şükela:  tümü | bugün
 • auschwitz'te defterdar olarak gorev yapmis, sonrasinda holokost'u inkar edenlere karsi calismis, simdilerde yargilanan kisi.
 • auschwitch'te katledilen 1.100.000 sivilin vebali her gece rüyasına girmemişse 93 yaşına kadar çok güzel yaşamış nazi ss'i.

  öldürmeyi pek sevmediği için kampa getirilen ve %70'inin ilk günden gaz odalarında öldürüldüğü masum sivillerin kampa getirdikleri para pulun hesabını tutup düzenli olarak berlin'e taşıma görevini üstlenen nazi subayı.
 • 1942-1944 arasında auschwitz’te görevli olan ve “auschwitz muhasebecisi” olarak da bilinen ss subayı. kampa getirilen yahudiler'in mallarına ve paralarına el koyan gröning’i, mezar soyguncusu olarak vasıflandırmak pek de yanlış olmasa gerek.
 • savaştan sonra auschwitz geçmişini saklayarak 40 yıl boyunca yaşamış, ancak soykırımı inkar iddiaları karşısında sessizliğini bozarak anılarını açmış ss subayı. geçtiğimiz yıl 94 yaşında toplu katliamdan 4 yıl hapse mahkum edilmiştir.

  kendisiyle yapılan detaylı röportajlar, yahudi soykırımı ve naziler hakkında çok daha fazlası için;(bkz: auschwitz the nazis and the final solution)
 • 96 yaşında ölen nazi subayı. 2015 yılında 4 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen hapse girmeden ölmüştür.

  kaynak
 • toprağı bol olsun dedeme çok benzettiğimden görünüşü sempatik gelirdi. ancak görünüşe aldanmayıp şahit olduklarına ses verince durum o kadar da sempatik değil.

  2015 yılındaki yargılanmasına ait belgesel netflixte yayında.

  bu davaya neden olan bbc belgeseli ise yine netflixte izlenebilir.
 • parçası olduğu zulümlerden hiç rahatsızlık duymadan 70 yıl daha domuz gibi yaşamış ve hiçbir bedel ödemeden mutlu mesut ölmüştür.
 • “auschwitz’de bulundum fakat kimseyi kendi ellerimle öldürmedim.” diyerek kendini savunan nazi suçlusu.

  auschwitz muhasebecisi adlı belgeselde, hitler’in de kendi elleriyle birini öldürdüğüne dair kanıt olmamasına karşın bunun hitler’i suçsuz yapmadığına, aynı mantıkla oskar gröning’i de temize çıkarmayacağına dikkat çekilir.

  oskar gröning, yaşam hakları elinden alınmış insanların mallarını yağmalayan bir mezar soyguncusu, yahudiler katledilirken sesini çıkarmayıp suça iştirak etmiş bir katil, insanlık suçu işlemiş bir soykırımcı olmasına karşın maalesef yaptıklarının bedelini ödemeden ölmüştür.