• operating system/2.. ibm'in dos'a alternatif cikardigi i$letim sistemi.. microsoft'la birlikte ba$lami$ olmalarina ragmen, sonrasinda microsoft ortakliga son verip ayni ayarda windows nt'yi geli$tirmi$tir.
  • bi ara warp for powerpc kasiodu amcamlar. amiga'da cali$tircaktik sevincektik, gel gor ki olmadi. cunku agzina kadar x86 optimize yapilmi$ herif. ev kullanimi icin ibm kasabildigi kadar kassin, commodore'un bati$ina sebep olan 3.parti yazilim ve driver destegi yok, yani home computing'de pek kullanilabilir bi$ey diil. ama bankalar, hava yollari falan os2 ile yurutuyolar i$lerini hic durmadan, task guvenligi oldugundan "acaba fatal error verdimi lan?" korkusu ta$imiolar cunku. bbs'ler bile warp altinda gonul rahatligi icinde gunlerce operate edilmeden birakilip gidilebilirdi, hangi sysop bir hafta boyunca bbs'inin windows altinda duzgun cali$tigini bilir ki? networking olayinda ibm'in ve destekleyenlerle ekol oldu os/2, bi de windows gibin $i$mio durdugu yerde, hpfs hayvan gibi hizli dosya sistemidir ayrica. mal olmasa ibm cok tutardi cok..
  • turkiye'de su ana kadar sadece migros'da aktif olarak kullanildigini gordugum isletim sistemi.
  • bir de bununla ilgili bi kelime oyunu vardir.. tongaya dusmemek icin "oo es tu" seklinde okurlar...

-abi osiki kurdun mu?
    -osiki kurma abi..cok kotu
    -osiki sidisini nereye koydun lan??
    -osikiyi kaldirdim... cok kötü yaa...

vs.
  • thy aktif olarak kullaniyor. bi de dedim galiba daha once. bankalarin ortalama %80'i..
  • olsada kullansam dedirten isletim sistemi,zamaninda her yonden windowsa koyardi,ama geli$tirmediler i$te.
  • amerika da resmi kurumlarin yaklasik 2 sene oncesine kadar resmi isletim sistemi.. sanirim hala daha bir cok yerde kullanilmakta.
  • (bkz: ecomstation)
  • bu i$letim sisteminin bir de sesli komuta etme arabirimi vardi. ilk ciktiginda, ibm bayagi bir reklamini yapti, hatta kendi bilgisayarlarini os2 ile cikardi. lakin tutmadi, olmadi.
hesabın var mı? giriş yap