şükela:  tümü | bugün
 • sehir efsanesi.
  1963'te "gastarbeiter"olarak almanya'ya gitti. 1980'de ailesini de yanina aldi. berlin duvari'nin dibindeki (bkz: kreuzberg) evlerinin hemen karsisindaki bos arsa, osman kalin'in dikkatini cekti; sordu sorusturdu, "sahipsiz" cevabini aldi. aslinda burasi dogu almanya'ya ait idi, duvarin batisinda kalmasina ragmen; fakat hic kimse osman kalin'in bu topragi ekip bicmesine ses cikarmadi. sogan, sarmisak, patates, domates, mevsimine gore turp, aklina ne geldiyse yetistirdi. olan bitenler "cevreci" almanlarin cok hosuna gitti; osman kalin ziyaretcilerini guler yuzle karsiladi, cay ikram etti. bostanin yanina bir de gecekondu yapti, iki katli, nefis.
  gecen ay, osman kalin'in kapisi calindi. polis. dediler "burasi kimindir", dedi "benimdir". dediler "tapuyu goster", dedi "yirmibes yil daha oturursam burada, o da olacak". dediler "nerden geldin sen", dedi "anadolu". iki komsu belediyenin (kreuzberg ve berlin-mitte) "bostan hangimizin" tartismasindan baska, osman kalin'in arazisinden yol gecirilmesi de gundemdeydi. hasili, hava isindi, sinirler gerildi. memurlardan birinin silahina yeltenmesi uzerine, osman kalin kuregini kaptigi gibi herifin kafasina gecirdi ve o buyulu tamlamayi telaffuz etti: "essogluessek!"
  ilk saldiriyi savusturan osman kalin, gazi osman pasa'nin aziz hatirasini yasatan bu magrur cengaver, bostanini tahkim ediyor ve diyor ki: "evim, satomdur benim."
 • bu amcamızda hiç şüphesiz kedi gibi dört ayak üzerine düşme söz konsudur öyledir ki;tam doğu ile batı berlin arasına gecekonduyu kondurmayı bırakın birde kreuzberg ve mitte ilçeleri arasına kalan bölgeyi işgal etmiştir şans eseri durum böyle olunca orası bizimdi sizindi derken yıllar geçiyor 2012 30. yılını dolduracakmış ve yasal olarak tapusunu alacak sonuç mu paraya para demiyecek osman amcamız.
 • 2012'de 30 yıldır kullandığı beleş arazinin tapusunu alacakmış.hotel dikecekmiş.

  http://www.dha.com.tr/…-dikti-sondakika_216650.html
 • bir ara national geographic'e turkus gecekondukus turunun ornegini, ozelliklerini sergiliyen amcamizdir. dogu alman askerlerinin evinden cikarmaya calismasi hikayesi agzindan dinlenmelidir. komik ve inatcidir vesselam.
 • oykusunu, ilk olarak sirri sureyya onder'den dinledigim kisi....
 • avrupada polisi kürekle kovalayan türk.
  adamlar bizi ab'ye almamakta haksız mı şimdi? ahahaha. sen berlin duvarının ortasına,yazın serin kışın sıcak olur mantığıyla gece kondu yap.duvar yıkılsın sen ortada kal.fıkra gibi. öyle bir milletiz ki, bir avrupa şehrinde türk mahallesi kurup gelen avrupalı için"abi turist geldi" diyebiliriz.
 • öncelikle ev demeye bin şahit gerekir, bildiğin derme çatma bir gecekondudur. videolarda görüldüğü üzere 21. yy'da yaşanmaya pek müsait olmayan bir yapıdır.

  osman amca küçük oğluyla beraber yakındaki bir binada oturmaktadır, en son görüntüsü 5 yıl öncesinde olduğu için yaşıyor mu bilemiyorum ama tek derdinin burayı yıktırıp otel yaptırmak olduğu kendi beyanıdır.

  şimdi bu amcanın şirin bir adalet savaşçısından ziyade köşeyi dönmeye çalışan klasik bir yozgatlı olduğunu kabul etmek gerekir. ziyaret etmeden önce "vay anasını, ne şirin ne otantik" diye gittim ama kapıya koyduğu kumbarayı görünce dank etti. ardından otel olayını izledim pekişti. en son "ne gidecem yozgata burada ne istesem veriyor devlet" diye özetleyebileceğim klasik alamancı lafı altın vuruş oldu. yani diyeceğim odur ki "çok da şeyetmeyin, bi bok yok olayda"

  haftanın anlam ve önemi üzerine: (bkz: laiklik elden gidiyeah)
 • amcamız 96 yaşında hayata gözlerini yummuş. hayla kendi elleriyle diktiği meyve ağaçları ve gecekondusu berlin'in göbeğinde duruyor. umarım ticari bir düşünce ile otel, apartman, avm gibi birşeye çevrilmez.