şükela:  tümü | bugün
 • kaliteli ve makul fiyatlı fotoğraf filmleri üreten alman firma,daha çok siyah-beyaz filmleri mevcuttur.
  uygun fiyatı nedeniyle örenciler arasında daima ilforda alternatiftir..
 • uzmanlik alani fotograf filminden ziyade 8mm negatif olan alman kokenli firma.
 • (bkz: filmotec)
 • efsane dogu alman markasi siyah beyaz film. 1980'ler ve 90'lar boyunca istanbul'da genellikle beyazit gibi yurtdışından kaçak gelen alet edevatin satildigi tezgahlari şenlendirirdi. kalitesine göre en ucuz negatif film markasi oldugu icin sevildi. bayat oldugu şüphesiyle satin alindigi an eller hafifçe titrerdi. daha sonralari ilford tarafindan satin alindigi dogrudur, halen türkiye'de piyasadaki en kaliteli sb filmler orwo'dan devşirme ilford'lardir... baska da sb negatif film markasi bulunmuyor yanilmiyorsam piyasanin genel gecer magazalarinda....
 • ne yazık ki fabrikasının kapanması ile piyasadaki son tarihi gecmis orneklerini tukettigimiz siyah beyaz filmelere sahip firmadır.yumusak dokusu ile gonlumuzde taht kurmus bunu orwoyla mı cektin gibi sorulara -ilford alacak paramız var lan seklinde verilen cevaplar tarihe karısmaya yuz tutmustur.ilk once kentmereyi ucuza alma sansımız elimizden alınmıs sonra orwo da elimizden kaymaktadır.nerede orwo cekipkentmere bastıgımız zamanlar.kodak bile fason urettirdigi dijital kameralarla ayakta kalırken film fabrikalarını yavaş yavaş kapatıyor.bir gun degoratype gibi alternatif bir fotograf bicimi olarak adlandırılmaya baslanacak 35 mm ile fotograf cekmek ve hatta baslandı bile.oysaki fotografcının parfumunun hypo oldugu gunler cok da gerilerde degil.leicanın genel mudurunun panasonic gibi bir firmanın kendilerini satın almasından memnunluk duyması ise durumun vehametini bir kez daha gozler onune seriyor.orwo da bu kapanan donem icinde sanlı yerini alacak ve fotografcılar arasında daima yadedilecektir.
 • lubitel makinaların kullandığı bir numaralı film (idi).
 • çekoslavakyalılaştırılamayan markalardan biri diye duymuştum.
 • aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni filminde haşmet asilkan, yapımcının "orwo olsun" önerisine "yapma abi film çekiyosun" diye tepki verdiğine göre dandik bir markadır.
 • kodak'ın filmler üzerinde yaptığı araştırmaya göre aynı uzaklıkta, aynı değerlerle foto çekildiğinde kodak ve ilford'a göre büyütme esnasında daha fazla grainlenmeye neden olan görece zayıf filmdir.
  ama kasvet anlatısının vazgeçilmezi: (bkz: josef koudelka)
  saçma sapan renk sapmalarına neden olduğu için bazı fimlerde de tercih ediliyor.
 • fakültede fotoğraf dersi okuduk ve talebelerin çoğunun fotoğraf makinesi uygun fiyat makul performansı ile zenit, tamamına yakının ise kullandığı siyah beyaz negatif film markası, ilford'a yeğ tuttuğu için buydu.

  seramik bölümünün olduğu bodrum kata sadece iki şey için inerdik, geleneksel hamsi tava partisindeki hamsiden nemalanmak ve merdivenlerin oradaki karanlık odada agrandisörle orwo filmi tab etmek.

  kutusunun üzerindeki iki satırlı yazılmış tipografisi bile hala gözümün önündedir;
  or
  wo...
hesabın var mı? giriş yap