şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk oscar ödülü töreni 16 mayıs 1929'da hollywood roosevelt otel blassom room'da yapıldı. gecenin biletleri 10 dolardan satıldı ve törene 250 kişi katıldı.

  oscar ödülleri, verildiği ilk yıldan itibaren bütün dünyanın ilgi odağı oldu. başlangıçta, ödül töreninin yapıldığı gece saat 23.00'te sonuçlar basına açıklanıyordu. 1940 yılından itibaren, bugün de hala geçerli olan zarf sistemi uygulanmaya başladı.

  oscar ödül töreninin ilk naklen yayını los angeles radyosu tarafından yapıldı. törenin televizyondan naklen yayınlanması ise ilk olarak 19 mart 1953'te oldu. 1966 yılında tören ilk kez renkli olarak yayınlandı. oscar ödüllerinin yayın hakkını 1971 ile 1975 yılları arasında nbc satın aldı. 1972 yılındaki 42'nci oscar tördeni tüm dünyadaki sinemaseverlere canlı olarak ulaştırıldı.

  törenler ilk 15 yıl boyunca otellerin toplantı ve balo salonlarında yapıldı. aradan geçen yıllar içinde katılımcıların sayısı arttıkça daha büyük salonlara taşındı.

  oscar töreni tarihi boyunca sadece üç kez ertelendi. 1938 yıında los angeles'daki sel dolayısıyla tören bir hafta geç yapıldı. 1968 yılında ise martin luther king'e saygı dolayısıyla, 1981'de ronald reagan'a suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelendi.
 • bazı notlar:

  - yakın zamana kadar oscar ödüllerinin dağıtım töreni için seçilen gün pazartesiydi, 2 yıl önce pazar gününe alındı.

  - ödül töreni en son 1968 yılında kendisine tanınan 3 saatlik zaman süresi içinde tamamlandı. en uzun süren ve bu alanda rekor kıran oscar ödül töreni ise geçen yıl yapıldı: 4 saat 2 dakika.

  - ilk olarak 1941’de oscar kazanananların kim olduğu törenden önce açıklanmadı ve daha sonra da kapalı zarf yöntemi uygulanmaya devam etti.

  - ii. dünya savaşı’ndaki amerikan askerlerinin töreni dinlemesi için ilk defa 1943 yılında radyo yayınıyla törenler, dünyaya duyuruldu.

  - 1929’dan beri 2300 adet oscar heykelciği dağıtıldı. her oscar heykelciği, 13 inç yüksekliğinde ve 8.5 pound ağırlığında.

  - oscar ödül töreni, ilk olarak 1953 yılında televizyonda yayınlandı ve sunucusu bob hope’tu. ödüller, 1966 yılında ilk olarak televizyondan renkli olarak yayınlandı.

  - akademi, mesleğinin son yıllarını yaşayan çok yaşlı ya da çocuk oyunculara, sakat rollerine çıkanlara ve amerikan toplumunu eleştiren filmlere ödül vermesiyle tanınıyor.

  - aralıksız 4 saat süren oscar töreninde, ödül kazananların konuşma süresi sadece 30 saniye.

  - her yıl işi bittikten sonra katlanıp valencia’da bir depoda tutulan, televizyondan izlerken ne kadar uzun diye düşünülen kırmızı halı üzerinde yürüyen artistler kadar meşhur.

  - her sene 6 kişinin yan yana dizilerek açıp serdiği, sonra da rulo yapıp kaldırdığı, akademinin malı olan halı 75.5 metre uzunluğunda.
 • http://www.oscar.com/'dan hakkında her tur bilgi edinilebilecek resmi adi academy award* olan odullerin dagıtıldıgı toren.
 • (bkz: #3931898)*
  (bkz: aramaya inanmak)
 • batılı sinemacıların endüljans ı.
 • verilen ödüllerden yalnızca yüzde üçünü siyahların aldığı tören.
 • yahudi lobisi'nin baskın olduğu yerlerden birisi daha.
 • sanatın at yarışı haline getirildiği törenlerin en bilinenlerinden, her yıl toplaşıyorlar eş dost akraba körler sağırlar birbirini ağırlar yapıyorlar, genelde yahudi kökenli ya da sempatizanlarını podyuma çıkarıyorlar arada da laf edilmesin diye bir kaç numunelik adamın gönlünü hoş eyliyorlar, ha bir de julia roberts gibi bir bağyeni oyuncudan saymak bile lütufken tutup bravo pek güzel rol kestiniz demeye utanmıyorlar, böyle bir tören, bana oscar verseler almam yani, direk reddederim o derece kılım.
 • amerikan ahalisinin içi boş renkli yaşamlarına anlam katma çabalarından yalnızca bir tanesi, pek bi görkemlisi ama yine en fuzulisi