şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha çok kafkasya ile ilgili kitaplarıyla tanınan ve uzun süre memurluk yapmış merhum yazar.
  büyük çerkes sürgününde (1864), kafkasya'nın şapsığ bölgesinden anadoluya göç ederek afyon yöresinde yerleşen hakhurat adlı bir adige ailesindendir. 1934 yılında dinar ilçesine bağlı yapağlı köyünde doğdu. istanbul üniversitesi orman fakültesini bitirdi (1965). anadolu'nun çeşitli yörelerinde mesleği ile ilgili görevlerde bulundu. orman genel müdür yardımcılığı ve orman köy ilişkileri (orköy) genel müdürlüğü yaptı.
  1960'lı yıllardan başlayarak mesleki yazıları yanında "birleşik kafkasya", "kuzey kafkasya" (istanbul), "kafkasya" (ankara) dergilerinde sürekli olarak atayurdu kafkasya ve sürgündeki kafkasyalı'ların sorunlarıyla ilgili hikayeleri ve yazıları yayımlandı. "kafkas kültür derneği" (istanbul), "kafkasyalılar kültür ve yardımlaşma derneği" (istanbul), "şamil kültür ve eğitim vakfı" (istanbul), "kuzey kafkasya kültür derneği" (ankara) başta olmak üzere bir çok kafkas kültür kuruluşunun çalışmalarına aktif olarak katılmış, bazılarında kurucu üyelik ve yöneticilik yapmıştır.
  25.02.2002 tarihinde ankara'da vefat etmiştir.

  bu güne kadar yayınladığı kitaplar şunlardır:
  nartlar (kafkas hikayeleri) - 1976
  kafe - han kızının şarkısı (tiyatro) - 1985
  genar - kafkasya: i (roman) - 1985
  odun savaşı (tiyatro) - 1986
  kazanuko jabağ (roman) - 1986
  efsaneler, hikayeler, portreler (hikaye - deneme) - 1987
  islam'da avcılık (inceleme) - 1987
  düşüncenin bıraktığı izler (makale) - 1988
  kuzey kafkasya gezi notları (izlenimler) - 1991
  ingiliz belgelerinde türkiye ve kafkasya (tercüme) - 1992
  savaş nesilleri - kafkasya: ii (roman) - 1994
  zorunlu göç - kafkasya: iii (roman) - 1994
  yunus emre (hayat hikayesi) - 1994
  başkanın savaş günlüğü - 1994
 • ayni zamanda bir dönem* polatli lisesinde fizik ögretmeni olarak görev alan ve lemi celik* isimli trabzonlu eski futbolcunun agabeyi olan hafif siyirmis kisilik.
  kendisi eski bal* hocalarindan dehset neset tadinda bir insandir.
  ilk dersinde lise1 ögrencilerine lise3 konularindan birseyler sorup "bakin bunlari bilmiyorsunuz, bilemezsiniz de... ama ben bilirim" diyebilmis bir insan evladidir.
  devamli kardesi lemi'nin okumamasina ragmen kendisinden fazla para kazandigindan bahseder ve ögrencileriyle futbol maci yaparken övülmeye bayilirdi. gayet güzel top oynardi o ayri tabi.
  ögrencilere "körtis" "maykil" gibi isimlerle hitab eder ve "göt, baldir, bacak" tarzi kelimeleri derste kiz ögrenciler olduguna aldiris etmeden kullanabilirdi.
  hatta bir keresinde yasin isimli bir ögrenci yine fizikci osman'in "göt" kelimesini kullanmasi üzerine kendini tutamayarak gülmüs ve muhterem hocamizin "ne gülüyon yasin, senin götün yok mu?" seklindeki uyarisina maruz kamistir.
  sinavlarinda ismini profesör osman celik olarak yazanlara daha yüksek not verdigini üst siniflardan duyan bazi cin ögrencilerin* sinav kagidina prof. osman celik yazmasi üzerine "bazi uyaniklar kagida prof. yazip yüksek not alabileceklerini saniyolar" demis, ancak yine de bana bekledigimin cok cok uzeri bir not vermistir.
  ayrica her sene üniversite sinavinda en az 2-3 tane kendi sorusunun ciktigini iddia eder, "iste bakin bu bu bu fizik sorulari, calisin, aynisi cikacak" derdi.
  kendisinin ankara'da bir kolejde calistigini duymustuk bir zamanlar...simdi nerededir bilinmez bu efsane insan...
 • bursaspor da değişen yönetimlere rağmen 2.başkanlık sıfatını bir türlü kaybetmeyen iş adamıdır.
 • dünya edebiyatında eşine az rastlanan ve ancak büyük ustaların yazmaya cesaret edebildiği ''nehir roman '' tarzının seçkin örneklerini sunan yazar.
 • orman köy işleri genel müdürlüğü yaptığı dönemde afyon ili dinar ilçesi yapağılı köyüne kurulan alabalık kooperatifine büyük katkıları olmuş insandır.

  kooperatif halen faaliyetlerini sürdürmekte olup almanya ve hollanda'ya balık ihraç etmektedir.
 • 29 haziran 2016'dan bu yana hazine müsteşarlığı görevini sürdüren islami finansçı... ayrıca bağımsızlığıyla ünlü merkez bankamızın çiçeği burnunda denetleme kurulu üyesidir.

  özgeçmişi şöyle:

  "1964 yılında erzincan’da doğdu. ortadoğu teknik üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi ekonomi bölümü’nden mezun oldu. 1986-1987 yılları arasında devlet istatistik enstitüsü’nde ekonomist olarak çalıştı. 1988-1995 yılları arasında faisal finans kurumu proje değerlendirme ve hazırlama müdürlüğü’nde uzman ve baş uzman olarak görev aldı. 1995-1999 yıllarında ihlas finans kurumu’nda proje ve pazarlama müdürlüğü görevini sürdürdü. 2000-2005 döneminde anadolu finans kurumu genel müdür yardımcılığı görevini yürüttü. 2006-2013 yılları arasında türkiye finans katılım bankası’nda krediler’den sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini üstlenen osman çelik, ekim 2013’ten itibaren ticari bankacılık’tan sorumlu genel müdür yardımcısı, haziran 2015’ten itibaren de genel müdür olarak görevini sürdürmüştür. osman çelik, 29.06.2016 tarihi itibariyle hazine müsteşarı olarak atanmış olup, halen bu görevini sürdürmektedir."*
 • karabukspor’da sag bek bu. saglam gibi sanki. saclar bonus falan.
 • fenerbahçe karabükspor maçında sağ bek olarak dikkatleri çeken futbolcu. tarzı ve top kesici özelliğiyle dikkat çekmiştir. tarzı puyol'a, top kesme özelliğini de pepe'ye benzettim. karabükspor maçında daha farklı olması gereken fenerbahçe'ye kırılma anına kadar tek başına top oynatmamıştır. sürekli ara topları kesmiş ve ilk yarı şut çekemeden kapatmış bir fenerbahçe çıkarmıştır ortaya. hani abartıyor olabilirim, fakat gerçekten de osman aşağı osman yukarı diyen bir beinsport spikeri de benim "osman tek başına yaptı" dememi destekler nitelikte. yolu açık olsun, daha çok çalışarak iyi yerlere geleceğini düşündüğüm futbolcu. gerçi 26 yaşına gelmiş ama henüz geç sayılmaz.
 • hal ve hareketlerine dikkat etmesi gereken oyuncu. kaleci çağlar’la beraber dün stadda ayar etmediği fenerbahçeli kalmadı. futbolcuları şortundan çekmeler, tacı geçiktirmek için topu önce saha içine taşıyıp sonra alakasız bir yere tepmeler, oyuncuların ayak bileklerine basmalar. çık topunu oyna arkadaşım yoksa seninle top diye oynarlar.
 • futbolcu yerine tiyatrocu olsa daha başarılı olabilirdi