şükela:  tümü | bugün
 • 2. dünya savaşı sırasında ortaya çıkan polonyalı bi iş adamıdır. schindlerin listesi diye bilinen bi liste oluşturup, bi dolu yahudi'yi kurtarmış, soylarının tükenmesini önlemiştir adeta.
 • aynı zamanda (bkz: oscar schindler) olarak da biliniring.
 • osckar schindler ilk ortaya ciktigi zamanlarda cizdigi tablo ile, savas sonuna kadar yaptiklari gercekten cok farklidir.

  aslen cekoslovak'dir. askerlik yapmadan kisa bir sure once emilie schindler ile daha 19 yasinda iken evlenmistir. asker donusu ise evliligini formalite icabi devam ettirmis, alemden aleme kosmustur. zaten kendisi asiri sekse duskunlugu ile taninirdi ama bu karsilikli bir olaydi, kadinlar da ona bayilirdi.

  nasyonal sosyalist partiye katildigi zaman amaci gelmekte olan savastan kar saglamakti. sosyal baglantilarini cok iyi kullanirdi. gestapo ve ss ile iliskileri, savas sonuna kadar yaptiklarinda neredeyse ona bir dokunulmazlik sagladi. 3 kere tutuklandiysa da bunlardan baglantilari ile kurtulmayi basardi. yahudi iscileri kullanma fikri ise aklinda 1939 da iki tane yahudi fabrikasini satin almasi ile basladi. en ucuz isci olan yahudileri calistiriyor, onlara insan gibi davraniyor, boylece cok iyi verim aliyordu.

  isigi gordugu an (evet boyle demek gerekir), savasin kendisine kar getirmekten cok farkli bir yuzu oldugunu gordugu an idi. 1942 ye kadar kar amacli giden bu olay, bir getto baskinina tanik olmasi ile bir anda degisti. zaten yahudilerin "yokedilmesi gereken bir mikrop" olmadiginin farkindaydi. asa stern de tanistiktan sonra ona olaylarin gercek yuzunu gosterdi. plazow toplama kampi yakinindaki fabrikasinda, bu kamptan cikarmayi basardigi iscileri calistirmaya basladi ki bunlarin sayisi yaklasik 1100 kadardi. boylece onlari kampin psikopat komutani geoff dan kurtardi ki filmden kendisini gayet iyi hatirlarsiniz. ralph fiennes bu karakteri cok iyi canlandirmisti.

  hitler savasi kaybedecegini anladiginda yahudiler uzerinde yapilan iskenceler soykirima donustu. schindlerin elindeki yahudiler de alindi. oscar yine bu iscileri kurtarmak icin baglantilarini devreye soktu ve bu arada schindler in listesi ortaya cikti. bu yahudiler icin kurtulus anlamina gelen liste idi. ama islerde bir karisiklik oldu ve listedeki yahudilerin 700 u grossrosen e, 300 u auschwitze gonderildi. olaya zamaninda mudahele eden schindler yaklasik 1000 kisiyi yeniden kendi himayesine almayi basardi. fabrikasini toplama kamplarindan uzakta, cekoslovak topraklarinda dogum yeri olan zwitlau yakinlarina tasidi ve savas bitene kadar iscilerini korudu, kolladi. bu arada karisi emilie de uzun ayriliklarindan sonra ona katildi ve destek oldu. savasin sonunda 1300 kisinin hayatini kurtarmisti.

  kendisi icin yari seytan oldugu, bu sayede seytanla anlasabildigi, hatta onu kandirabildigi soylenirdi.

  savas bittiginde ve ruslar zwitlau'ya ulastiginda schindler bolgeyi karisi ile birlikte terk etmisti. sonraki hayatinda is girisimlerinde basarisiz oldu, ama yahudi dostlari ona hep destek oldu. en sonunda buenos aires e yerlesti ve 1974 te oldu.
 • oscar schindler'in dogru yazilmisi.
 • her patron gibi en ucuza işçi çalıştırmayı amaçlamış bir kişilik.
 • bir iş adamı olarak kapitalizmden -gayet normal bir şekilde- şaşmamasıyla beraber, parasını doğru amaçlar için kullanan, bazı para sahiplerine örnek olması gereken kişi.
 • pek çok yahudiyi sayesinde kurtardiği fabrikası krakowda halen görülebilir.fakat merkezden biraz uzak bir turdan bağimsiz olarak tek başına gitmek isteyen kişilerin fabrikanın yerini haritalarında iyi tespit etmelerini ve gündüz gitmelerini tavsiye ediyorum.hava karardıktan sonra biraz tehlikeli olabilr o civarlarda bulunmak.
 • 28 nisan 1908, zwittau - çekoslovakya doğumlu iş adamı. ikinci dünya savaşı almanyasında, asıl amacı savaştan kâr sağlamaktı. bu fikriyat, her ne kadar ilk bakışta insanlık dışı bir düşünce olarak görülse bile, tarihin geri kalanında, onun bir kahraman ilan edilmesine zemin hazırlayacaktı.

  oskar schindler, daha henüz 19 yaşındayken emilie schindler ile evlendi. askerliğini yaptıktan sonra geri döndü ve evliliğini bir süre daha devam ettirdi ancak alemlere ve kadınlara düşkünlüğüyle tanınan oskar’ın bu düşkünlüğünün tek taraflı olmaması da tanrı’nın ona bir lütfuydu. nazi partisi’ne katıldığında işsizdi. yalnız oskar’ın en büyük yeteneklerinden birisi, ikili ilişkilerini idame ettirmekteki üstün başarısıydı. tam anlamıyla bir halkla ilişkiler ve pazarlama dehası olan oskar, bu yeteneği sayesinde gestapo ve ss’le kusursuz ve kurulması zor bağlantılara sahip oldu ve bu bağlantılar ona, satın alınması zor bir dokunulmazlık ve yakın gelecekteki planları için büyük kolaylıklar sağlayacaktı. ilk olarak yahudileri kullanma fikri 1939 yılında, iki tane yahudi fabrikasını, neredeyse bedava denilebilecek meblağlara satın almasıyla başlamıştı aslında. günümüzde bile yapılması akıl edilemeyen bir patronaj hamlesiyle, yahudi halkını çok düşük ücretlere çalıştırıyor ama onlara savaş günlerinde hasretini çektikleri “insan gibi” davranıyordu. böylede hiç de kalifiye olmayan işçilerinden maksimum randıman alabiliyordu çekoslovak iş adamı.

  ilk 3 senesinde, yaptığı kap kacak ve emaye tencereleri alman ordusuna satıyor ve milyonlarca mark’ı cebine indiriyor oluşu 1942’de çiftliğinde atıyla dolaşırken tanık olduğu getto baskını ve kırmızı paltolu bir kızın çaresiz koşuşturmasını farketmesi sonrası yerini, tarihte eşine benzerine zor rastlanan ve insanlık namına büyük yankılar uyandıracak bir harekete bıraktı. ona toplama kamplarındaki dramı, çağ dışı zulümleri ve yapılan “özel muamele”leri anlatınca oskar, plazow kampındaki yaklaşık 1100 kadar işçiyi, yine bağlantılarını ve yüksek ikna kabiliyetini kullanarak oradan çıkarmayı başarmıştı. bu, sadece onları oradan çıkarmak değil, zalim komutan amon goeth’in elinden almış, kısacası bir nevi canlarını kurtarmıştı.

  nazi almanyası’nın savaşı kaybediyor oluşunu anladıktan ve kabullendikten sonra adolf hitler, kamplarda yahudilere uygulanan işkence ve esaretin dozajını artırmış ve gördükleri muamele artık soykırım halini almaya başlamıştı. bu hırçın ve insanlık dışı politika, etkilerini elbette oskar’a da hissettirmişti ve bu ona elindeki 1100 yahudiye mal oldu. insani yönünün ağır bastığını söylediğimiz oskar, işte bu sebeple o meşhur ve yahudilerin bugün hala var olmasının en büyük sebeplerinden biri olan listesini oluşturmaya başladı; schindler’in listesi’ni… oskar’ın öncelikli hedefi, o yahudileri öldürülmeden, dezenfekte edilmek için sokuldukları gaz odalarında zehirlenmeden ve daha sonra insafsızca yakılmadan nazilerin elinden kurtarmak oldu. ve bu liste, aynı zamanda, ona tam anlamıyla bir servete mal oldu. kamptan aldığı her yahudi işçi başına amon goeth’e para ödeyen schindler, amon’un göz bebeği helen hirsch’i de, zalim komutanla yaptığı kağıt oyununda onu alt ederek elinden aldı. yalnız, listede oluşan karışıklıktan dolayı, 700 yahudi grossrosen’e, 300 tanesi de auschwitz’e gönderilmişti. schindler, yine zamanında bir hamle yaparak onları tekrar trenlerle memleketine, zwittau’ya getirtti.

  elindeki yaklaşık 1300 yahudiyle tekrar işe koyulan schindler, ayrılmış olduğu eşi emilie’nin de ona katılmasıyla tekrar eski günlerine döndü. işçileri tekrar kamplardan çıkarmasının gerekçesi olarak savaş malzemesi, havan topu, top mermisi yapacağını söyleyen schindler’in fabrikasından çıkan hiç bir mermi, nazi ordusunun standartlarına uygun değildi ve dolayısıyla değersizdi. zaruri işçi olarak gösterdiği yahudilerin fabrikada kalmasını sağlamak ve aynı zamanda para kazanmak imkansızdı. ve biliyordu ki, üreteceği mermilerin saplanacağı bedenler, onu para kaybetmekten daha fazla üzecekti ve schindler, bunun doğrultusunda mermileri başka fabrikadan alıp, “biz yaptık” diye alman ordusuna satmaya başladı. elbette kâr marjı oldukça düşük olan bu ticari süreç, yavaş yavaş oskar’ı, iflasın eşiğine getirmişti.

  savaş sona erdiğinde ve sovyet birlikleri zwitlau’ya ulaştığında, oskar ve emilie oradan çoktan ayrılmıştı. çünkü artık, sovyetler tarafından aranan ve kölecilikle suçlanacak olan bir savaş suçlusuydu. daha sonraları bir kaç iş girişiminde büyük hüsranlar yaşadı fakat, yahudi dostları ona her zaman koltuk çıktı, destekledi.

  oskar schindler, en sonunda çareyi buenos aires’e yerleşmekte buldu ve insanlık tarihi boyunca görülmüş, görülecek en büyük, en yürekli ve aynı zamanda en şeytan insan, 9 ekim 1974 tarihinde de hayata gözlerini yumdu.
 • adına film yapılacak kadar yüce olmayan ve kurtardığı yahudiler sayesinde milyarlarca dolar kazanan vasat iş adamı. hitler ve ekibine milyarlarca dolar vermiştir bir başka rivayete göre.
 • arjantin'de değil almanya'da ölmüş ve vasiyeti üzerine israile'e gömülmüş iş adamı. frankfurt ana istasyonu'nun karşı sokağında eski evi vardır. (kapıya bir plaket çakılmıştır).
  savaş suçları ile yargılandığına veya sorgulandığına dair bir kayıt yoktur. 1999'da eski bir arkadaşının çatısında çok sayıda belge bulunmuş ve israil tarafından alınmış eski eşine maddi yardım yapılmıştır. (25.000 usd). beş parasız ölmemişse de sık sık yardımlara ihtiyacı olmuştur. israil'deki cenazesine listeden ve yakınlarından 500 kadar insan katılmıştır.
  ikinci dünya savaşı öncesi 3.3 milyon polonya yahudilerinin tahminen 3 milyonu ölmüş ve polonya'da 3500 kadar kalmıştır.
  schindler'in kurtardıkları ve soyundan gelenler şu an yaklaşık 7000 kişidir.