• eger bilerek yapılıyorsa bu olay sonucunda ceza olarak 61 gün daha oruç tutmak zorunda kalınılan olay.
  • tahrik olmak veya dayanamamak sonucu yapilan orucu katletme eylemidir. genellikle stres altinda sigara yakma seklinde gorulebilir.
    cezasi normal oructa yerine tekrar bir gun oruc tutmayken, ramazan orucundaki ceza pek bi vahimdir.
  • balık dolu akvaryumun uzun zamandır degismeyen pis suyunu temizleyecek pompa duzenegini agizla su cekerek baslatıyorsanız eger (bi nevi benzin bosaltma islemi gibi) aman diyeyim teyzem gibi yutana kadar cekmeyin. orucunuz tam bok yoluna bozulur.
  • bunun cezası 60+1 gün aralıksız oruç tutmaktır derler.

oysa kuran-ı kerim'de böyle bir hüküm yoktur.
    tamamen hz.muhammed'in söylediği iddia edilen bir söze dayalıdır.
    ki zaten (bkz: #10137493)
  • ---
    denizin kenarında
    kalayladım kazanı
    yandım aman, öldüm aman
    bir vefasız uğruna
    tutmadım ramazanı vay *
    ---
  • birazdan yapmam olası eylem.
  • yas 14. lıse ogrencısı olan bendenız annesının sahura kalkmama huyunu kendıne ornek edınmıs, geceden pastırmaları sucukları yıyıp uykuya yatmıstır.

sabahın korunde susuzluktan dılı damağı kurumus halde uyanır.

- anne anne cabuk uyan ben cok susadım
    - e napiyim
    - saati geçti mi, hala su ıcebılır mıyım bı ona bak
    - gecmıs. hadı sen yat uyu sımdı bı sı olmaz
    - ölüorum be kadın susuzluktan, içsem nolur
    - niyet ettıysen hos olmaz da sen bılırsın tutmazsın bı daha, allah affeder

ya bismillah dıyıp bı sıse soguk suyu lıkır lıkır ıcmıslıgım, iyi niyetliyim nasılsa bı sey olmaz dıyıp oruca devam etmıslıgım vardır. yas kucuk tabii, ramazan diyorlar oruc tutuyoruz; kurban dıyorlar koyun kesılırken en guzel koyun kesımı buradan ızlenıor dıe mahalelelı cocuklara bilet satıoruz filan. oyle gunlerden bahsedıyorum.

netice:

- ya bı sı solıcem arkadaslar ama merak edıorum gulmeyın sakın
    - ne dicen?
    - yahu sımdı niyetlenip yattım sabah cok susadım ıctım suyumu, saati de geçmiş. ama hala da oruc tutuorum ıyi niyetliyim sonucta.
    -... (sessizlik)
    - ama iyi niyetliyim bozulmamıstır, allah anlar boyle seyleri
    - kızım zaten oruc gerizekalılara farz deilmiş, tutmasan da olur

ben dumur.

o gunden beri oruc tutmuyorum gencler. bozasım gelıyor. iyi niyetimi anlamayan yaradana sıtem edıyorum, kızıyorum, ıcıme kapanıyorum.
  • cezası 61 gün olarak söylenen hadise. bazı ilahiyatçılara göre, islamda, hiçbir yerde 1'e 61 kat şeklinde bir ceza uygulaması yoktur, olması da beklenemez. orucu bilerek ve isteyerek bozmanın cezası; bozduğun gün yerine 1 gün kaza orucu tutmaktır derler bu ilahiyatçılar.

ben hangisi doğrudur bilemiyorum ancak şunu biliyorum ki; bugün anlatılan hadislerin birçoğu uydurma hadisler. doğruluğundan %100 emin olunan hadis sayısı toplam hadislere göre çok az bir miktar. bu 1'e 61 olayı da söylendiği iddia edilen bir hadisten yola çıkarak ortaya atılmış. ama siz yinede bu entrye güvenip orucunuzu bozmayın, emin değilim dedim peşin peşin. benide günaha sokmayın durduk yerde.
hesabın var mı? giriş yap