şükela:  tümü | bugün
 • çok çok dantel olanlarımızın bbg dışında takip ettiklerine inandığım televole muadili programlarda dansözlerin kendilerinden bahsederken kullandıklarını duyup, unutmaya kastıkları da görülmüş kelime.

  sanırım bambi ile girmişti oryantal kelimesi terminolojiye, terminolojiden kimlere giydirildiği, kimlerin kıvıra, süzüle geldiklerini ise takip yeteneği güçlü olanlar entel ya da yobaz olmaktan bağımsız olarak görebileceklerdir.
 • (bkz: 9 8lik)
 • (bkz: oryantalizm)
 • 4/4 lüktür. mesela omuz mu çevireceksiniz öyle 2 tane yapıp bırakılmaz. önce sağı çevirin, sonra solu, şimdi tekrar sağ ve sol, evet şimdi oldu. dizler, dirsekler ve bilekler hemen her zaman kırıktır. avuçiçi izleyiciye olabildiğince az gösterilmeye çalışılır. kalça atarken de dizler kırılır ve aslında kalça hareket ettirilmez, dizler oynatılarak o görüntü sağlanmaya çalışılır. insanı rahatlatmayan tersine bütün vücudu acayip kasan ve yoran bi danstır. kafa, üst beden ve alt beden temelde ayrı hareket eder. kanaatimce asıl oryantal yavaş yapılan, vücudun ve dansın bütün estetiğini ortaya koyandır, o haliyle baleye filan bile basar bence.
 • her kadının nazlı nazlı, cilveli cilveli oynaması gereken danstır.feministler çemkirmesin şimdi.tabi ki kadının vücudu et parçası olarak görülmez ve teşir edilemez.ama bir gerçekte var ki bu dans kadına çok yakışıyor...

  aksi fikirde olanlar için;

  http://www.youtube.com/…x8s2ot5d4w8&feature=related
 • kilo veya vücuduna şekli verme problemi olanların yapması gereken dans. zira oryantal üst kol kaslarını sıkılaştırıp, beli inceltir, gögüsleri dikleştirir, kalçaya şekil verir ve en güzeli inatla erimeyen baldırdaki yağları eritir. sonuç olarak hem zayıf hemde kadınsı hatlara sahip bir vücudunuz olur. oryantal dendiğinde milletin ay kıro musun filan demesinden korkmayın. gidin başlayın. vücudunuzdaki değişiklikleri sizde farkedecek hatta yemenize dikkat edersiniz kilo bile verebileceksiniz.

  ayrıca oryantalin eğitimi iki yıl sürer. ilk yıl genelde şu televizyonda gördüğümüz bol titretmeli, kalça sallamalı hareketler yapılırken ikinci yıl farklı bir çeşit olan ağır, yavaş oryantel yapılır. ilki kilo vermenize, vücudunuzu şekle sokamaya yardımcı olurken ikincisi ise çok estetiktir.
 • doğu avrupa ülkelerinde (özellikle rusya ve ukrayna) oldukça popüler olan dans.

  ama türkiye'de bayağı bir dans, bazen de erkek eğlencesi olarak görülen oryantal, bu ülkelerde ciddi bir dans türü olarak kabul ediliyor. hatta olayı abartıp bu dans aracılığıyla ruhunuzu temizleyen, ruhlarla iletişim kurmanızı sağlayan kurslar falan var.

  burdan hareket ederek, milliyet ve benzeri gazetelerde belli aralıklarla çıkan "rezalet! küçücük çocuklara neler yaptırdılar" şeklindeki oryantal yarışması haberlerinin aslında olaya dışarıdan bakan birine ne kadar saçma geldiğini anlayabiliriz. yani islamcı bir gazetenin bale'ye* saydırmasını eleştiri konusu yapan bu güzide "ilerici" gazetelerimiz aslında hiç de farklı bir şey yapmamaktadırlar. (ekim 2008'de milliyette böyle bir haber çıkmıştı, ukrayna'dan gelip oryantal dans yapan 12 yaşlarında kızlarla ilgili.. halbuki o kızlar belki geleceğin büyük dansçıları olacaklar, gerçekten dans için türkiye'deler.)
 • kadın vücudunu ne kadar estetik olduğunu gösteren bir danstır.zira dendiği gibi rusya'da son derece popüler olan bir danstır ve kum gibi dansçı çıkmaktadır bu ülkeden.öyle ki artık fas, tunus gibi bu dansın çıktığı arap kültürünü taşıyan ülkelerde bile rus dansözlerine rastlanır.lübnan ve mısır'ın yanında abd ve birçok avrupa ülkesinde, hatta uzakdoğuda bile popülerliği artan, gerçekten dans gözüyle bakılan ve estetik özellikleri nedeniyle mistik bulunan bir danstır.ama ülkemizde daha çok teşhircilik ve seks objesi olarak bakıldığından ülkeye gelen yabancıların daha çok sahip çıktığı ve burada katıldıkları kurslarda öğrendiklerini kendi ülkelerinde paylaştıkları bir danstır*.

  ama toplumdaki bu öngörünün önemli bir sebebi ise nesrin topkapı'nın büyük ilgi görmesinin etkisiyle özel kanalların yayılmasıyla birlikte 90'lı yıllarda malzemeden çalınmış, teşhircilik kokan kostümlerle ve sanat yapmaktan çok seksi olmayı benimsemeyi dansına yansıtmalarıyla yılbaşı gecelerini parselleyen kalabalık bir dansöz topluluğudur.

  bu furyadan önemli örnekler:

  (bkz: sibel gökçe)
  (bkz: sibel barış)
  (bkz: prenses banu)
  (bkz: leyla adalı)
  (bkz: pınar eliçe)

  not:yabancılarla bizim aramızda bu dansa bakış açısı fakını gözlemlemek için youtube yorumları oldukça ideal br örnektir.
 • ayça şen den bir kadın şarkısı, e tabi astronot albümünden.. üzerine yapılan evler, kooperatifler, evde kalma korkuları, çocuk yaşta başlanılan kıvırtmalar, titretmeler üzerine, oryantalden bıkmıştık ayça, titretmekten de yorulmuştuk, iyi ki şarkı söyledin.

  http://www.myspace.com/aycasen

  oryantalden bıkmadın mı
  titretmekten yorulmadın mı
  aynı telden sıkılmadın mı
  oryantalden bıkmadın mı

  sen memelerimizi çaldın
  alları pulları pembeleri aldın
  bi ton parfüm, bi ton boya
  başladım başta çocuk yaşta

  para sıkıştırdı babam sana
  onları bana versene
  geriden yürüdün kaçmasın
  artık kendine gelsene

  ama ne sen suçlu ne annen
  ne de ben suçluyum ne annem

  sen senelerimizi çaldın
  tek korkun bu, evde mi kaldın
  senin için ne zor hayat
  kanadını bırak, baksana lüküs hayat

  kooperatif yaptı babam sana
  kontratı bana versene
  noter noter dolaştın
  artık terini silsene

  ama ne sen suçlu ne annen
  ne de ben suçluyum ne annem
 • nihayet kliplenmiş oynak şarkıdır.
  http://www.dreamtv.com.tr/videolar/353