şükela:  tümü | bugün
  • bu grup opeth, dream theater, fates warning, porcupine tree ve chroma key gruplarının bir nevi birleşimi gibidir.
  • dream theater üstü, dream theater ötesi olarak tanımlanabilecek iki gruptan biri diye düşünüyorum.
    diğeri için (bkz: chroma key)
  • international organization for standardization (iso) tarafından geliştirilen, teoride çalışan network modeli. tamamlandığında tcp/ip modeli dünya çapında kullanıldığından ve osi modeline geçmek pahalı ve zahmetli olduğu için teoride kalmıştır.
    7 katmandan oluşur (üssten alta):
    --application layer--
    kullanıcının ağa ulaşmasını sağlar.

--presentation layer--
    iletilecek verinin oluşturulduğu program farklı olsa da hepsini aynı formata dönüştürerek farklı ortamlarda verinin sorunsuzca kullanılmasını sağlar. tersi durumda, gelen veriyi uygun formata dönüştürür. veriyi şifreler ya da şifresini çözer.

--session layer--
    iletişim hattındaki tüm bilgisayarlarla kurulan bağlantıyı yönetir; bağlantıyı kurar, başlatır, düzenler ve sonlandırır.

--transport layer--
    verinin ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir, ulaşmadıysa yeniden gönderilir. data link layer hata bulduysa hata düzeltilir. aynı verinin iki kez iletilmemesi sağlanır. (duplication olmasını engeller)

--network layer--
    verinin doğru yere ulaşması için adresini fiziksel adrese çevirir, routerlar aracılığıyla veriyi en kısa yoldan gönderir. networkler farklı olsa da verinin doğru şekilde iletilmesi de burada yönetilir.

--data link layer--
    veri paketlerini (frame) senkronize bir şekilde fiziksel medyaya iletir. veride hata kontrolü yapar ama hatayı düzeltmez.

--physical layer--
    ağdaki iki bilgisayarın arasında bulunan fiziksel arayüzdür.
  • elektronik sinyallerin uygulama programlarına ulaşıp kullanıcıyla konuşabilmesi için tasarlanmış 7 katlı babil kulesi.
    (bkz: dogunun buyusuyle elektronik tinilari birlestirmek)
  • osi katmanlarinin ezberlenmesinde kullanilan bircok yontem mevcuttur.

please do not throw sausage pizza away
    please do not touch sally's panties again
    all people standing totally naked don't perspire

bu katmanlar bir networkcu icin butun detaylariyla bilinmesi gereken bir modeldir.
  • 27 mart'ta fire make thunder adli yeni albumleri cikacak. (bkz: heyecanla beklemek) albumun sample'ini dinlemek isteyen: www.osiband.com
  • blood albumleri elektronika ile progresif metalin guzel bir harmanidir.
  • tam chroma key'e benziyor diyordum ki kevin moore oluşumuymuş zaten ya! nasıl kaçırırım ben bu ayrıntıyı? nasıl! neyse, 2010 çıkışlı free adlı albümlerindeki go ve kicking adlı parçalar loop'a alınmaya değer.

yolda giderken yanlış yönde gittiğini fark edip çaktırmadan etrafına bakarak geri dönen o kişi gibi yavaşça dönüp uzaklaşayım ben şimdi.
  • tövbe bismillah günahlarını almayayım ama big chief ii adlı şarkıları bildiğin kurban'ın sorma şarkısından araklama gibi.
  • yeni keşfettiğim ve dinlemeye başladığım progressive metal grubu. adamlar çok iyi aga!