• ülkemiz insanının düştüğü hata ve (bence) ayıptır.
    şimdi malumunuz, ramazan geldi. herkesin orucu kabul olsun inşallah.
    ama bir yandan da dalga konusu olacak, hakkında 2018 ramazan ilk dayak piyangosu diye başlık açılacak kadar alaya alınan dinci saldırganlığı var.
    nedir bu arkadaşların savundukları fikir?

-biz orucuz!
    -evet?
    -tüm gün aç geziyoruz ¡
    -yani?
    -yanisi, sen bana saygı duymak zorundasın. ben aç susuz dolaşırken önümde yemek yer, su içersen kafam atar, saldırırım. ramazanda oruçluların yanında, önünde, arkasında yiyemezsin, içemezsin, sigara, alkol alamazsın. canımız çekiyor . bize saygı duymak zorundasın.

pekiiii
    sevgili arkadaş,
    oruç dediğin ibadetin amacı, senin iradene, nefsine hakim olman değil mi?

sen kendine hakim olamıyorsan, oruç neye yaradı?

oruç dediğin ibadetin amacı, aç kalan, susuz kalan insanların, fakir fukaranın halini anlaman, haline şükretmen ve onlara yardım elini uzatman değil mi?

sana o empati yapman gereken fakir insanlar kaç kere bana saygı duy, ben aç susuz dolaşıyorum. sen de yeme, dedi?

sen kalan 11 ay içerisinde ramazan hariç kaç kere bir restorana, dönerciye ya da ne biliyim, camdan baktığında içerisi gözüken bir mekana gittiğinde o fakir fukara seni camdan izlerken onlara saygı duydun?

hiç dedin mi, şimdi dışarıda benim bu yediğimi yemek isteyen ama yiyemeyen insanlar vardır. beni görüp iç geçirirler ama alamazlar, ben onlara saygı duyayım, yemeğimi burada yemeyelim, kaç kere dedin?

kalan 11 ayda kaç kere, yıl boyunca oruç tutmak zorunda olan insanlara saygı duydun?

kaç kere açlar için, fakirler için birşey yapıyorsun yılın 365 gününde?

ama sen oruç tutarken, herkes sana saygı duymalı. neden? çünkü sen oruçlunun. sinirlisin. sana yeterli saygı gösterilemez, saldırabilirsin.

kısaca işine geldiği gibi oruç tutuyorsun. işine geldiği gibi anlıyorsun.

önce ramazanda beklediğin hassasiyeti yılın geri kalanında sen diğerlerine göster, sonra sağa sola saldır.

peşin edit: lafım dini inançlarını insan gibi yaşayanlara değil, yobaz ve dininin kendisine, diğer insanlara zarar verme hakkı verdiğini düşünenleredir.
hesabın var mı? giriş yap