şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asetinler
  aslen alanlardan geldikleri kabul edilen osetlerin dilleri de iranlıların diline yakındır. ancak kafkas dillerinin etkisinde kaldıkları için birtakım değişiklikler yaşamışlardır. kafkasya'da daryal geçidi'nin güney ağzında otururlar. doğularında çeçenler, kuzeylerinde inguşlar ve kabardeyler, batılarında abazalar ve gürcüler bulunur. güneyden de yine gürcülerle komşudurlar. onlara çerkesler kuşha, kendileri ise iron derler. daryal geçidi'nden başka liakkva ve ksa vadilerinde, güneyde kura'ya doğru uruk, fiag-don ve ardon ile yukarı terek boylarında da yaşarlar.

  iki gruba ayrılırlar;
  1- iron,
  2- digor.

  bir ayrı grupları da yukarı kura'nın sağ kıyısı ile trialet dağı'nda ve borjom'un doğusunda oturuyor. osetlerin çoğunluğu hıristiyan olduğu için ne rusya'ya karşı olan mücadeleye, ne de göç hareketine etkili bir şekilde katılmamışlardır. yalnız müslüman olanları aslen oset olan general musa kundukhov ile birlikte göçe katılmışlardır.

  kaynak: http://www.kafkas.org.tr/
 • (bkz: kusha)
 • kafkasya boğazının orta bölümünde, buranın kuzey ve güneyinde yaşayan ve eski alanlar’a yakın iranî bir dil konuşan kafkasya kavmidir. ülkelerinin gürcüce adı ovs-ethi, anlamı “os’ların ülkesidir.
 • (bkz: ficcin)
 • türkiye osetleri; tüm kafkasyalıların çerkes diye anılmasından ve nüfuslarının azlığından ötürü, yüz elli yıldır anadolu'da yaşamalarına rağmen varlıkları pek bilinmeyen halktır. gruplar halinde bitlis, kars, erzurum, sivas, muş, tokat ve yozgat illerinde oset köyleri oluşturmuşlar. günümüzde daha çok büyük şehirlerde yaşamakta olup, bunlardan bazıları her yıl temmuz ayında yozgat ın poyrazlı köyünde toplanıp geleneklerini yaşatırlar.
 • ben ve klanım olmakta bu gurup kral arthurla aynı soydan olduğumuz da söylenmekte:)
  valla selçuk esenbelin yalancısıyım sarmatlar bızım dedemizmiş arthurda sarmat kökenli oldugundan ingilizlerle akrabalıgımız varmış
  acaba bunu prens charlesa desem ne tepki verir ahahaha:d
 • osetler kendileri dışında kalan adigeler, hatkuay, kabardey vb. halkları kaskon/kasgon olarak tanımlarlar. kasgon kökünün kaynağı dedelerimden-büyüklerden duyduğum kadarıyla kasak'tır. kasak'ta osteçe'de at bakıcısı anlamına gelmektedir.

  osetler diğer adigelere bu şekilde seslenirken, kasgonlar da osetlere kuşha (dağlı) demektedirler. kısacası çerkesler, birbirleri aralarında böyle ince aşağılamalar ve şakalar yapan halktır vesselam* .
 • fıccın' ı gördüm de ufak bir reklam yapayım o zaman... şimdi biz sülalecek osetiz(kuşdoğan, bakankuş,... ) ve ufak bir mekanımız var anadolu yakasında. iron cafe çerkez mutfağı diye. evet çerkez. tantanalar sonucu z olması kararı alındı malesef. facebooktan "iron cafe çerkes mutfağı" diye aratırsanız gereken bilgilere ulaşacaksınız. adam gibi yemek yemek için tercihiniz iron cafe olsun !!
 • milletleri sevmem, milletleri seveni de sevmem ya o ayrı mesele. geçenlerde bir arkadaşım sadece ninesi oset olan bir adamdan bahsetmişti. -ki bu nedenle de bu adam aslen oset olamıyor. ancak önemli olan olduğu değil, olmayı hissettiği şey olmaktır. bu durum doğum yerinin durumu olarak da mevcut. insan bir yerde doğdu mu oralı olmuyor, o zamanlı oluyor daha çok. memleketi o zaman oluyor. doğduğumuz büyüdüğümüz şehirdeki bütün değişimleri hüzünle kaybetmememizin nedeni bu. hüzünlenmek için illa somut bir yıkıma da gerek yok. konu, doğduğumuz yerin mazisi olunca asla vazgeçemeyeceğimiz takıntılar var çünkü. renkler var, sesler var, kokular var, binlerce ıvır zıvır var. sonsuza kadar yitirilmiş anlar var. insan zamanını durdurmak istediği yere aittir. insan içerisinde bulunmak istediği topluma aittir. toplumları yine de sevmem.