şükela:  tümü | bugün
 • yarı yıl tatilleri kurban bayramı ile birleşmiş nesildir.
 • muhtemelen, son iki derste "hocam ışığı açalım mı?" muhabbetine de hasıl olan nesil.
  ne günlerdi be!
 • yanlış hatırlamıyorsam 6.sınıftaydık. gayet kilolu ahmet adında bir arkadaşımız vardı babası pastahane işletiyordu.ahmet'in babası iftarda ağzımız tatlansın diye 40 tane puding ve plastik kaşık göndernişti. artık kendimizi nasıl kaybettiysek kaşığa puding koyup tavana yapıştırdığım o ruh halini hala arıyorum. o nasıl bir kafaymış yahu :) 5 sene sonra hocaları ziyaret için gittiğimde tavana yağıştırdığım puding bok gibi tavanda hala duruyordu. velhasıl eğlenceli zamanlardı.
 • büfeden alınan yarım ekmek arası hamburger ile oruç açmaktır.
 • ufak bir farkla içerisinde benimde olduğum nesildir. şöyleki;
  oruç tutmazdım ben ama tabii tüm gün tutar numarası yapmak zorundasın yoksa sana o sınıfdan bi daha hayır gelmez. lise bitene kadar ben kimseye oruç tutmadığımı demedim mesela. onlarla beraber tutar gibi idare ettim. hatta bi keresinde sınıftan biri sen yalan söylüyorsun dudakların hiç kurumamış demişti de bi acayip yüzüme bakmıştı. işte öyle bir ortamı vardı bizim okulun(sivas lisesi).

  bizde bi kaç alevi arkadaş tam bu iftar tenefüsünde kantinden bişeylerle yada evden getirdiğimiz yemeklerle açardık orucumuzu. annem sıkı sıkı tembih ederdi aman kimseye deme tutmadığını al bunlarla da aç orucunu diye.
  yani evet o neslin içinde bende varım ama tutmadığın orucu açmak nedir onu bilen bir kişi olarak varım. aslında buna ayrı bir başlık bile açılır ki oraya yazacak daha çok şey var aslında.

  son olarak da eklemek isterim ki bende hiç öyle sıcak bir anlam ifade etmiyor ne o nesil nede o teneffüs.
 • akşam 5'te iftar açabilmiş nesildir. şimdiki 17 saatlik oruç süresinin nerdeyse yarısı ediyor amoağoyum

  son teneffüs okul kapısından çıkıp hemen yandaki dönerciden 15-20 tane tavuk döner paket yaptırıp getirecek olan çocuğun büyük havası olurdu. ben bide üstüne evde gömerdim, iftar sofrasında. hey gidi tombalak ilkokul çocuğu yıllarım hey!
 • gecenin bi vakti hüzünlenmeme sebep olan başlık. hey gidi, tüm yıl yoktan sebeplerle absürt cezalar veren gestapo ilkokul öğretmenimiz bir ay melâike kesilir fırından taze simit olsun, şehrin ciks pidecisinden pide olsun, lahmacun olsun hergün bişi ısmarladı bize. artık kendince sevap günah dengesi mi kurmaya çalışıyordu bilemiyorum.
  edit: imla.
 • olgunlaşmış nesildir.
  ben o zamanlar 1.sınıfa yeni başlamıştım.
 • (bkz: geldim beyler)

  gerçi tutmazdım pek ama öğretmen kek dağıtıyor diye oruçlu numarası yapardım.