• matematik ogretmeni iken 1945 de siyasete demokrat partisinden atilan bolukbasi , daha sonra bu partiden ayrilarak millet partisini kurmustur. heyecanli konusmalari ile halkin sevgisini kazanmis ama hapise girmekten kurtulamamistir. konusmayi cok seven bu zat , hic durmadan 8 saat konferans vermesi unludur. 1911 yilinda dogmustur.
 • nükte ustası bir siyasetçimizdir,millet partisi ve cumhuriyeçi millet partisinin kurucuları arasındadır. başkanlığını yaptığı partiler fazla oy alamamasına rağmen, her zaman en çok tartışılan siyasetçilerden biri olmuştur. menderse verdiği sayısız ayardan dolayı, adnan menderesin korkulu rüyası olmuştur. hatta bu yüzden dolayı menderes; bölükbaşının ikinci kez milletvekili olduğu yıl , bölükbaşına verdikleri oylardan dolayı kırşehir ilini ilçe yapmıştır. türkiye'nin gördüğü en güçlü hatiplerden biridir. mitingleri her zaman çok büyük kalabalıkları ağırlamıştır.( bu renkli siyaset adamı, 6 şubat sabah saat 5 sıralarında hayata gözlerini yummuştur.)
 • türk siyaset hayatının gelmiş geçmiş en renkli simalarındandır.bir çok zeka dolu beyanatından aklımda kalan şudur:
  o.bölükbaşı meclis kürsüsünde konuşmaktadır.muhalif kanattan bir milltvekili kürsüye doğru seslenir.
  -erkek misin sen be!
  o. bolukbaşı gayet soğukkanlı bir şekilde:
  -ben erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurudun.
  der ve konuşmasına devam eder.
 • ben de biraz konsept disi bilgi vereyim. adam kuru fasulye hastsiymis, tencere tencere yiyecek kadar hem de. (bkz: eski devirler) bir de rahmetli konusmalarini ayna onunde saatlerce pratik eder, oyle cikarmis halkin karsisina. eger miting istedigi gibi gitmeze gider ailesine okurmus o mitingin konusmasini bir daha. renkli sima imis, evet.
 • bir keresinde bolukbasi, inonu ve inonu'nun o zamanlar kucuk yasta olan torunu ucaktadirlar ve yan yana oturmaktadirlar. bu esnada ismet pasa'nin torunu dedesine donup, "dede, asagiya ekmek atsam insanlar mutlu olur mu?" diye sorar. daha pasa yanit vermeden bolukbasi verir cevabi:"dedeni atsan cok daha mutlu olurlar!"...