şükela:  tümü | bugün
  • off muhteşem.

manuel puig'in romanından uyarlanmış tiyatro oyunu.
    luis molina rolünde göktay tosun, valentin arregui rolünde çağdaş tekin oynuyor. cezaevi müdürünün sesi ise selçuk yöntem'e ait.

gidin izleyin, nerede denk gelirseniz, ya filmini izleyin ya oyunu, olmadı kitabını okuyun lütfen yaa.
    kendimi çok sağlıklı olduğu hâlde ıspanak sevmeyen oğlunun ağzına kaşık kaşık ıspanak tıkıştıran anneler gibi hissettirmeyin bana kendimi, izleyin lütfen bak.

-oyunda valentin rolünü oynayan oğlana (çağdaş tekin) hasta oldum, nefis bir ses tonu ve oyun boyunca bol bol sergilediği balık gibi vücudu vardı. biraz artikülasyon problemi olsa da çok iyi oynadı. banyo sahnesinde, tamamen çırılçıplak kalıp beline sardığı havlu düşsün diye çok dua ettim ama düşmedi hain. altına kaçırdığı sahnelerde de epey bi seksiydi, ter bastı bana. bi de sahnede çok hareketli, sürekli bi şeyleri deviriyor sdjfglsfhg.
    -molina rolündeki göktay tosun, çok doğaldı, tam bir molina olmuş, aşık, kadın molina. hüzünlü, duygusal molina. becerikli, anaç molina. canayakın, saf molina. canım molina'm.
    -tek bir eleştirim olabilir, "madilik" ve "lubunya" kelimelerini herkes bilmeyebilir, çok gerek yoktu bence kullanmaya? ama valentin'in "madileme" şeklinde yanlış kullanması, molina'nın onu düzeltmesi hoştu yine de.
    -molina, valentin'in kız arkadaşına ait mektubu okurken kızın elyazısını "civcivin ayakizlerine" benzetiyor, çok şirin bi benzetmeydi. filmde "bir çocuğun elyazısına" benzetilmişti.
    -yan rollerdeki melina özprodomos, ayşegül bahtiyaroğlu ve oğuz utku güneş'i de unutmamalı. hatunlar hem güzel hem yetenekli, oğlan da hem tatlı hem başarılıydı. oğuz utku güneş zaten aynı zamanda yönetmen.
    -özellikle melina özprodomos'un güzelliğine ve zarafetine hayran oldum diyebilirim.
    -oyun içinde oyun tekniğini tüm yetersizliklere rağmen çok iyi kotarmışlar. içiçe geçmiş iki eser (bir film ve bir oyun) izliyoruz.
    -valentin'in altına yaptığı ve molina'nın onun altını değiştirdiği sahneler falan, cidden çok iyiydi yaa, yeniden izlemek hissiyle doluyorum hatırladıkça.
    -izlerken ister istemez filmle kıyasladım. filmde daha sakin bir hava vardı ve nazi propaganda filmi üzerine kurulmuş bir öyküydü. oyunda ise tamamen cat people baz alınmış. yani oyun aslında bir nevi roman ve filmin harmanlaması olmuş. filme göre biraz fazla karikatürize bulsam da çok çok beğendim ve sevdim bu harmanı.

film çaysa, oyun bergamot aromalısı olmuş, enfes.

(bkz: kiss of the spider woman/@kirlikedi)
  • deniz gezmiş'in arkadaşı bozkurt nuhoğlu'nun en sevdiği filmlerden biri imiş.

"benim en sevdiğim filmlerden biri “örümcek kadının öpücüğü’dür. bilenler bilir, filmin kahramanlarından biri olan devrimci karakter, cezaevinde bir eşcinselle aynı hücreyi paylaşır. ve filmin ilk yarısında yılların ezberiyle hücre arkadaşına bir devrimciye yakışmayacak şekilde davranır. ama sonra hatasını anlar. ben de o devrimcinin durumundayım. filmin ilk yarısında yılların alışkanlığıyla, koşullanmışlığıyla, ezberiyle hatalı davrandım. başta bülent ersoy olmak üzere, verdiğim beyanlarla hırpaladığım, kırdığım, incittiğim, üzdüğüm herkesten özür diliyorum."

bülent ersoy ne alâka diyenler için (bkz: deniz gezmiş'in bülent ersoy'a gazoz ısmarlaması)
    ee peki bozkurt nuhoğlu niye özür diliyor ki diyenler içinse http://www.medyatava.com/haber.asp?id=88825
  • 2013 -2014 tiyatro sezonunda tiyatro hal'de sahnelenmekte olan.oğuz utku güneş'in takdire şayan rejisiyle seyretmesi insanda bir film keyfi yaşatan ama tiyatronun o büyülü varlığını gözler önüne seren; cinsiyet ,ırk,mezhep yada kimlik ayrımı yapmaksızın, insan olmanın, aşık olmanın, özgür olmanın ne demek olduğunu kalbinizi ısıtarak sorgulayan ,orjinali 2 kişilik olan ama seyircisine sürprizlerle dolu 5 kişilik bir kadroyla başarılı bir şekilde sahnelenen ,iyi ki izledim tiyatro oyunu.
  • tiyatro hal'de gidilip izlenmesi gereken oyun. o kadar basarili ki zamanin ne kadar nasil gectigini anlamadim resmen oyunun icine cektiler hepimizi.

buradan oyunun isikcisi hanimefendiye sesleniyorum valla ben dokunmadim o lambaya luis alberto yiyecekleri alirken yapti valla bak :\
  • benim için, oyundan çıktıktan sonra sürekli oyunu düşünüyorsam, onun hakkında konuşmak istiyorsam o oyun iyidir. örümcek kadının öpücüğü bu açıdan beni gerçekten kendisine hayran bıraktı. birkaç gün sonra bile ara ara aklıma geliyor ve bu kadar güzel bir oyun izlemiş olmak beni çok mutlu ediyor. hem hikayesi sağlamdı, oyunun anlatacakları vardı hem de oyuncular şahaneydi. daha önce filmini seyretmemiştim veya kitabını okumamıştım, bu yüzden karşılaştırma yapamıyorum ama bence zaten buna gerek yok. bir tiyatro oyunu olarak yerli yerindeydi, cesurdu ve kesinlikle etkileyiciydi.
  • goktay tosun'un enfes oyunculuğuyla, oğuz utku güneş'in başarılı sahneye uyarlayışıyla izlediğim oyunların içinde, en iyiler arasında yer alan oyun.

tiyatro hal'in en merak ettiğim oyunuydu. tiyatro hal ile ilk kez tanışmam, oyunun methini duymamla gerçekleşti. oyun, tüm övgüleri ve hatta aldığı tüm ödülleri fazlasıyla hakediyor. en iyi oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi prodüksiyon dallarında çeşitli tiyatro otoriteleri tarafından ödül almış bir oyun.

oğuz utku güneş gerçekten takip edilmesi gereken genç yönetmenlerden biri. bir başka en beğendiğim oyunların arasında yer alan sidikli kasabası müzikalini de sahneye başarıyla taşıyan isim aynı zamanda. bu bağlamda kendisinin adiller oyununu izlemediğim için de üzgünüm. umarım daha pek çok oyunu sahneye taşır da ; bizler de keyifle izleriz.

çağdaş tekin de en az göktay tosun kadar başarılıydı. kendisine verilen karakteri başarıyla canlandırmakta ve zıt kutupların birbirini çekmesi gibi göktay tosunla birlikte inanılmaz uyum içerisindeydiler.

izlenmesi gereken, homofobiyi yenmeyi sağlayabilecek, aşkın boyutunun olmadığını gösteren yada imkansız olarak düşünülen bir aşk karşılığında yapılan fedakarlıkları anlatan, başarılı, etkileyici, cesur, güzel bir oyun. tiyatro hal'in yıllarca sahnelenen kült oyunlarından biri olarak yerini alır umarım. alkışı ve ömrü uzun olsun.

--- spoiler ---

keder neden hep omuzlara yüklenir ki...

erkekler biraz daha kadın gibi olsaydı, şiddet diye bir şey kalmazdı.

beni bir tek annem olduğum gibi sevdi... bir de, belki sen...

keşke bir kez olsun öpüşsek , herkes gibi gökyüzünün altında.

--- spoiler ---
  • çok etkilendiğim bir kitap, oyun ya da film olduğunda yorum yazmak konusunda tıkanıp kalanlardanım. bu oyunda da aynı şeyi yaşıyorum. önceki entrylerde yazan iyi ne varsa hepsine katılıyorum, bu oyunu mutlaka izleyin!
  • selam. yine ben. geçen sene olduğu gibi bu sene de izledim. bu sefer 3 değil 10 kişi gittik. biletlerin bir kısmını da öğrenci arkadaşlarıma hediye aldım. oyun sonunda iyi ki getirdin diye boynuma atlayanlar mı dersin, biz tekrar izlicez haftaya var mı diyenler, şu gün var mıdır kardeşimi götürcem diye mesaj atanlar mı dersin...

bilmem ben pek eleştirebilecek kadar bilgili değilim, eleştirileri dikkate alınacak kadar değilim en azından... ancak bu oyun, her oyuncusundan yönetmenine, metninden salonuna komple bir harika. komple aşığım. molinanın ayak bileklerine kadar aşığım.

seneye tekrar izlicem. sonraki sene tekrar...
  • her hâlini sevdiğim eser. kitap hâlini en çok! filmini pek çok! şimdi de oyun hâli girdi sıraya. enteresan uyarlaması, tiyatro hâl'in enfes sahnelemesi, olağanüstü molina'sı ile. bir de takip edilecek göktay tosun armağanı ile...
  • ilk filmini seyrettim. nezdimde m.butterflyin kardeşidir ikisini eşit derecede severim sonrasında kitabını sevdiğimdir. dvd'si senelerce basılmadı vhs ile idare ettim. sonra tiyatro hal tiyatro uyarlamasını yaptı. korktum gidemedim zira hani kötü tat kalır diye ağzımda. çok sevdiklerimden olmasa gitmek kolaydı da örümceğim olunca durum değişiyor. geçen sene son dakikada sezon bitti derken yetiştim iptal oldu .... tamam derken bir baktım bu sezon oynuyor gene korka korka gittim. çok gereksizmiş korkularım, sanırım daha iyi sahnelenemezdi, bu kadar iyi olurmuş. oğuz utku güneş çok güzel uyarlamış yönetmiş, göktay tosun da müthiş oynamış, herkes iyiydi ama molina bir başka.