ne yaparsan yap, onu hiçbir şekilde etkileyemezsin. kıskançlık denen şeyi bilme! cahillerdir, kadından üstün olduklarını sananlar..."

  mevlana'nın fihi ma fih adlı yapıtından alıntı.
 • vatikan'da zorunludur. güneşin altında saatlerce kuyrukta bekleyip, güvenlikten geçersiniz, muhafızlar örtünmeniz gerektiğini hatırlatır. sırtın ve omuzların kapanması yeterli görülüyor. neticede kimse geri çevrilmiyor sadece omuzlarında kağıt mendille dolaşan turistleri görmek biraz absürd bir görüntü oluşturuyor.
 • köktendincilerin tesettüre bulduğu bahane.
 • ed-din tarafından örtünmeye denilen ad. tanım. kökten dinci dediklerimiz eğer dini hayatı referans alarak yaşamaya çalışan, kaynağa yakın retorikten uzaklaşmayan demek ise doğru. değilse ne diye uğraşırsınız sathi bilgi ve yorumunuz ile. ve nasıl da sanırsınız muhteşem olduğunu tesbitlerinizin. rahat bırakın yahu bu insanları. boğmayın şahsınızın minnacık limbik sistem kulvarlarında kavramları.

  şahsen sıtkım sıyrıldı bu yeni kavram buldumcu arkadaşlardan. ilk de bana olmuyor biliyorum. herkes bir michel foucault, bir samuel huntington, olmadı bir şerif mardin mübarek.

  tesettür; setretmek, üzerini örtmek, (bazılarnın algılayacağı şekilde de) coverlamak demek zaten. çok alakasız, bambaşka anlamlar içermiyor yani örtünmek. ama jargondan gidecek olursak, bu kelimeyi kullanan kesimler arasında tasnif yapmaya kalksak kıçımız üzre geri otururuz. zira karışıktır. kitlelere göre; türban, tesettür, örtünme, feracelenme, and goes on.. herkesin dağarcığına göre, herkes sazısınca kavramlaşmış belli ki yüzyıllardır.

  daha aydınlatıcı bir tesbit bakınızı badimiz bir üstaddan geldi; benim reddiye entrim hükümsüzleşti.

  (bkz: kıçından element uydurmak)

  not: bu entri baska bir basliktaydi aslinda. burlara tasinmis sonra.