• herkesin kavga ederek, tutmayanları öldürerek barış ve huşu dolu süreci getirdiği müthiş bi eylem.
  • inanan insanların korkaklığından dolayı inanmayan insanları nasıl hayatından bezdirdiğini merak ettiğim ibadettir?

cidden merak ediyorum. insanlar oruç tutunca sen niye hayatından beziyorsun?

tanım: inanan insanların korkaklığından değil, inançlarına göre yaşadıkları için gerçekleştirdikleri ibadettir.
  • direkt olarak "tokun açın halinden anlaması için" yapılan bir ibadet şekli değildir. nefsi kontrol altında tutabilmektir.
  • başka galaksilerde kiliseye gidip günah çıkartılıyor mudur acep ?
  • özünde nefis terbiyesi için olan etkinliktir.
  • kimi insanlarda üstünlük hissi ve asabiyet yaratan ibadet. yarardan çok zararı olabiliyor
  • bayağı anlamsız ibadet. 3 sene önce bıraktım.
  • tutmayanlarin tutanlardan daha cok konustugu ve sozum cok bilmis taslamalari acikca midemi bulandiriyor.

tutmuyorsan tutma ama tutanlarada karisma, aklini celme, ihlasini bozma.

tutan adam allah katinda sevabini alacak, eger inanmiyorsan allaha o zaman karisma. köpek gibi de havlama.
  • müslümanlıkta ibadetlerin hepsinin birincil ve esas nedeni allah (c.c) rızası için yapılmasıdır.

yok aslında şu ibadetin şu faydası var da, yok bunun bu faydası süper de falan nedir anlamış değilim. müslüman olmayanları ya da zaten kalbinde iman ışığı olmayan ama müslüman olduğunu söyleyenleri akıl yoluyla ikna etmeye mi çalışıyoruz o ibadeti yapmaya. kendinize gelin. ibadetlerin faydası için yapmıyoruz, faydaları nedeni değil sonucu olabilir ancak.

oruç da istisna değildir. ne sindirim sistemini dinlendirdiği için, ne bu rızıkları da bulamayanları anlamak için, ne de nefsimizi terbiye etmek için yapmıyoruz. allah (c.c) rızası için yapıyoruz. diğer bahsi geçen özellikleri o ibadetin nedeni değil sonucudur. inşallah o sonuçlarından da faydalanmayı nasip eder allah (c.c).

tüm müslümanlara da ramazan ayında oruç ibadetlerini yerine getirebilecek sağlık, sıhhat, güç ve kuvvet diliyorum allah (c.c)'tan.
  • şu uzun ve sıcak yaz günlerinde su içmeyince dellenip ona buna saran şirin müslüman ibadeti. inanmıyorsan inanma kardeşim ama sen de aç kalmak zorundasın. sadece evinde kimsecikler görmeden bir şeyler yiyip içebilirsin. eğer sokakta yersen şirinlik abidesi atanamamış ışid militanı tarafından her türlü tacize uğrayabilirsin.
hesabın var mı? giriş yap