şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oruç “fakirlerin halinden anlamak” için tutulmaz da ondan.

  oruç, günün ağarması (şafak vakti) ile günün sona ermesi (güneşin batması) süresince temel güdülerimizden (yemek-içmek-cinsel ilişki) uzak durmaktır.

  oruç, beynin frontal lobunu geliştirir. dolayısıyla bilinçli, tahammüllü ve tatminkâr olmayı öğretir/geliştirir.

  2:183 gerçeği onaylayanlar! oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. bu sayede korunmanız umulmaktadır.

  edit: taşak geçmek için yeşillendiren cahillere google için ipuçları:

  hazzı erteleme
  frontal lob ne işe yarar
 • orucun "fakirlerin halinden anlamak" için değil, beynin frontal lobunu geliştiri için tutulduğunu öğrendiğim başlık. şimdi her şey yerine oturuyor teşekkürler.
 • 2020 yılında 20 saat aç susuz kalmanin faydaları saçmalığını bırakın kardeşim. inancım gereği tutuyorum diyip geçin ona canımız feda, saygımız sonsuz ama yok beynin frontal lobunu geliştirir, yok sağlığa şöyle faydalıdır, yok sizi gençleştirir, yalanın bini bir para.

  tonlarca makale var orucun sağlığa olan olumsuz etkileri konusunda, bilgiye bu kadar erişimin olduğu çağda bu kadar cahil kalabilmek gerçekten büyük başarı.

  edit: bazı arkadaşlar ciddi ciddi suudi arabistandaki tıp/ pozitif bilimde olmayan din bilimcilerin yazdığı "sağlıklı gruba oruç tutturduk ölmediler o zaman oruç sağlığa zararlı değildir hatta manevi hissiyat yüzünden yararlı bile olabilir bizce herkes tutmalı diyen" paçavraları gönderdiler. ülkeyle ilgili umudum zaten yoktu şunlardan sonra iyice sıfırlandı.
 • olmayan sorunsaldır. orucun ilk nedeni fakirlerin açların halinden anlamak değil allah'a ibadettir. ha ikinci neden olarak "açların hâlinden anlamak" ya da "az da olsa yoksullarla empati kurmak" gelebilir ama ne yazık ki bazı sığ düşünceliler orucu yalnızca "açların halinden anlamak" amacına indirgiyor. yoksa açlarla empati kurmak için bir ateist de oruç -adına tam olarak oruç diyemesek de - tutabilir.müslümanın orucunu ateistin açlarla empati kurmak için yaptığı etkinlikten ayıran şey müminin bunu allah'ın rızasını kazanmak için yapmasıdır. hatta bir müslüman açların halinden anlamak için değil yalnızca allah rızası için oruç tutar. ha bu ibadetin altında yatan başka nedenler vardır o ayrı.

  gelelim sorunsal olarak adlandırılan: "oruçta cinsellik neden haramdır?" sorusuna. oruç bir anlamda kötü alışkanlıklardan uzak durma ve nefs terbiyesidir. yani bir nevi "bedensel zevklerden uzak durma", insanı insan yapan hayvani duygular değil de maneviyata yönelme durumudur. yalnızca cinsellik de değil, hatta haramlardan da değil kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bir fırsattır. bak farkındaysan sigara içilmesine de izin yok. senin mantığınla bakarsak su içme, yemek yeme açların halinden anla ama sigara iç, değil mi? mesela oruçlu ağzımı açtırma denir, yani senin küfürlü bir konuşma tarzın varsa, dedikodu, gıybet gırla gidiyorsa, buyurunuz size bir fırsat, kendinizi sorgulayın, kötü alışkanlıklarınızdan, işlediğiniz günahlardan kurtulunuz.

  bu arada oruç tutarken değil, "oruçta" ibaresi kullanılmış, eğer bunu yazan arkadaş ramazan ayını kastetmişse, orucunuzu açtıktan sonra cinsel ilişkide bulunmak günah ya da haram bir şey değildir. yalnızca nefs terbiyesini, bu ay içerisinde hakim kılma, ibadet için fırsatları değerlendirme adına yapılması çok hoş değildir. bak hoş değil diyorum haramdır, günahtır demiyorum.

  düzenleme: imla

  düzenleme 2: biraz kendi penceremden baktığım için son kısım yanlış olmuş, sağolsun hanz le ve fillizof uyarmış, yazımın son kısmında geçen "iftardan sahura kadar cinsel ilişki hoş karşılanmaz." kısmı yanlış, kitabımız açık kapı bırakmayacak şekilde hoş karşılamış, ilgili ayet-i kerime:

  "oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız (ramazan gecelerinde eşlerinizle cinsel ilişkiye girmeniz), size helâl kılındı. onlar, sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. şimdi onlara yaklaşın ve allah'ın sizler için takdir ettiğini (evlat) isteyin. sabahın aydınlığı, gecenin karanlığından ayırt edilinceye kadar yiyin ve için. sonra da (güneşin batışı ile gecenin başlangıcı olan) akşama kadar orucu tamamlayın. bununla beraber siz mescitlerde itikâf halinde iken onlara yaklaşmayın (eşlerinizle cinsel ilişkiye girmeyin). bu hükümler, allah'ın (farz kıldığı helâl ve haram) sınırlarıdır.(harama düşmemeniz için) sakın onlara yaklaşmayın. allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki (kendisinden) sakınıp korunsunlar." (bakara sûresi: 187)"
 • hasiktir.. yasak mıydı ?
 • cinsel iliskiye girmeyeceksin cunku frontal lob unu iyice bir gelistireceksin karsim. soylentilere gore bir sure sonra frontal lob tan ikinci bi yarrak cikiyormus boylece geri kalan 11 ayda 4 karinizdan veya potansiyel kariniz olarak gorduklerinizden yas farketmeksizin 2 sini birden sikebiliyorsunuz.
 • oruç ibadetini anlamamış kişilerin sorunsalıdır. oruç bazı hayvani ve insani dürtleri, hazları ve nefsi davranışları insanın kendi kontrolüne vermek ve onları dizginlemek için farz kılınmış müthiş bir ibadet.

  edit:imla
 • oruç ne fakirin halinden anlamak için, ne beynin frontal lobu için tutulur. oruç, yaratıcının rızasını kazanmak için tutulur. geri kalan herşey teferruattır ve oruca bilimsel kılıflar giydirmektir.

  bide namaz kılmayı work out ‘le karşılaştırma olayı var ki tam bir fecaat.