şükela:  tümü | bugün
 • türk siyaset hayatının gelmiş geçmiş en renkli simalarındandır.bir çok zeka dolu beyanatından aklımda kalan şudur:
  o.bölükbaşı meclis kürsüsünde konuşmaktadır.muhalif kanattan bir milltvekili kürsüye doğru seslenir.
  -erkek misin sen be!
  o. bolukbaşı gayet soğukkanlı bir şekilde:
  -ben erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurudun.
  der ve konuşmasına devam eder.
 • bir keresinde bolukbasi, inonu ve inonu'nun o zamanlar kucuk yasta olan torunu ucaktadirlar ve yan yana oturmaktadirlar. bu esnada ismet pasa'nin torunu dedesine donup, "dede, asagiya ekmek atsam insanlar mutlu olur mu?" diye sorar. daha pasa yanit vermeden bolukbasi verir cevabi:"dedeni atsan cok daha mutlu olurlar!"...
 • ‘‘hayatım boyunca bütün sektörleri tetkik ettim. en kárlısının din ticareti olduğunu gördüm.''

  edit: emin çölaşan'ın bir yazısından alıntıdır.
  edit2: aha da linki
 • laf sokmalarıyla meşhur merhum siyasetçi.

  vaktinde demirel yeni siyasetçi olduğu dönemlerde kırşehir'e mitinge gelir. kurbanlık deve falan keserler gösteri olsun diye.
  ilerleyen tarihlerin birinde demirel bölükbaşı ile karşılaşır ve sohbet esnasında demirel,
  "üstadım geçenlerde sizin memlekete gittim kırşehir'e. çok iyi karşıladılar deve bile kestiler" der. inceden ayar vermek için de " duydum ki sana kırşehir'de koç kesmişler" diyerek tatlı bi laf çarpıştırır.

  bölükbaşı hiç duraksamadan demirel'e cevabı yapıştırır.
  "evlat bizim buralarda deveye deve, koça koç keserler..."
 • tanidigim en renkli insanlardandi. vefatindan bir iki sene once bir aksam yemeginde birlikteydik. masasaki en yasli oydu, en genc de ben. ilerlemis yasina ve bilhassada konusmasini zorlastiran nefes darligi rahatsizligina ragmen yine en cok konusan o olmustu. tabii, sekiz saat secim konusmasi yaptigi, insanlarin kendisini dinlemeye geldigi (ama sonra oy vermedigi) zamanlar cok gerilerde kalmisti. ama yine de sekiz saat konussa dinleyebilirdiniz. eskilerden de cok bahsetti ama o gunlerdeki siyasi gelismeleri de degerlendirdi. simdi hos bir ani oldu, allah rahmet eylesin.

  adnan menderes'in mecliste kendisini dinlemeye tahammul edemedigini soylemisti. konusmak icin soz alinca, yukari odasina cikar, illa dinlemesi gerekiyorsa da radyodan dinlermis. her secimde tulum cikardigi kirsehir'i de inadina ilce yapmis dp iktidari, birkac kez milletvekili secildigini hapiste ogrenmis. "yine de," demisti "insanlara bir hizmet yaptigin zaman unutmuyorlar. bak ben siyaseti birakali kac sene gecti, yine de ne zaman kirsehir'e gitsem beni karsilarlar hal hatir sorarlar." essiz bir hafizasi vardi. tanzimat doneminden, cumhuriyet doneminden pek cok sairin siirini ezbere bilir ve yeri geldi mi de lafi gedigine koyardi. ayrica kendi siirleri de vardi. ama nedense bunlari gelecek nesillere aktarilmasini istememisti. sirini ya da dortlugunu ezberden soyler ama biri yazmak istedi mi musade etmezdi. yalniz bir kere yazmis, o da ismet pasa'ya. malum, ismet pasa chp kongresinde ecevit tarafindan altedilince aktif siyasetten ayrilir. o sirada zaten siyasetten ayrilmis bulunan osman bolukasi da pasayi ziyarete gider. insanlardan vefa bulamadigini anlatan bir dortlugunu soyler. ismet pasa yazmasi icin israr edince de onu kiramaz, kendi elyazisiyla yazar ve de pasa icin imzalar. "keske benim yapabildigimi yapip, zamaninda siyasetten ayrilabilseydi." demisti ismet pasa icin. simdiki siyasetciler icin de "siyasetin asfalt yollarinda gidiyorlar, biz tasli yollarda yuruduk." demisti. keske onun gibi renkli insanlar olsa yine politikada.
 • bundan 4,5 sene evvel aksam yemeginden hemen sonra telefon caldi, babami istiyordu.. aksi gibi yemekten sonra tuvalete girmisti babam..zaman kazanmak icin kim ariyor acaba dedim..
  telefonda ki ses
  -ben osman bolukbasi.. dedi..
  gecirdigim ufak soktan sonra elim ayagima dolasti kostum haber verdim.. tabi bunu ona soyleyemeyecegim icin ve sebepsiz bekleterek saygisizlik yapmak istemedigimizden.. bu gec kalisa bir sebep bildirmek gerekiyordu..
  tekrar telefonu aldim
  -kendisi hemen geliyor efendim telefonda x'le gorusuyordu aradiginizda, nasilsiniz.. dedim
  -onemli degil evladim.. dedi ve bir takim nasihatlerde bulundu okumakla, kendini gelistirmekle ilgili..
  boylece tanismak degil ama konusmak serefine erismistim bu onemli sahsiyetle..
  ilginc bir anidir.. evde osman bolukbasi ile anisi olan ikinci insan sifatiyla uzunca bir sure aile sohbetlerinde ukalalik yapmisligim vardir.. babaminsa bu animdan hic haberi olmadi..
 • 1950'lilerde milet meclisinde kürsüde konuşurken, demokrat parti milletvekili hüseyin balık, oturduğu yerden sürekli kendisine laf atınca dayanamayıp, "oynama balık, yutarım seni" diye karşılık verdiği söylenen siyaset adamı.

  yine kendisinin yaptığı ünlü bir değerlendirme vardır: 12 mart 1971 tarihinde, komutanlar muhtıra verince, demirel başbakanlık'tan istifa etmiş ardından, chp genel sekreteri bülent ecevit de, "bu hareket, bana karşı" diyerek, görevinden ayrılmıştır. bu gelişmeler üzerine bölükbaşı: "azrail adalet partisi'ne girdi ama, cenaze chp'den çıktı." diyarek durumu çok güzel özetlemiştir.

  http://arsiv.sabah.com.tr/2002/01/26/g20.html
 • tek kişilik dev muhalefet tanımını göğüsleyebilen ve dil cambazlığı hususunda derece yapabilen ender siyasetçilerden olmasına karşın menderes ve kabinesini devirememiştir.

  menderes'in bu muhtereme sinirlenip kırşehir'i ilçe yapması yüzünden günah keçisi ilan edilmiş, siyasi yaşamı sekteye uğramıştır.
  günümüz siyasetinde bazı yönleriyle kamer genç ile eşleştirebiliriz.
 • mecliste yaptığı bir konuşma da;
  - bu meclisin yarısı eşşektir
  demesi üzerine büyük tepki görmüş, özür dilemek için kürsüye çıkıp;
  - özür dilerim bu meclisin yarısı eşşek değildir
  demiştir.
  kırşehirli siyasetçi.
 • 1961 seçimlerinde izmit te seçmenlere konuşma yapıyordu. millet partisi'nin izmit il başkanı konuşmanın 28. dakikasında kalp krizi geçirerek öldü. ertesi günü adapazarı na geçen bölükbaşı' yı gençler, “aman osman 27 dakikayı geçme! “ yazan pankartlarla karşılamıştı.