şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1949 doğumlu japon müzisyen. albümlerinde japon ve geleneksel çin müziği etkileri görülür. şakuaçi, koto, biva, gitar, klavye, geleneksel vurmalılar başta olmak üzere pek çok enstürman çalar. grubuyla yaptığı ilk çalışmalarda rock çizgileri bulunmaktaysa da, 1970'lerin ortalarında solo kariyeri new age ve ambient tınılara yönelmiştir. çeşitli film müziklerine imza atmıştır. 2004 yılında müzikle terapi üzerine doktorasını vermiştir. amerika birleşik devletleri'nde yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

  albümlerinden bazıları:

  1974 - benzatien
  1975 - california roll, passages
  1977 - osamu
  1978 - masterless samurai
  1982 - the dragon king
  1986 - the source
  1987 - in minds ways
  1989 - sweet chaos
  1991 - behind the light
  1996 - beyond the circle
  2004 - the sound of angel
  2007 - mandala
 • benzaiten isimli albümüyle kafayı yakmamı sağlamıştır. söyleyecek fazla bir şeyim yok, dinleyip kendiniz tecrübe ediniz. 1974 çıkışlı albümün tracklisti şu şekilde.

  benzaiten (god of music and water)
  taiyo (the sun)
  tengu (a long-nosed goblin)
  benzaiten (reprise)
  whoma (immortality)

  aha bu da dinleme linki
 • benzaiten ile tanıştığım japon müzisyen, tripten tribe sokan şarkıların adamı...
 • tek kelimeyle üstad.
 • ağırlıklı olarak kullandığı agresif japon ezgilerinin aralarına sıkıştırdığı jazz ritimleri ile deneysel bir müzik icra etmiş kişi. 1981 yılında çıkardığı dragon king albümden bu yana bu ikiliyi mükemmel bir uyum ile kullanmış, ancak son zamanlarda yaptığı ropörtajlarında müziğinde elektronik altyapılara da yer vermek istediğini sıkça dile getiriyor.

  bu konuda kashiwa daisuke ile mükemmel bir uyum içerisinde müzik icra edebilir.
 • son bir yıldır içine düştüğüm japon caz müzik alemi içinde uzak ara en sevdiğim ve her işini beğendiğim tek müzisyen. özellikle etnik unsurları batılı formlarda tekrar yorumlarken gösterdiği ustalık hayranlık uyandırıyor.

  masterless samurai ve benzaiten gerçekten çağının çok ötesinde albümler. yetenekli bi dj'in her iki albümden kısa samplelar alarak inanılmaz işler çıkartması işten bile değil.