şükela:  tümü | bugün
 • ayrica oriented strand board kisaltmasidir.
 • ankara fen lisesi ve arı fen lisesi'nde matematik öğretmenliği yapmış, bolu-mengen'li öğretmen.. sınav kağıtlarının altında "başarılar - osb" yazar, o harfinin içinde gülen surat vardır... kendisiyle lise zamanlarında* sınıfça şu tür diyaloglarımız olmuştur:

  osb: şşşt.. x bi sigara ver lan...
  ogr: aman hocam ne sigarası? yasak. zaten kullanmam ki ben normalde de..
  osb: sktir lan sabah arkada malbuş içen kimdi?
  ogr: eheheh.. buyrun hocam.

  * o gün sınıfta 4-5 kişi falan vardır, y öğrencisi arka sırada bulvar'dan hallice bir gazetenin resimlerine bakmaktadır. osb gelir, sıraya oturur, elini y'nin omzuna koyup babacan bir tavırla:
  osb: lan y kuş kalkıyo mu senin?
  y : eheheh, ayıbettin hocam.. *
  osb: sktir lan...
 • amerikan suntasi da denen, sikistirilmis yongalardan olusan bir agac urunu.
 • üretiminde kullanılan sarı ve kızıl çam ağaç ormanlarının, ülkemizde istenilen düzeyde olmaması ve yüksek tesis maliyeti dolayısıyla, ülkemizde üretimi yapılmayan, ağırlıklı olarak bulgaristan'dan ithal edilen ve ülkemize ilk geldiği dönemlerde malzemeye inanılmaz bir talep oluşması sebebiyle ilk ithal eden firmaların tamamının zengin olduğu, ağırlıklı olarak çatı kaplama malzemesinin altında kullanılan ahşap yonga levha.
 • kastamonu'da sfc entegre bünyesinde üretimine başlanacak ürün.*
  ayrıca (bkz: kronospan).
 • (bkz: mdf)
  (bkz: mdflam)
  (bkz: sunta)
  (bkz: suntalam)
 • türkiye'deki osb'ler hakkında her türlü bilgi için:

  http://www.osbuk.org/
 • osb, 3 adet katmandan meydana gelir. her bir katman birbirine dik olarak yerleştirilir. bu teknoloji, kontrplak teknolojisinden alınmıştır ve 95 mm. uzunluğunda 0.65 mm. kalınlığında ahşap parçaları üst üste bindirilerek boyutlarındaki değişmezlik ve yüksek mekanik performans sağlanmıştır. kurutma işleminde gereken özen gösterilerek ahşabın açık renkli olması sağlanmıştır. az bir miktarda reçine katılarak yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında preslenerek sıkışma sağlanmıştır.

  osb, ağaç gibi işlenebilir, kesilebilir, çivilenebilir, delinebilir. köşelere yakın yerlerden çivileme problem yaratmaz. osb’de iç katmanlarda budaklanma, kırılma ve kesiklikler olmaz. osb nemli ortamlar için idealdir. geleneksel inşaat malzemelerinin karşısında iyi bir alternatiftir. osb, tüm teknik üstünlükleriyle ev yapımında daha ucuz ve modern malzeme kullanılması şansını yaratmıştır. artık mertek araları 1,25 cm.‘ye çıkabilir veya daha ince mertekler kullanılabilir.

hesabın var mı? giriş yap