• oruç tutmuyorum , yıllardır da tutmadım , niyetim de yok .ama tutan tutsun sanane !!! iki şorolo sokakta öpüşse "sanane kendi tercihi" diye höykürüyorsun , adam sırf allah'ının rızasını kazanmak için ,sırf inançları için bedenini şu yaz sıcağında açlığa yatırıyor. gık demeden gündüz de işinde gücünde çalışıyor. her ne adına olursa olsun inancı uğruna maddi bir karşılık beklemeden yapılan her eyleme ancak saygı duyulur. adamsınız kardeşler , allah kabul etsin orucunuzu.
  • sigara içmenin sağlıksız olması gibi. alkol içmenin sağlıksız olması gibi. cips yemenin sağlıksız olması gibi. çok antibiyotik kullanmanın sağlıksız olması gibi. ayrıca

(bkz: her kuşu siktik bir leylek kaldı)
  • dedemin problemli olduğunu gösteren önerme.

zira adam 14 yaşında oruç tutmaya başlamış şuan 81 yaşında, taş gibi dimdik maşallah. allah uzun ömürler versin.

hem sanane amk sağlıksızsa tutma.
  • orucu tutanlardan çok tutmayanları rahatsız eden durum.

ilginç.
  • ben surda dar pantolon giymenin sagliga zararli oldugunu soylesem "sananeee, giymek istiyoruz? seni ne ilgilendirir" insanlari ususur degil mi?
    aha bu da linki, dar pantolon giymek kalici sinir hastaliklarina sebebiyet verebilirmis; http://www.iflscience.com/…-squat-skinny-jeans-kids

e oruc da zararliysa zararli, sananeeee. tutan tutar tutmayan tutmaz
  • milletin aç kaldığına inanıp survivor izleyen, ömründe 1 kez oruç tutmamış yazar herzesi. yav he zararlı ya aynen. imsak çıkalı 2 saat oldu, ölmek üzereyim çok zararlı beyler.

kaslarım mı erimedi, aman işte susuzluktan mı ölmedim, sindirim ve bağışıklık sistemlerim mi çökmedi? neler neler.

yeminle kahkaha artırıyorlar insana. ben daha oruçtan ölen, kası eriyen adam görmedim. oruçtan ölen varsa da, o da muhtemelen hastaymıştır. hasta adam da oruç falan tutmaz. budur.

ahiret inancı olmadıkça, gerçekten algılamaları çok zor. ahiret inancı olmayınca, çok şey havada kalıyor. 17 saat aç susuz kalan benim, adam benim üzerimden edebiyat yapıyor. harika yahu. müslümanlar, orucu tutarlar, tutarız, çünkü allah'ın emridir.

bu bizim önceliğimizdir. ramazan'da kasın erisin istemiyorsan, iftardan 2 saat önce hafif kas egzersizleri yaparsın, ya da iftardan sonra ağırlık falan çalışırsın nedir yani?

fast food beslenip de, sindirim ve bağışıklık sisteminin oruç ile çökmesi hadisesi tam trajikomedi zaten. bütün gün alkol tüketip, kola tüketip, pizza, hamburger,ekmek arası falan takilinca çökmüyor, oruç olunca çöküyor, vay vay vaay. neler duyacağız bakalım daha.

ahiret inancı edin, tekrar konuşuruz canım. dur, şu an susuzluktan çöken kaslarımla ilgileniyorum, döneceğim sana.
  • bu zihniyete sahip olanlar, arkadaşının özel saydığı ayda daha ağır başlı davranmasını da kabullenemez. garip veya hastalıklıymışsınız gibi bakarlar. " aaa sen oruçluydun dimi?" elden ayaktan düştüm de acındırıyorum kendimi.( ağlayan, zırlayan, yok abi olmaz böylecileri saymıyorum)

mekana gidicez kırıcaz ortalığı , şişenin dibine dibine vurucaz sen de gel ! ya tamam, ben de o haltı yiyorum, size münafık dediğim de yok. ama inanışım, halim ruhum istemiyor , gelmiyor içimden. akıllı uslu vaktimi bekliyorum. ama işte o anlamsız , yobazmışsımız gibi olan bakışlar... ben diyor muyum size artı eksi bir şey. demem , diyemem. ormana , tatile gitmeyip böyle huzur buluyorum, garipseme. 1 ay müslamanısın da deme. budisti, hristiyanı ne yaparak doğru hissedip huzur buluyorsa odur ibadet.
  • yaklasik 2-3 hafta suresince sadece su icerek yapilan "fasting" yani bir nevi oruc tutmak bazi kronik hastaliklari ve bagimliliklari asmada etkili olabilir ancak gereken tetkikler yapilarak doktor kontrolu altinda yapilmasi sart. yani bilimsel olarak oruc tutmanin faydali olmasi icin gerekli kosullar altinda, ihtiyaci olan kisilerce uygulanmasi gerek.

onun disinda musluman alemindeki gibi sahurda ve iftarda vucudu gereksiz yere tikanana kadar doldurup, gun boyu stresli kosturmaca icinde ac ve susuz birakmanin sagliga olumlu katkisi yoktur. bunu destekleyen bilimsel bir dayanagi da yoktur.

bir de, oruc islamiyetteki cikis amaci gibi "nefsini terbiye etme ve acin halinden anlamaktan" cikali yillar oldu. islami usullere gore yasadigini sananlar da "her sey insanoglu (ozellikle muslumanlar) icin yaratildi" kafasinda yasiyorlar. cogunluk, benmerkezci bir sekilde iftari nerede ziyafete cevirsek, bayramda hangi tatile gitsekle mesguller. nerden mi biliyorum? ramazan'da sokakta, tv'de konusulan konular, "nasil dunya'daki acligi sona erdiririz ya da yoksullugu sifirlariz" olmadi hicbir zaman. bunun yaninda insanlarin oruc tutarken yasadigi ve yansittigi stres herkesin hayatini daha zorlastirmakta ... (bkz: #52397817)
  • elbette sağlıksız hangi doktora sorarsan sor hele yazın 17 saat su içmemek sağlıksızdır. ama normal bünye için ciddi bir sorun teşkil etmez. rahatsızlığı olan zaten tutmayacak.

ramazan iyidir diriliştir, müjdedir.
  • doğruluk payı bulunması zerre umrumda olmayan iddia. benim ve çoğu müslümanın derdi "aman sağlıklı ve uzun yaşayalım" değildir. domuzu da sağlıksız diye yeniyor değilim. isterse dünyanın en sağlıklı besini olsun. daha bir sürü örnek verilebilir. olay farklı yanı, güzel kardeşim.
hesabın var mı? giriş yap