şükela:  tümü | bugün
  • "çok günah" demişti liseye giderken dindar arkadaşlardan biri. oruçluyken müzik dinleyen, şarkı söyleyen biri hiç oruç tutmasa daha iyiymiş. "ne alaka lan?" dedim kendi kendime, bir şey de diyemiyorsun ki, şu hadiste var, bu ayette yazıyor, bilmem ne diyince sustuk kaldık. o gün hiç şarkı dinlemedim ama ondan sonra ve takip eden onlarca yıldır şarkı da söylüyorum müzik de dinliyorum. günah olduğunu da düşünmüyorum. geçen sahur programlarından birinde adam anlattı.

(kim olduklarını hatırlamadığım için adam diyeceğim)

adamın biri bir gün müziğin kötülüğünden falan dem vurmuş. bunun üzerine üstadlardan biri adamdan bir sure okumasını istemiş, adam şaşırmış ama kırmadan sureyi okumuş. bilge insan "segah yaptın" demiş. adam hatasını anlamış. demek ki musiki de dinin içinde olabilen bir şeymiş. şimdi soruyorum; nerden bakınırsan bakın o adam yüzünden 20-25 tane müslüm baba şarkısı dinlemedim o gün, bunların hesabını ahirette tahsil edebilecek miyim?
  • yutmazsanız orucunuzu bozmaz. ama misal nota kağıdını yerseniz o tehlikeli bak.
  • dinlenen müziğe bağlı olarak orucu değil de ahlakı bozabilir. o denenle ben ahlak tutmuyorum mesele.
  • liseye giden insanın yapmaması gereken şey. eğer sen lisedeyken oruç tuttuğun halde oruç ile ilgili hiç bir şey bilmiyorsan, hadi bilmeyebilirsin diyelim, ama böyle bir şeyle karşılaşıp bunun doğru olup olmadığını öğrenemiyorsan, dinleyemediğin o müziklerin hesabını alabileceğini pek sanmıyorum.
  • marduk'tan fistfucking gods planet, impaled nazarene'den angel rectums still bleed falan dinlemeyecekseniz caizdir...aksi takdirde sorumluluk kabul edilmez...
  • abdest bozmadığı için orucu bozmadığı iddia edilen eylem.
    abdest bozan şeyler orucu bozuyorsa oruçluyken tuvalete girmeyin derim.

ayrıca oruçluyken müzik dinlemenin günah olduğunu iddia eden birisi muhtemelen şunların da orucu bozduğunu savunur.

(bkz: oruçluyken resim yapmak)
    (bkz: oruçluyken satranç oynamak)

edit: imla
  • dinlenilenin ne olduğuna göre günah olabilecek bir davranış. şimdi farzı misal oruçluyken fantezi müzik dinliyorsan orda bi durmak şart. oruç moruç kalmaz diyim ben.
  • dinlerken ipod'u kıçına sokmuyorsan oruca zarar vermeyecek eylem. ayrıca bozup bozmadığını düşünmek bile orucun kafaya vurduğunun göstergesidir.
  • oruç bozmazki. kötü kelime olmasın yeter