şükela:  tümü | bugün
  • 16 saat - hadi açlığı geçtim - susuz durmanın zararını anlamayacak, sünni kaygılarla başkalarına saldıracak insanların içinde bulunduğu durumdur.
    dünyada tek bir bilim insanı yoktur ki 16 saat susuz kalmanın faydalı olduğunu söylesin, olsa olsa 15 temmuz demokrasi bilim insanı falandır.
  • "dünyada tek bir bilim insanı yoktur ki" lafından sonra istemsizce gelen gülme için (bkz: ahahahhahahah)
    nasıl yok lan?
    yoshinori ohsumi beyi tanımıyorsunuz o zaman.
    kendisi 2016 yılında fizyoloji ve tıp alanında nobel ödülü kazanmış japon bilim insanı.
    ona bu ödülü kazandıran da otofaji alanında yaptığı çalışmalar.
    otofaji vücutta hasarlanan hücrelerin yenileriyle değiştirilmesi olayı kısaca. mesela otofaji olmazsa ne olur? işte bu hasarlanan hücreler kanser dediğimiz şeyi ortaya çıkarır. otofaji güzel birşey yani bol bol yapalım. ve bol bol otofaji yapmamıza yardım eden bir olay var o da aç kalmak. uzun süreli aç kalınca insülin düşüyor ve glukojen miktarı artıyor vücutta. artan glukojen de otofajiyi bol bol yapmamızı sağlıyor. ve ilerde bizi kanser yapacak olan hücreler gidiyor yerine sağlıklı olanları geliyor.
    bi dekka yea oructa da uzun süreli aç kalıyoruz dimi aaa!!

şimdi buraya biraz kaynak vereyim ki orucun faydalı olmadığını savunanlar gibi düşmeyeyim.

nobelprize.org sitesinde aynen bu yazıyor.
    "ohsumi's discoveries led to a new paradigm in our understanding of how the cell recycles its content. his discoveries opened the path to understanding the fundamental importance of autophagy in many physiological processes, such as in the adaptation to starvation or response to infection. mutations in autophagy genes can cause disease, and the autophagic process is involved in several conditions including cancer and neurological disease."

daha detaylı anlatım
    al nature'lu kaynak
    al bak bu da direk makalelerden biri

edit: yok efenim sadece starvationdan bahsediyormus makale iste oructa thirst varmış da bik bik bik. sonucta oruc otofajiyi arttırıyor mu evet. madem susuzluk zararli diyorsun oruc boyunca susuz kalmanın zararlarını ispatlayan bir makale gönderiver de şenlensin ortalik agshdhd
    edit2: senin o dinden cikcaklar aman korkuyolar da okumamislar dedigin makaleleri okumayi gectim onlardan yazan ve matematiksel evrim hakkında çalışmalar yapan müslüman bir bilim insaniyim ben.
    edit3: susuzluk faydali yazdim mi bir daha oku istersen. sadece susuzluk zararli diyorsunuz ya bana ispatlarla gelin.
  • attığı makaleyi bile doğru anlamayıp, saptıranların anlamadığı meseledir.
    ohsumi açıkça "starvation" diyor, "thirst" demiyor. biz de diyoruz ki açlık değil o kadar süre susuz kalmak zararlı.
    keza orucu aklamaya çalışan sünniler, inandıkları şeyi zaten sorgulamadıkları, sorguladıklarında dinden çıktıklarını bildikleri için bunu da doğru düzgün okumamışlar.
    neyse oruç kib by.
  • şu başlığı açan ile ramazanda oruç tutmuyor diye millete kızan arasında fark yok bence. sanane arkadaş faydası da bana zararı da bana
    sana giren çıkan ne?
  • sanane dingil!

ben inanıyorum, itaat ediyorum. mevzu benim, sana ne oluyor?

sen inanmıyorsan, itaat etmiyorsan, senin gibi olmak, davranmak zorundayım diye bir şey mi var?

efendi ol.
  • orucun faydalarını anlatırdım ama niyetin öğrenmek olmadığı belli.
  • (bkz: intermittent fasting)
    (bkz: aralıklı oruç)

oruç hem vücut hem de zihin için sağlıklı bir beslenme yöntemi, hatta yaşam biçimidir. en bilinen ve önerilen yolu 16 saat açlık 8 saat tokluk olacak şekile beslenmenizi düzenlemektir. sık sık ve az az yemek gibi çağ dışı ve sağlıksız yöntemlerin tersine bilim adamları tarafından test edilmiş ve etkisi kanıtlanmıştır.
    ancak islam daki oruçtan "biraz" farklıdır.
    açlık penceresinde su ve mikrobesin içermeyen içecekler serbesttir, hatta bolca su içilmesi önerilir. ayrıca 16 saat aç kalıp sonra danalar gibi yeyip camış gibi yatmak da pek önerilmez.

https://www.fitekran.com/…ttent-fasting-if-rehberi/
  • ibadet düşmanları gene hortlamış , yahu hem tutmazsın hem de armut armut konuşursun.
    yok açlıkmış , yok susuzlukmuş yahu insanın en iyi olduğu konulardan biri bence beyin destekli adaptasyon yani bilinçli ve istekli karşılarsan orucu her türlü tutarsın .
    biz isteyelim yeter ki tutmayı allah yardım eder.
  • gelecekde doktorların hastalarına yazacakları reçete müslümanların kıldığı namazla tuttuğu oruç olacaktır. (bkz: george bernard shaw).

dünyanın en büyük tiyatro yazarı ve koyu bir katolik tarafından bile kabul edilen bir gerçeği kabul etmek istemeyen ekşi sözlük ateist yazar beyanı bir başlıktır.
  • oruç özellikle saatlerce susuz kalmayı gerektirdiği için vücuda zararlıdır lakin hiçbir ibadet yararlı-zararlı olduğu için yapılmaz. ibadetler öyle emredildiği için yapılır. tanrısal emirler ise sorgulanamaz. ibrahim oğlunu tanrısı için kurban etmeye kalktığında (verdiği yemin gereği) aklını, mantığını kullanmamıştı. inanç sahibi birisiysen tanrı bir şeyi buyurduysa bunu sadece yaparsın. zaten bu ibadeti yapanlar da "kilo vereyim", "zihnim açılsın", "vücudum sağlamlaşsın" şeklinde bir düşünceyle değil "ruhum arınsın", "sevabım artsın" mantığıyla yaparlar. "oruç faydalıdır" diyen kişi de ya bu ibadeti başkalarına özendirmek için bilerek söylüyordur (yanlış ama kendi bakış açısıyla iyi niyetli) ya da kendini bu şekilde motive etmeye çalışıyor, mantığı aksini söylese bile hakikaten orucun zararsız olabileceğine kendine inandırıyordur. yoksa aklı başında olan herkes saatlerce susuz ve aç kalmanın zararlı olacağını bilir.