şükela:  tümü | bugün
 • osmanli'larin ilk padisahi.. ya da derebeyi, suba$isi oyle bisey..
 • osmanlilar beyliginin kurucusu, cilgin atari..
 • (bkz: şeyh edebali)
 • troia kazilarinin ba$kani, tübingen üniversitesi'nde arkeoloji profesörü manfred korfmannin türkiye'deki adi.
 • "uzun boylu, genis gögüslü, kalin ve catik kasli, ela gözlü ve koc burunlu idi. vücudunun belden yukari kismi, asagi kismina nisbetle daha uzundu. cehresi yuvarlak ve teni bugday renginde idi."
  bazi kaynaklarda boyle tasvir ediliyor, belki ders kitaplarinda bile. verilen eskal, ron perlman ile kuzey vargin'in arasindaki bosluga isabet ediyor.
 • babası: ertuğrul gazi
  annesi: hayme hatun
  doğumu: 1258
  ölümü: 1326
  saltanatı: 1299-1326

  osman gazi, ertuğrul bey'in üç oğlundan birisidir. babası vefat ettikten sonra diğer bütün beyler, ittifakla osman bey'i aşiretin reisi olarak tanıdılar. osman bey, beyliğin başına geçtiği zaman 23 yaşında idi. uzun boylu, geniş göğüslü, kaiın ve çatık kaşlı, elâ gözlü ve koç burunlu idi. iki omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı, aşağı kısmına nisbetle daha uzundu. çehresi yuvarlak ve teni buğday renginde idi.

  büyük şeyhlerden edebali'nin evinde misafir iken, istirahat için gösterilen odada, kur'an-ı kerim'i görünce, sabaha kadar saygısından yatmadığı ve geceyi uykusuz geçirdiği çok meşhurdur. şeyh bu durumdan cok memnun kaldığı için kendisini kızı ile evlendirmiş ve hayır dualar etmiştir.

  osman bey, 1287'de karacahisar'ı fethetti. 1280'de domaniç'te bizanslıları yenerek bilecik'i fethetti ve selçuklu hükümdarı tarafından uç beyliğine verildi. 1299'da inegöl fethedildi. selçuklu devleti yıkıldı ve osman bey müstakil beyliğini ilân etti. 1300'de yenişehir ile köprühisar, 1302'de ise akhisar ve koçhisar fethedildi. osman bey'e babasından kalan arazinin genişliği 4800 kilometrekare idi. kendisi vefat ettiğinde ise, beyliğin toprak genişliği 16.000 kilometrekareye ulaşmıştı.vefat etmeden önce oğlu orhan bey'e şöyle vasiyet etmiştir:

  "oğullarıma ve bütün dostlarıma birinci vasiyetim şudur ki; her zaman gazaya devam ederek, din-i celil-i islâm'ın yüceliğini yaşatınız. cihadın kemâline ererek, sancağı şerifi hep yüksekte tutunuz. her zaman islâm'a hizmet ediniz. zira cenâb-ı hak benim gibi zayıf bir kulunu ülkeler fethetmek için memur etti. gaza ve cihadlarınızla kelime-i tevhid'i çok uzaklara götürünüz. hanedanımdan her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa mahşer gününde, rasülü azam'ın şefâatinden mahrum kalsın. oğlum! dünyaya gelen hiç bir insan yoktur ki, ölüme boyun eğmesin. bana da, hz.allah'ın emri ile şimdi ölüm yaklaştı. bu devleti sana emanet ediyorum. seni de mevlâ'ya emanet ettim. her işinde adaleti üstün tut."

  erkek çocukları :
  pazarlı bey, çoban bey, hamid bey, orhan bey*, alaeddin ali bey, melik bey, savcı bey.

  kız çocukları :
  fatıma hatun.
 • adı osman olan insana hitap şekli.
 • "ey oğul

  bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. açık sözlü ol, her sözü üstüne alma. gördün söyleme, bildin bilme. sevildiğin yere sık gidip gelme, kalkar muhabbetin itibar olmaz. üç kişiye acı:

  1. cahiller arasındaki alime,

  2. zenginken fakir düşene,

  3. hatırlı iken itibarını kaybedene.

  unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir. haklı olduğunda mücadeleden korkma. bilesin ki atın iyisine doru,yiğidin iyisine deli derler. "
  denmiş kişiymiş.. o da bu sözü dinlemiş.
 • istanbul'da bir semt, bolge, mahalle (?).

  edit: esekkafa, orasi osmanbey!
 • oglu orhan'a bir devlet birakmis baba.
  ulan ne babalar var bee.