şükela:  tümü | bugün soru sor
222 entry daha
 • "ergenekon iddianamesi ahtapotun kollarından birini yakalamıştır. ancak, diğer kollara ve gövdeye ulaşmakta kendini sınırlamış kaygısı uyandırmaktadır. bu kaygı giderilmelidir. örneğin askeri yargı, savcılığın gönderdiği belge ve bilgileri dikkate alarak yargılama sürecini işlettiği ve gereğini yerine getirdiği takdirde, türkiye’yi kuşatan ve giderek derinleşen karanlığın aydınlanmasında önemli bir adım daha atılmış olacaktır. ergenekon davasının, her türlü uzlaşmanın ötesinde toplumsal ve siyasal ufkumuzun aydınlanması davası haline gelebilmesi için siyasi irade şimdi her zamankinden daha gereklidir. asker-sivil bütün kurum ve kuruluşlar da davanın karartılmaması ve mutlaka derinleştirilmesi için aynı kararlılığı göstermelidir. bu davanın hayati önemine inanan bizler, hukuki / adli sürecin kamu vicdanını her yönden rahatlatacak şekilde, yargı bağımsızlığı çerçevesinde, adil ve titiz yargılama ilkelerine sonuna kadar uyularak sürdürülmesini diliyoruz."

  2008'de imza attığı bir bildiriden.

  (bkz: http://bianet.org/…rilsin-kazanan-yurttaslar-olacak)
 • sozu edilen bildiriye 13 agustos 2008 yilinda imza atmistir.
  yani ergenekon orgutu iddiasiyla acilan ilk davadan sadece 20 gun sonra.

  dava acildiktan sonra, bu davanin nasil ilerleyecegi ve nelere yol acacagi konusunda henuz cogu kimsenin pek bir fikri yoktu.
  fakat bu ulkede askeri darbelerin yarattigi tahribatlar, susurluk'ta ortaya sacilmis devlet-mafya iliskileri, devlet icinde gayet de derin bir devletin varligi herkesin malumuydu.
  ulkeler tarihinde boyle curumusluklere karsi bir yerde artik bir temizleme harekati baslamasi olagandir ve gereklidir. genelde mevcut hukumetlerin tam iradesiyle olmasi da gerekmez.
  ergenekon davasi da boyle bir harekat olma iddiasiyla baslamisti.
  bunu bilen her akli basinda, ilerici ve yurtsever insan; soz ettigim curumuslugun tekrarlanmamasini ve giderilmesini diler. dolayisiyla bu dava da bircok kesimden bu amacla destek gormustu. osman kavala dahil imzaci 300 kisi de bildiriye bunun icin imza atti.

  fakat dava ilerledikce, ortada buyuk yargilama usulsuzluklerinin oldugu, polis-savci-gazeteci arasindaki iliskilerle kamuoyunun algisiyla oynandigi, bircok suclamanin garip delillerle ortaya konuldugu goruldu.
  osman kavala, bu davaya basindan sonuna kadar destek veren ve su anda hicbir sey olmamis, kimsenin hayatini karartmamis gibi hayatlarina devam eden mevcut iktidar yandaslarinin aksine; magduriyetler olustugunu gordugunde gerekli tavri almis bir insandir.
  nitekim balyozdaki sistematik usulsuzluklerin anlatildigi basin toplantisina ev sahipligi yapmis, buna dair bircok konusmada kendisi de bulunmustur. yazilar yazmistir.

  ergenekon ve balyoz davalarini, devlet icinde ya da etrafinda inkar edilemez bir curumuslukte yer almis, gayet de agir suclara bulasmis kimselerin gerekli cezalari almasi ve bu yolla ulkenin daha saglikli ilerlemesi icin basta desteklemis ama sonra yapilan haksizliklari gorunce gerekli tavri almis kisileri ayirin lutfen. osman kavala bu kisilerden biri.
 • ergenekon davalarının dedikodusu çıktığı anda bile ne olacağını ve amacını bilen bana bu safsataları anlatamazsınız. öncesi sonrası geçiniz bu işleri.

  biz atatürk çocuğuğuz, yemeyiz bunları, yutmayız, hazmetmeyiz. azıcık aklınızla ahkam kesmeyin.