şükela:  tümü | bugün
 • emekli.albay. dp döneminde cumhurbaşkanlığı muhafız alayı komutanı idi. 27 mayıs 1960da celal bayarı yakaladı.
  12 mart 1971 de ise madanoğlu ile birlikte yargılandı.
  12 eylül 1980 de tkp/b davası sanığı oğlu kudret köksal'ı kurtarmak için uğraştı.
  1916 veya 1918 doğmuş ve 1982 yılında vefat etmiştir.
 • 1955-1960 döneminde komitecilerle işbirliği yapıp, 27 mayıs darbesini gerçekleştirenlerin arasında bulunan biriydi. kara kuvvetleri komutanı cemal gürsel tarafından erkan dairesinden cumhurbaşkanlığı muhafız alayına atanması tesadüf değildir. 27 mayısta türkiye cumhuriyetinin cumhurbaşkanını korumakla görevli asker ve tankları köşke çevirtip celal bayarı yaka paça tutuklayan da kendisidir. milli birlik komitesinin 38 üyesinden biridir.
 • 27 mayıs darbesinde korumakla yükümlü olduğu cumhurbaşkanını bizzat kendi elleriyle darbecilere teslim ederek askerlik onurunu ve haysiyetini ayaklar altına almıştır. ihaneti ödüllendirilmiş, milli birlik komitesi üyesi yapılmıştır. bu adamın ihanetini basit bir ihanet değildi. 27 mayıs darbesi emir komuta zincirininden bağımsız olarak ordu içinde kurulu bir cunta mağrifetiyle yapılmıştır. eğer bu adam ihanet etmek yerine görevini icra etseydi cumhurbaşkanlığı makamı düşmediği için darbeciler yüksek bir ihtimalle başarısız olacaktı. bu anlamda 27 mayıs 1960 darbesinin en önemli mimarlarından biri olarak tarih çöplüğünde yerini almıştır.
 • "bir askeri yönetimin en güçlü adamlarından biriydi. ne bir bankanın yönetim kurulu üyesi olmuştu, ne oğluna devlet bankalarından kredi yağdırmıştı.
  üzerinde bir takım elbise, ayağında pençesi delik bir ayakkabı ile ölmüştü."
  (bkz: inkılap mektupları) (bkz: uğur mumcu)
 • talat aydemir'in idami için "evet" oyu vermiştir.

hesabın var mı? giriş yap