• ihlas grubunun gözlüklü, iri kafalı şeyhülislamı. 1950'de konya'da dünyaya gelmiş. dinî tahsiline burada başlamış. lise ve üniversite öğrenimi süresincede dinî eğitim almaya devam etmiş. öğretmen olmuş ve ardından bunu bırakıp kendini tamamen dine vermiş ve yakın ilişkiler içinde bulunduğu ihlas grubuna girmiş.

hem radyolarında hem de televizyonlarında sıkça karşımıza çıkmaya başlamıştır bu zat, ilk zamanlar kamera arkasında görev alsa da artık gözümüzün önünden pek ayrılmamaktadır.

tarafsız bir bakış açısıyla, bu kişi ile yapılacak bir saatlik sohbet islamla ilişiğin kesilmesine sebep olabilecektir.

körü körüne, dogmatik, sorgusuz sualsiz ve elini kolunu bağlayan bir inanç sahibi olmak istenirse bu zat yakın takibe alınmalıdır.

bir örnek verelim, madem bu kadar ilgi çekti bu entry;

radyoda bir hanım ile beraber dini bir program yapılmaktadır, diğer zat kendisidir.
    mevzu: sevaplarımız, namaz, sevapla övünmek gibi şeylerdir.
    kendisi uzun uzun anlatırken hanım kızımız araya girer ve sorar,
    - hocam biz küçükken kardeşimle namaz kılıp kılıp hep söylerdik ben şu kadar rekat kıldım vs.. diye, bu sevaplar gitti mi?
    kendisi emin bir tonlama ile cevaplar;
    - hepsi gitti.

ama bi saniye, bu nasıl olmaktadır ki? sevap ve günahı kendisi yazan ve bunu melekleri ile kendi arasında gören bir tanrı, her şeyi bilen tanrı ve onun tanrı ile kul arasına hiç kimse giremez diyen ve bunu temel bir prensip edinen dininden bahsediyoruz sanırım. nasıl olur da bir din bilgini çıkıp sevaplarınızın hepsi gitti diyebilir? bunu etmeyin, bunu yapın, bunu şöyle yapın bilgilerini analiz eden ve onları aktarmaya çalışan bir din bilgini için bu yorum biraz fazla değil mi? hele ki bahsettiğim temel prensip de göz önüne alınırsa.

"allah, size kitab'ı açıklanmış olarak indirmiş olduğu halde, ondan başka bir hakem mi arayayım?"

enam suresi, 114. ayet.

"islamiyet’te ise ruhban sınıfı diye bir din adamları sınıfı yoktur. tanrı ile kul arasına kimse giremez. kişi günahının tövbesini allah’a yapar. islam’a kabul ve dinden çıkma işi kişilerin yetkisinde değil allah’ın elindedir. islamiyet’te islam âlimleri olup bunlar allah’ın dinini yorumlar ama allah’ın esas sözüymüş gibi bakılmaz, sadece, bir yorumdur, kişi ister kabul eder veya kabul etmez. islam âliminin dine girdirme veya dinden çıkarma yetkisi yoktur." *

*prof.dr. osman ekşicioğlu
  • alkollü içecekler ithalatçıları ve dağıtıcıları derneği başkanı.
  • izmirli bir müteahhit... yaptığı binaların balkon demirlerinde ismi yazar
  • geçmiş zamanlarda televizyonda sabahları dini bilgilerde verirdi kendisi.
    devamlı seri bir şekilde kendi sorar kendi cevaplar şeklinde konuşurdu.
    -şimdi diyeceksiniz ki bu günah mı? günah!
    - peki bu kabul olur mu? olmaz!
  • islamiyeti gercek anlamda ögrenmeye calısmak için, dinlenilmesi gereken insandır. islamiyetin sadece dini vecibeleri yerine getirmekle degil, insanın bütün sosyal yaşamını da en güzel şekilde düzenleyen geniş ilimlerin bulundugu bir din olduğu, onun programları dinlenerek öğrenebilir.
    anlatırken, kesinlikle kendi yorumunu katmaz. islam büyüklerinin ve peygamberimizin söylediklerini nakleder ama, çok basit ve açık sekilde, herkesin anlayabileceği seviyeye indirerek.
    bütün programlarının kopyaları da, sitesinde insanların yararlanması için mevcuttur.
  • gönül pınarı adlı programı yapan hoca. ayrıca bu isimde bir de kitabı vardır.
    program arşivine; http://www.osman-unlu.com/gonul_pinari.asp adresinden ulaşılabilir.
  • google earth'de izmir'in birçok yerinde çektiği fotoğraflar var?
  • ben kendimi bildim bileli aynı üslupta, sakin, efendi bir adam. dinlenir, izlenir. saygı duyulası.

şuradan izlenip, dinlenebilesi: http://www.huzuradogru.tv/
  • tgrt'nin benjamin button'ı, yaklaşık 80 yıldır aynı programı yapan zat. cevab veremedi nin kuzenidir.
hesabın var mı? giriş yap