*

şükela:  tümü | bugün
 • enteresan bir isim... oruç var da mesela namaz yok... otoritelere sormak lazim...
 • tum muslumanlarin ayni anda ac kalip ayni anda yemek yemek icin trafigi ve yasami alt ust ettigi surec.
 • (bkz: oruk)
 • islam dinindeki diğer bir çok ibadetden farklı olarak, bir şeyler yapmak yerine, yapmayarak yapılan ibadet.
 • sindirim sistemini dinlendirirken nefise hakim olmayi ogrettigi iddia edilen anlamsiz eylem. gunde bir kez deli danalar gibi yemek yedikten sonra gun boyu ac kalmak, daha cok develerin hislerini anlamaya yonelik olabilir. gayet sagliksiz, gayet curcuna ve gayet kargasa aktivite.
 • herkes istediğini yapmakta özgürdür ve karsındakinin yaptigi sana ters gelse bile onu ayaklar altına almayi gerektirmez asil sayiyla gönderilenler bellidir.
  oruc ne yazik ki bir cok insanin yilda bir kez bu islemi yaparak vazifesini gerektigi gibi yerine getirdigini zannettigi bir aktivitedir..
  söylendigi gibi abarti zararli bisey degildir..
 • bir tür disiplin ve vücuda stres testi. oruç tutmakta güçlük çekenlerin belli fizyolojik sorunları olduğu ortaya çıkabilmektedir. inanmayanların* da deneyebilecekleri bir şey
 • (bkz: ölüm orucu)
 • hicri takvime gore her sene aynı ayda yapılan fekat hep baska mevsimlere gelerek degisik zorluk seviyeleri yaratan, tutanlar icin her aksam ilahi duygularının kabararak iclerinde cehennemde yanmama konusunda basarili bi adim attiklari hissini uyandiran, tutsa da tutmasa da herkesin isinden ya da lisesonlarin dersaneden mis gibi erken cikmalarini saglayan, ve fakat tutmayanlara potansiyel kafir gozuyle bakildigi icin ortalikta birsey yemenin pek mumkun olmadigi, yıllardır televizyonlarda üç aşağı beş yukarı aynı içeriğe ve görsel niteliklere sahip programlardaki süperli sesli kişiler tarafından -burhan çeçen, bülent ersoy vs- okunan ezan sonrası aslında türkçe ve özlü olması açısından fena olmayan bir dua ile (allahım, sen beni ailemi milletimi devletimi koru yarabbim...) açılan, erken ya da yanlis (zaten bi tek erken yapinca yanlis oluyo) iftarlarla eglencenin ve temasanin doruga ciktigi, tutanların %18.2'sinin kilo vermek amacıyla katıldığı ve fakat bu kişilerin bütün gün aç kalan bünyeleri ramazanda daha da özenilerek yapılan canım yiyecekleri gördüğünde deliye döndüğünden, mideden beyne 'doydun artık' emrinin ulaşması için geçen 20 dakikada üç öğüne yetecek yemek yiyip kilo aldıkları, neden baska aylarda da cikmadigi merak edilen pidenin arasına yağ sürüp pastırma konularak oruc tutmayanlar tarafindan aninda tuketildigi, oruç tutma süresince insanların %42.2'sinin ortalıkta bir karış surat, alabildiğine gergin sinirler, ve ne zaman açılacağı merak edilen bayramlık ağızlarla -bütün küfürleri biriktirip bayramda mı ediyorlar anlamadım- dolaştığı, fırsatçı bir takım kişilerin hayır işliyor gözüküp, göz boyamak için insanları utanç verici durumlara düşürdüğü ve nedense hemen ardindan bayram yapilip, -tvlerin porno film yayinlayip dansoz cikardigi- bol bol gunah islenildiginden dolayi aslinda pek de bi ise yaramayan ama yine de zevkli bir tür dinsel oyun.
 • yiyecek ikram ettiğim insanlardan ''yok abi niyetliyim'' cevabını alınca ''ben de kötü niyetliyim''
  cümlesini sarfettiren islam tribi..