şükela:  tümü | bugün
  • 4-5 saatlik orucun sevabını 20 saatlik orucun sevabına eşdeğer sanan çakma darwinciklerin beyenatı.

hem nedir islamda mantık arama telaşı? inanmazsan inanma, seni zorlayan mı var? inanlar inanmayanlara islamiyetin ne kadar mantıklı bir din olduğunu ispat etme mecburiyetinde mi?

islamiyette kayıtsız şartsız teslimiyet söz konusudur, "hmm ibadetler, mantıklı, vücuda faydalı" tarzında uzak kesime dini ılımanlaştıracak fethullahçı sözleriyle ibadet yapmak yersizdir. vücudun ebesine atlasa dahi o ibadeti yapmak zorundasın; çünkü sen buna inanmışsın, bu düşünceye teslim olmuşsun.

not: hem felsefik kesime hem de fethullahçı kesime giydirdim, bu entry gg olacak gibi bir his var içimde, haydi hayırlısı.
  • fikrine aykırı her cümleyi okuduğunda düğmesine basılmış gibi "orospu çocuğu" diye öten oyuncakları harekete geçiren saptamadır. çoluğa çocuğa zararlı nesneler bunlar, ortada bulundurmayın bulundurtmayın lütfen.
  • islam eğer gerçekten bazı insanların iddia ettiği gibi insan uydurması bir dinse, hangi insan arabistan gibi bir coğrafyada 17 saat aç, susuz kalacağı bir kuralı dinin 5 şartından biri olarak koyar ?

tanım: dahiyane bir tespittir. bu ramazandan itibaren orucu bırakıyorum, geçmiş tuttuğum oruçlar için de tövbe istiğfar edeceğim.
  • kişiye göre değişen bir "mantık"tır. kimse bir başkasına zorla oruç tutturamaz yada kimse oruç tutmaması için zorlanamaz. nasıl ki oruç tutmamak kişisel tercihse oruç tutmak da kişinin kendi tercihi kendi kararıdır.
    ben oruç tutmam oruç tutana da mantıksız derim diyen birisinde zaten mantık aranmaz..
  • temelde empati kurmadır. çok da mantıksız değildir. zaten bu tür manevi şeylerde mantık aramamak gerekmektedir.
  • (bkz: felsefe yapma)
  • ıslamin evrensel olduğunun en güçlü kanıtlarından biri.

ekvatora yakın enlemlerde yaz ve kış aylarında gece gündüz uzunluğu genelde oniki saat civarı olduğundan yüksek enlemlere doğru artan fark yazın uzun kışın ise daha kısa olmaktadır. yani normal bir hayat süren izlanda ve nijerya da yaşayan iki müslüman hayat boyu aynı süre oruçlu kalmış olacaktır.
    var mı başka anlaşılamayan. lise de coğrafya dersi yokmu artık
  • aslında olmayandır. zaten bunun için oruç tutmanın belli bir zamanı yoktur her sene 10ar gün olmak üzere sürekli değişir. hiç bir ülke hep kışın (5-7 saat) ya da hep yazın (18-20 saat) oruç tutmaz.

zöge: nedense hiç şaşırmadım. aslında bahsettiğim yazın saatlerce oruç tutan bir insan için kışın 4-5 saat neden çocuk oyunu olsun ki bence ödül gibi bir şeydir. her neyse herkesin inancı kendine sonuçta kimseye zorla oruç tutturulmuyor. gerçi başımızdakilere bakılırsa böyle bir yasa çıkarsa hiç şaşırmam.