şükela:  tümü | bugün soru sor
 • imsaktan 5-10 dakika evvel uyanıp önceden yaptığı hesaplara göre belirlediği sabit hızla sürekli batıya seyahat ederek oruç tutmaktan kurtulan akıllı mü'min davranışı. hem seferi olur hem hiç sabah ezanı okunmaz. dolayısıyla oruç tutmaz. zamanında bunu yapsalardı dünyanın yuvarlak olduğunu elin gavurundan önce bulurlardı müslümanlar hem.
 • ekvatorun cevresi 40bin km olarak alındığında, bu anti-mümin kardeşin de sürekli batıya gitmek isteyip de güneşe yakalanmamak istediği düşünüldüğünde şaşırılan eylem. çünkü bunu yapması mümkün değil, dünya çevresini 24 saatte geçmek 40bin/24=1667km/sa olur. bu da deniz seviyesinde gidiyorsa m1.3* demektir.

  bu kadar menzili bu kadar sürede geçmek için havada yakıt ikmali yapmak gerekir. e, oruç bozulur o zaman!

  (edit: ulan salak chete, adam oruc tutmamak icin gidiyo, oruca baslamamis ki daha! (bkz: oruc bozmamak icin surekli batiya seyahat etmek) (bkz: uykusuz her gece))
 • oruc tutmak icin kutuplara gitmek gibi bir cezasi vardir.
 • ekvatorun çevresi 40 bin kilometre olsa da, diğer paralel dairelerinin çevresi daha küçüktür ve kutuplara doğru gittikçe küçülür. hatta kutup dairesinin tam yakınlarında kendinize 40 metrelik yeni bir paralel dairesi çizebilirsiniz. böylece sürekli batıya seyahat etmekle kutuplara gitmek eylemlerini birleştirip, oruç tutmayabilirsiniz, hem de hiç günah yazılmadan. 40 metrelik kendi paralelinizi 24 saate bölün. her gün imsak vakti yaklaşık 17 cm ilerleyecektir.

  bulunduğunuz nokta için imsak vaktini radyodan veya uydu internetinden öğrenin. güneşin o vakitte dünyanın çevresinde nasıl bir aydınlık dairesi çizdiğini hesaplayın. bu durum mevsimlere göre değişir. ekinoks zamanında mesela 40 metrelik paralel dairenizde (varsayılan) aydınlık ve karanlık bölümler birbirine eşit olacaktır, 20 metreye 20 metre yani. bu sırada tabii ki etraf aydınlık ve karanlık olarak ikiye bölünmeyecektir. siz, dünyanın güneş değen kısımlarını sanki kalemle çizer gibi çizgi halinde bir şerit olarak hesaplayacaksınız. diyelim ki 40 metrenin 23 metresi aydınlık, 17 metresi karanlık çıktı. daire (veya mevsime göre elips) çizgisinde bu iki bölümün batı yönünde birleştiği nokta iftar vakti, doğu yönünde birleştiği nokta imsak vaktidir.

  amaç imsak vaktine denk gelmemek. dolayısıyla batıya doğru yürüyün, yere çizdiğiniz eliptik şeklin çevresindeki hattı takip edin. iftar vaktini geçin, o sırada bir iki hurma yiyebilirsiniz. şimdi varsayılan karanlık bölgeye geldiniz. 17 metre sonra, daha önceden işaretlemiş olduğunuz imsak vaktine geleceksiniz. 15 metre daha yürüyün ve imsak vaktine iki metre kala durun. yanlışlıkla geçmeyesiniz diye tedbiri elden bırakmayın, gerekirse oraya uygun bir engel yerleştirin. artık 22 saat bişey yapmanıza gerek yok. çizgini öte tarafına geçmeyin yeter.

  ertesi gün yine uydu interneti aracılığıyla, dünyanın güneş karşısındaki konumunu yeniden analiz ederek, eğimi ve çevresi farklı olan yeni bir 40 metrelik elips çizeceksiniz. kutuplarda başka işiniz gücünüz olmayacağı için en azından hareket etmiş olursunuz, sıcaklık sağlar. aynı işlemleri tekrarlayın. bu sefer mesela 23,2 metre aydınlık, 16,8 metre karanlık olabilir. buna göre ayarlarınızı yapın.

  ek: trocero'nun bir tavsiyesi var bizlere: 21 mart - 23 eylül arası kuzey kutbunda, kalan günler kuzey kutbunda yapılmalı bu eylem. paralel dairenin aydınlık tarafı daha büyük olur. öteki türlü diğer tarafa sığamayabiliriz.
 • tutamadığı her gün için 6 ytl vermenin zor geldiği insanlar tarafınca gerçekleştirilen hadise.

  edit:bu entry 2008 yılı için yazılmıştır.2009 ramazanında güncellenecektir.