şükela:  tümü | bugün soru sor
  • herve peyniri ile tuketilince orgazmik tadlar almanizi saglayan belcika birasidir.

    orgazmik lezzet icin:
    http://getir.net/o3x
  • ünlü bira ve viski yazarı michael jackson’a göre "içebileceğimiz en iyi biraymış".
  • orval in kelime karşılığı bizdeki seferoğulları ve tellioğulları nın çekişmesine neden olan yeşil vadi benzeri yer anlamına gelen altın vadi demekmiş. belçika da diğer trappist üreticileri münzevi bir hayat sürerken, orval in üretim yerinde manastırda ziyaretçiler için turlar düzenlenmektedir. ben sadece birasını tattım ama peyniri ile birlikte birayı içenler, ikisinin uyumunu anlata anlata bitiremiyor. orvalde diğer trappistlerde olduğu gibi trippel, dubbel olayı yoktur, tek formu vardır, hacmen %6.2 lik alkol içerir. etiketindeki morumsu renk şahanedir, balık ve yüzük olayı ise efsanedir. bin kusür yıl önce toscana kontesi mathilda bölgeyi ziyareti sırasında kendi güzelliğini seyretmek için göle baktığında altın yüzüğünü düşürmüş, ardından yaradandan yardım istemiş. yüzüğe karşılık o bölgeyi kutsal ilan edip, manastır yaptıracağını söylemiş, daha sonra gölde ağzında yüzükle bir balık belirmiş. gerisi malum hikaye, etikette gördüğünüz işte bu kutsal balık ve kontesin yüzüğüdür. bi de orval in raf ömrü uzuncadır, 5 yıldır. tadı çok güzel olan ve içimi rahat olan bu biranın şişesi bowling labutu bir şeydir, bana ise teletubbies karakterlerini hatırlatır.
  • uzun ömürlü nefis bira, serin ve güneş almayan bir yerde saklanıp son kullanma tarihine yakın içilince tadı taze halinden farklı oluyormuş. üç şişem var birini içtim, ikisini saklıyorum. bakalım ne değişecek.
  • belçikada marketlerde bulmak çok zordur. bulduğunuz zaman da sadece 1 tane 4lü almanıza izin verirler. bildiğin karne ile satılan biradır.