şükela:  tümü | bugün
 • ing. obstructive sleep apnea syndrome
  obstrüktif uyku apne sendromu* toplumda çok sık görülmesine rağmen insanların bi haber olduğu, horlamadan ibaret sandığı, birçok kardiyovasküler hastalığın* temelinde, ilerlemesinde rol oynayan bir solunum hastalığıdır..
  hastada simultan bir respiratuar eforun mevcudiyetine rağmen üst solunum yollarındaki bir obstrüksiyon nedeniyle solunumun duraklamasıyla karakterizedir. apne sırasında diyafragma hareketi ve kısmen interkostal ve suprasternal boşluklarda reaksiyon görülür. yani solunum hareketlerinin sürmesine karşılık ağızda ve burunda hava akımı yoktur. yaklaşık 35sn. sonra gürültülü bir horlama sesi ile kişi uyanır ve apne döneminden çıkar. böylelikle solunumsal bir çabayla açılan havayolundan hava akımı sağlanmış olur. apneler hemen hemen daima uykudan uyanmayla sonuçlandığından gece boyunca uykunun bütünlüğü çokça bozulur. her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. hastalar sıklıkla obez, kısa boyunlu ve hipertansiftir. üst havayollarında daralma*** yaratabilecek patolojiler mevcuttur.
  erişkin hastaların genellikle 10-20 yıllık horlama hikayeleri mevcuttur. bazen hastanın kendisini de rahatsız eden gece yakınmaları sırtüstü pozisyonda uyurken artar. sıklıkla hastanın eşi horlamalar arasında nefes alışın durduğunu gözler. bu hastalar uykuda çok hareketlidirler. her apneden sonra abartılı vücut hareketleri, homurdanma ve bazen de uykuda konuşma görülebilir. hastalar bazen kalkıp otururlar ya da ortalıkta dolaşmaya başlayabilirler. erişkinler bazen kusmayla uyanabilirken; çocuk hastalarda da gece yatağı ıslatma sıktır.

  3 major belirtisi vardır;
  * horlama : şimdi her horlayan hastalık hastası kişi osas'ı kendine dert etmesin. her horlayan kişi uyku apnesi sendromu hastası değildir. osaslı hastaların sadece %70'i horlamaktadır. yani horlamayla bu hastalık genelde birlikte gözüken ama ayrı iki olgudur. bunun dışında gündüz uykuya eğilim ve uyku sırasındaki apneler hastalık için daha karakteristiktir.
  * gündüz uykuya aşırı eğilim*
  * uyku esnasında gözlenen apneler

  (bkz: apne)
  (bkz: uyku apnesi)
  (bkz: uykudan yorgun uyanmak)
  (bkz: gün boyu yorgunluk)
  (bkz: mikst sleep apne sendromu)
  (bkz: santral apne sendromu)
 • tedavisinde altın standartın cpap olduğu hastalık. amaç tıkanıklığın olduğu yerdeki basıncı yenecek basıncı bulmaktır bu tedavide.

  bu arada bir ara sürekli uyuyan bir kültür ve turizm bakanımız vardı atilla koç diye. kendisinde de bu hastalıktan vardı.
 • sanıldığının aksine kilolu insanlarda olan bir hastalık yerine; kilolu insanlarda sık görülmesiyle beraber, osas başlı başına bir kilo alma sebebi. uykuda rem nonrem dengesini ve hormon salınımlarını bozduğu için osas'lı bireyler kilo alımına yatkın oluyor, kilo aldıkça da osas ağırlaşıyor, iş tam bir kısır döngüye giriyor.
  tedavisi kilo vermek değil, zaten osas'lı bir hastanın kilo vermesi kolay da değildir. tedavisi cpap cihazlarıyla uyumaktır.
  cpap'dan yarar göremeyen hastalar için maxillanın öne çekildiği major cerrahiler de vardır ki bu cerrahiler major kbb ameliyatlarındandır.
 • (bkz: oniris)
 • gayet fit insanlarda da görülür. cpap tedavisine rağmen uyku ve hormon düzeni sağlanamaz ve obeziteyi tetikler.

  sonrasında kendi kendini besleyen bir döngü başlar. osas, obeziteyi, obezite osası artırır.

  teşhis ve tedavi de geç kalmamak lazım kalp yetmezliğinden felçe bir çok vakaya neden olur.
hesabın var mı? giriş yap