şükela:  tümü | bugün
  • oruç tutana verilen anlamsız tepkiden daha fazla değildir.
  • günahtır.
  • şahit olduğum ama anlamlandıramadığım tepki. namaz kılmayabilirsin ama tepki çekmezsin. cuma saatinde bile tepki çekmezsin. yalan söylersin, sadece yalan söylediğin düşünülür dinen yasak olduğunu düşünmez kimse. çalarsın, malını yada emeğini birinin ama emek çaldığını düşünmezsin. olmadık yere insanlarla kavga edip, günlerinin ve morallerinin içine edersin; fakat kul hakkına girdiğin zerre aklına gelmez. ama oruç tutmayana verirsin budaklı meşe odununu. bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. oruç islam dininin tek ibadetiymiş gibi davranmak ikiyüzlülük kanaatimce. oruç tutana, tutmayana; inanana, inanmayana saygı duyanların bu ramazan artmasını diliyorum.
  • oruc tutmayan kisi icin elbette anlamsiz bir tepkidir, tutana cok anlamli geliyor olmali. o, bu degil de bana verilen anlamsiz tepkiyi hic anlamamistim o biraz kotu olmustu. bir arkadasim bulundugum sehre konferansa gelmisti ve ben de ev sahipligi yapmis olayim diye zorla ogle yemegine goturdum. "ben yemeyecegim" dedi arkadas, ben de israr ettim. "ne kadar anlamsiz" dedim kendi kendime, sonra ya yemezsen yeme de ben cok aciktim diye yemegimi aldim, oturduk birlikte ve ben yedim. aksam eve gidince bambaska bir sekilde, bir haberden falan olabilir hatirlayamiyorum, ramazan ayi oldugunu ogrendim. dedim kiz herhalde oruc tutuyordu, neyse ya sinanmis oldu boylece, sevabi daha buyuk olur, onun icin iyi diyerek aksam yemegimi yedim. yani ne tepki verirseniz verin, ister anlattigim ornekteki kadar saf ve saygili isterse bircogunun yaptigi gibi sert ve kaba, tutmayan biri icin anlamsiz kalacaktir. keske insanlar anlamsiz seyler icin hic yorulmasa. harcanan enerjileri biriktirir uzaya giderdik.
  • ortamına göre değişir. nedense ben hep, oruç tuttuğum için bu bahsedilen anlamsız tepkiye maruz kaldım.
  • nötr olan anlamsız tepkiler de vardır.
    nötr olduğu için doğası anlamsızdır zaten bu tepki türünün:

- oruç tutuyor musun?
    + yok, tutmuyorum. hiç de tutmadım.
    - hmmm..anlıyorum..

ne anladıysa artık..
  • nasıl tutmuyorsun yaa. herkes tutuyor.