şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: usame)
 • altın küre'yi de kaptı bu afganistan filmi.
 • afgan film yönetmeni sadık barmak'ın en iyi yabancı film dalında altın küre ödülü, 2003'te unesco fellini gümüş madalyası, fransa'da cannes film festivali'nde altın kamera juri özel ödülü alan filmi.
 • montreal'li udi, eksperimental muzisyen sam shalabi'nin 2003 cikisli, alien8 etiketli, "11 eylul sonrasi dunyada arap dusmanligi/fobisi" gibi bir konsepti olan 5 sarkilik albumu..
 • inanilmaz derecede etkileyici ve urkutucu, talibanin afganistani ne hale getirdigini tuyler urpertici bir hikayeyle anlatan film.
 • kizin israrla ip atladigi 'sembolizm' dolu sahnelerin sinirime dokunmasi disinda cok basarili bir film. bilinmedik seyler olmasa da insanin icine oturuyor. cikista biri karakterin daha guclu olabilecegini soyledi (hani ne de olsa bu bir film), ama aslinda en korkuncu da olamamasi zaten. zira 'osama' neredeyse tum hayatini taliban altinda gecirmis, ve ikinci sinif bir yaratik olduguna da bu sayede inandirilmis bir kizcagiz. zaten kilik degistirme fikri de ondan degil, daha cazgir annesi ile buyukannesinden cikiyor. filmin ses kayitlarinda da bir ilginclik var, belli ki sessiz cekilmis, sonradan da bazi sahnelerde arka plan sesi konmamis, urkutucu bir sessizlige sahip yer yer.
  yillardir film endustrisi bile olmayan bir ulke icin aferin hakikaten.
 • filmin uzun bir gıcırtı sesiyle başlaması izleyicisini 'biraz' rahatsız edeceğinin işaretini veriyor.
  "ey seyirci! farkettiysen bu filmde biraz rahatsız olacaksın, çünkü buralarda hayat pek eğlenceli değil , istersen hemen şimdi çık dışarı" diyor adeta.
  rahat koltuğunda keyifle sinema izleyip mutlu sonu görüp fildişi kulelerinde yaşadıkları "rafine" hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek isteyenleri biraz rahatsız ediyor, çok da iyi ediyor, iz bırakıyor..
 • ilkokul düzeyinde bir politik söyleme sahip olduğundan bir türlü ısınamadığım, lakin trajik hikayesi sayesinde, hatta yalnızca hikayesi ile bir parça etkileyici olmayı beceren, bir siddiq barmak çalışması. asla yakinen göremediğimiz, ork ve uruk hai'lere benzeyen taliban savaşçıları, hemen her karakterin ağzındaki "kahrolsun taliban" sloganları, talibana karşı savaşırken 'şehit' düşmüş bir koca...

  tamam taliban rejimi gündüz gözüyle karabasan gibi belki ama, bu herifler uzaydan tepsiyle inmedi ki sizin başınıza kardeşim, değil mi ama ?
 • politik soylemini fazlaca amerika'dan yana kullanmıs, taliban rejimi gercekten de kotudur gibi bir ana fikre meyl ettiren film. anne ve kızın hikayesinden yola cıkarak bir insanlık durumunu anlatmaya koyulan bir filmde, karakter diyaloglarına yuklenen asırı doz sloganlar filmin samimiyetini sorgulamamıza neden olmustur. kızın ısrarla ip atlaması, serum hortumuyla saksıdaki sacını sulaması gibi sahneler fazlaca kasıştır ayrıca.
 • taliban rejiminin düşüşünün ardından çekilmiş olması sebebiyle batıya vereceği mesaj daha çok islamın olduğu ülkeler işte böyledirden ileri gitmeyecek; fotoğraf çekti diye adam öldürüyorlar, kadınlar insan muamelesi görmüyor, kadınların iş sahibi olması-okula gitmesi-yanında erkek olmadan sokağa çıkması yasak. filmden en çok ve en doğru mesajları çıkaracak ülke ise türkiye herhalde.