şükela:  tümü | bugün
  • talat aydemir hareketindeki önemli isimlerden biridir. kurmay yarbaylık görevini sürdürürken 22 şubat 1962 olaylarına karışması nedeniyle emekliye ayrıdı.. 21 mayıs 1963 eyleminde istanbul sorumlusu olarak öncülük yaptığı gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırıldı. 1964 yılında cezası müebbete çevrildi ve sinop'a gönderildi, 1974 affında tahliye oldu.

    "parola : harbiyeli aldanmaz" isimli kitabı vardır.(yapı kredi yayınları)
  • istanbul'daki generaller ile ankara'daki generaller arasında imzalanan 9 şubat 1962 darbe protokülünü bizzat hazırlayan, 22 şubat 1962 darbe girişimi sonrası emekli edilen, 27 mayıs ihtilali'ne katılan, yine de rahat durmayan, sonrasında 21 mayıs 1963 darbe girişimi'nde istanbul bölge temsilcisi olan ve sonunda ' e yeter osman ama senin de yaptıkların' diyerek talat aydemir, fethi gürcan ve erol dinçer'le beraber idama mahkum edilen ama adnan menderes'e kahve götürdü dedikodusuyla idamdan yırtan asker.
  • zamanında gazetenin birinde kendisi ile röportaj yapılmıştı. röportajın başlığı da "bir fincanın 40 yıl hatırı var" gibi bir şeydi. hafızam yanıltmıyorsa kahve dedikodusunu, avukatının yaydığından bahsetmişti. bu duygusal olaya kayıtsız kalmayan adalet partisi milletvekillerinin idama karşı oyları ile (ekrem alican'ın yeni türkiye partisi milletvekilleri de karşı oy kullanmışlardır büyük olasılık) idamdan kurtulur. avukat da bu olaydan sonra "ipten adam alan avukat" olarak ünlenmiştir muhtemelen.