• matematik ogretmeni iken 1945 de siyasete demokrat partisinden atilan bolukbasi , daha sonra bu partiden ayrilarak millet partisini kurmustur. heyecanli konusmalari ile halkin sevgisini kazanmis ama hapise girmekten kurtulamamistir. konusmayi cok seven bu zat , hic durmadan 8 saat konferans vermesi unludur. 1911 yilinda dogmustur.
  • nükte ustası bir siyasetçimizdir,millet partisi ve cumhuriyeçi millet partisinin kurucuları arasındadır. başkanlığını yaptığı partiler fazla oy alamamasına rağmen, her zaman en çok tartışılan siyasetçilerden biri olmuştur. menderse verdiği sayısız ayardan dolayı, adnan menderesin korkulu rüyası olmuştur. hatta bu yüzden dolayı menderes; bölükbaşının ikinci kez milletvekili olduğu yıl , bölükbaşına verdikleri oylardan dolayı kırşehir ilini ilçe yapmıştır. türkiye'nin gördüğü en güçlü hatiplerden biridir. mitingleri her zaman çok büyük kalabalıkları ağırlamıştır.( bu renkli siyaset adamı, 6 şubat sabah saat 5 sıralarında hayata gözlerini yummuştur.)
  • türk siyaset hayatının gelmiş geçmiş en renkli simalarındandır.bir çok zeka dolu beyanatından aklımda kalan şudur:
    o.bölükbaşı meclis kürsüsünde konuşmaktadır.muhalif kanattan bir milltvekili kürsüye doğru seslenir.
    -erkek misin sen be!
    o. bolukbaşı gayet soğukkanlı bir şekilde:
    -ben erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurudun.
    der ve konuşmasına devam eder.
  • seçim meydanında yaptığı uzun konuşmalarla efsaneleşmiş şahsiyet. uzun dedim harbi uzun 8 saat kadar..
  • (bkz: nazar boncugu)
  • ben de biraz konsept disi bilgi vereyim. adam kuru fasulye hastsiymis, tencere tencere yiyecek kadar hem de. (bkz: eski devirler) bir de rahmetli konusmalarini ayna onunde saatlerce pratik eder, oyle cikarmis halkin karsisina. eger miting istedigi gibi gitmeze gider ailesine okurmus o mitingin konusmasini bir daha. renkli sima imis, evet.
  • bir keresinde bolukbasi, inonu ve inonu'nun o zamanlar kucuk yasta olan torunu ucaktadirlar ve yan yana oturmaktadirlar. bu esnada ismet pasa'nin torunu dedesine donup, "dede, asagiya ekmek atsam insanlar mutlu olur mu?" diye sorar. daha pasa yanit vermeden bolukbasi verir cevabi:"dedeni atsan cok daha mutlu olurlar!"...
  • ırak savaşı öncesinde ankara'da abd heyeti ile yürütülen müzakerelerde türk heyetine başkanlık etmiş diplomat deniz bölükbaşı'nın babası.
  • tanidigim en renkli insanlardandi. vefatindan bir iki sene once bir aksam yemeginde birlikteydik. masasaki en yasli oydu, en genc de ben. ilerlemis yasina ve bilhassada konusmasini zorlastiran nefes darligi rahatsizligina ragmen yine en cok konusan o olmustu. tabii, sekiz saat secim konusmasi yaptigi, insanlarin kendisini dinlemeye geldigi (ama sonra oy vermedigi) zamanlar cok gerilerde kalmisti. ama yine de sekiz saat konussa dinleyebilirdiniz. eskilerden de cok bahsetti ama o gunlerdeki siyasi gelismeleri de degerlendirdi. simdi hos bir ani oldu, allah rahmet eylesin.

adnan menderes'in mecliste kendisini dinlemeye tahammul edemedigini soylemisti. konusmak icin soz alinca, yukari odasina cikar, illa dinlemesi gerekiyorsa da radyodan dinlermis. her secimde tulum cikardigi kirsehir'i de inadina ilce yapmis dp iktidari, birkac kez milletvekili secildigini hapiste ogrenmis. "yine de," demisti "insanlara bir hizmet yaptigin zaman unutmuyorlar. bak ben siyaseti birakali kac sene gecti, yine de ne zaman kirsehir'e gitsem beni karsilarlar hal hatir sorarlar." essiz bir hafizasi vardi. tanzimat doneminden, cumhuriyet doneminden pek cok sairin siirini ezbere bilir ve yeri geldi mi de lafi gedigine koyardi. ayrica kendi siirleri de vardi. ama nedense bunlari gelecek nesillere aktarilmasini istememisti. sirini ya da dortlugunu ezberden soyler ama biri yazmak istedi mi musade etmezdi. yalniz bir kere yazmis, o da ismet pasa'ya. malum, ismet pasa chp kongresinde ecevit tarafindan altedilince aktif siyasetten ayrilir. o sirada zaten siyasetten ayrilmis bulunan osman bolukasi da pasayi ziyarete gider. insanlardan vefa bulamadigini anlatan bir dortlugunu soyler. ismet pasa yazmasi icin israr edince de onu kiramaz, kendi elyazisiyla yazar ve de pasa icin imzalar. "keske benim yapabildigimi yapip, zamaninda siyasetten ayrilabilseydi." demisti ismet pasa icin. simdiki siyasetciler icin de "siyasetin asfalt yollarinda gidiyorlar, biz tasli yollarda yuruduk." demisti. keske onun gibi renkli insanlar olsa yine politikada.
hesabın var mı? giriş yap