• insanin paşam siz ne zaman gülersiniz diyesi gelen sert mizaçlı degerli sahsiyet.
 • hürriyet'teki röportajını bir ninja hikayesi ile bitirmiş üstün insan. okuyamayanlar vardır belki, hemen copy-paste edeyim.

  "derecik karakolu'nda bir gece karyolada uyuklamaya çalışırken başıma doğru büyük bir kan basıncı hissettim. o güne kadar hayatımda ne iğne bilirim, ne ilaç, ne hastalık. ayağa kalkıp duvara tutunarak kendimi yandaki uyduruk tuvalete zor attım. yüzümü yıkadım, geçer gibi oldu, sabah bir baktım ki alt ve üst çenelerimdeki sapasağlam dişler sallanıyor. idare edeyim diyorum ama konuşmada zorlanıyorum, kahvaltıya indik. kimse fark etmeden önümdeki tuzluğu bir peçetenin içine boşaltıp cebime koydum. şemdinli'ye gitsem dişçi bulurum ama, oradan ayrılacak saniyem yok. hemen yukarı çıkıp lavabo aynasının karşısında sallanan iki dişi elimle tutup çıkarttım. alt çenedekileri tuttum, bir türlü çıkmıyorlar. sen misin çıkmayan, komando bıçağımı baldıra bağlayan ipi çıkarttım, o da kalın geldi. kafaya koymuşum, o iş bitecek, ipi ortasından keserek incelttim. dişlere sıkıca bağlayıp hızla çektim, lavabo kan içinde kaldı. peçeteye boşattığım tuzu kanayan yaralara bastım, yıkadım yine bastım. sonra birkaç sigarayı parçalayıp tütünleri yerleştirdim ve masaya geri döndüm."
 • dogan gures'e karsi muhalefetinde olacak erken emekli edilmistir.
 • soylenenlere gore askerlerini ezdirmeyen, bircok komutan sakin yerlerde gorev yapmaya cali$irken; kendisi tim toplayip daga cikan ki$i*. ayrica askerlere eziyet eden ki$ileri ciddi $ekilde cezalandirirmi$. ozellikle morale en cok ihtiyaci olan daglardaki askerlere onem verirmi$. ozellikle du$uk rutbeli askerler tarafindan cok sevilen ve sayilan bir komutanmi$.
 • en muhte$em savunma kürek tüfek yürek ile yapilir diyen komutan.
 • kendisini dogunun kahramani olarak yansitmaya calismayan sahis. sahsen emri altidan calismis sayisiz muvazzaf ile gorusmuslugum vardir. dogrulari yazmis.
 • yaptıklarına bakıldığında farkını kitapta ortasya koyduğu için eleştirilmemesi gereken, anılarını ucu biryerlere dokunur diye yumuşatmadan yazdığı için takdir ettiğim, pkk' ya karşı verdiği mücadele ve bu mücadeledeki bildik komutan anlayışını yırtmış olması nedeniyle minnet duyduğum insan. cephede aynı atatürk gibi, her daim askerinin yanında, hatta askerinin önünde çarpışmış bir komutan. bunun ne demek olduğunu en kıçıkırık yerde askerlik yapmış insanlar bile bilir / tahmin edebilir.

  kitabının ismi olan unutulanlar dışında yeni bir şey yok bana çok koydu, kitabın kapak tasarımı da...

  yapılan kimi salaklıkları, oturduğu yerden ahkam kesen politikacıları, erler canlarını dişlerine takarken mesleği askerlik, görevi gerektiğinde ölmek olan bazı insanların görevden kaçmalarını okuyunca insan sinirden ne diyeceğini bilemiyor.
 • zamaninda komutasi altinda calisan iki ayri kisiden duydugum/dinledigim kadariyla "gercek asker"
 • nasil oldu da tumgeneralden emekli oldugunu anlayamadigim $ahis. normalde en azindan bir ordu komutanligi yapmasi gereken bir sicili var...
  kitabi cok carpici, anlattiklarinda bir miktar mubalaga, o da "belki" vardir diye du$unuyorum. yani varsa bile gozardi edilebilir. cati$ma aninda, yuzlerce kilometre otede, cevrimci telsizde, "- ne oldu bilgi verin?!..." diye soran remote control generallerden degil.
  bir $ey dikkatimi cekti, kitapta yaptigi konu$ma alintilari cok dikkatli hazirlanmi$. hazirligi sevmem, oyle dogaclama konu$urum demi$ pa$a, ama kimsenin bu kalite ve birikimde konu$mayi zort diye yapabilecegini sanmam. cok da uzun konu$malar var. iceriginde hikayeler, deyi$ler, felsefi yorumlar... herhalde o anda soyledigi cumleler degil. eger birebir oyleyse bir de askerlik harici birikimine ve hitabetine de bravo.
  sanirim ceviz kabuguna cikmi$ti. orada hitabet olarak son derece zayif gozlemi$tim kendisini. hatta yukarida bahsettigim remote control generallerden sanmi$tim. meger sahada konu$urmu$.
  goruluyor ki 93'den itibaren ibreyi en azindan hakkari'de ceviren adam.

  helal olsun adam.
hesabın var mı? giriş yap