• yaşamının son çeyreğinde, söyledikleriyle yaptıkları arasında büyük çelişkiler yaşayan osho; her şeye rağmen defalarca okunmayı hakediyor. anti-entellektüel ve blake tarzı eko-anarşist kodların, görünmez bir merdiven aracılığıyla, cehennemden, cennete doğru ilerlemesine sahit olmak...sanki ben şimdinin bir parçasıyım, geçmişimden bağımsız.
 • modern zamanin sahte gurularinin en unlulerinden ve zenginlerinden biri. oregon eyaletinde kurdugu, ozel guvenlik gucu ile korunan ciftliginde, suyunun suyu bir dogu mistisizmi ve ozgur seks soylemi ile binlerce amerikali murid edinmis, bunu paraya cevirmeyi de iyi bilmis, sahibi oldugu buyuk kisisel servetini de sergilemekten kacinmamis bir sahsiyettir. muritleri ile yaptigi iddia edilen orjiler, turk gazetelerinde bile yanki bulurdu hatirlarim 80'lerde.
  bioterorizm iddialarinin yani sira, ciftliginde islenen bazi diger suclardan ve gocmen yasasini deldiginden dolayi, abd'den kovuldu 1985'de ve 1990'da oldu..
 • 1931-1990 yılları arasında yaşamış, bhagwan shree rajneesh adıyla da bilinen hindistan doğumlu aydın kişi. din, felsefe, psikoloji, politika vb alanlarda her türlü geleneği temelden sarsan yorumlarıyla büyük ilgi ve de tepki topladı.

  kitaplarından bazıları:
  enlightenment: the only revolution
  the rebellious spirit
  get out of your own way!
  the zero experience
  the ninety-nine names of nothingness
  words like fire
  my way: the way of the white clouds
  i am the gate
  dimensions beyond the known
  the psychology of the esoteric
 • http://www.osho.com/
  diye bir sitesi de mevcut

  türkçe kitaplarını da buradan bulmak mümkün:
  http://www.owo.com.tr/

  http://www.oshoturk.com/
  gibi türkçe bir site de var
 • hiçbir geleneğe ait olmadığını açıklamış, “ben tamamıyla yepyeni bir dinsel bilinçliliğin başlangıcıyım” ve “lütfen beni geçmiş ile bağlantılandırmayın, onu anımsamaya bile değmez” demiş insan.
  yakın öğrencilerine ve dünyanın her yerinden izleyenlerine yaptığı konuşmalar 30'dan fazla dile çevrilmiş ve 600'den fazla cilt halinde yayınlanmış kişi ayrıca.
 • esasinda kendi yazdigi kitap olmayan ancak piyasada konusma kayitlarindan baskalari tarafindan duzenlenmis ve kitap haline getirilmis yayinlari olan mistik..acaba degistirilmis yada saptirilmis olabilir mi diye dusunebilir insan okurken..
 • 'buda zorba' olarak tanimladigi yeni bir insan turunun dogumuna katkı sagladigini soyleyen bir mistik.hem yunanli zorba gibi dunyevi zevklerden, hem de guatana buda'nin sessiz dinginliginden zevk alabilen bir insan..
 • osho, felsefe okuyarak serserilik yapma hakkını elde etmiş bir ruhtur. yaşamı boyunca aykırı olmuş, serseriliği felsefeye dönüştürmüştür. kendisine yakıştırılan guru gibi sıfatlarla dalga geçmiş, anarşist ve provokatif bir mistiktir.

  93 rolls royce kuramı ile tüm dünya ile dalga geçmiştir. meditasyon ve doğu felsefesinin zenginlikten kaynaklandığını anlatabilmek için 93 rolls royce kuramını uydurmuştur. din ve bilimin ayrılmaz bir bütün olduğunu, bilim varken dine gerek olmadığını savunmuş ve dinsiz din anlayışını oluşturmuştur. osho'ya göre, artık doğu fakirdir ve meditasyon, zenginleşmiş batının yeni dinsiz dini olacaktır. son dönemlerde budizmi benimseyen ünlü ve zengin amerikalılar, osho'nun bu öngörüsünü doğrular niteliktedir.

  hayatı boyunca, bir şarlatan ve soytarı olmakla eleştirilmiş bu serserinin belki de tek mantrası bir jaina mantrası olan, "bilenin ayaklarına dokunuyorum" olmuştur.

  dürüstlüğünden emin olduğum tek spiritüeldir. gülümsemenin yanına kahkaha atmayı koyan ve meditasyonu "multiple orgasm" olarak tarif eden tek kişidir. 1990 yılında öldüğünde, bir hindu gibi yakılmıştır.
  (bkz: meditatif yasamak)
 • (bkz: kun)
hesabın var mı? giriş yap