şükela:  tümü | bugün
  • izmir karşıyaka donanmacı semtinde, vapur iskelesinin çarprazında yer alan tarihi bir parktır. tam önündeki otobüs durağının adı da osmanbey durağı olarak geçmektedir. karşıyaka'lı olup bu parkta anısı olmayan sanırım yoktur.

    park, ismini rahmetli osman bey'den almıştır. hikayeyi karşıyaka'da bana kim anlattı tam anımsamasam da, eskiden karşıyaka sahil'de vapur iskelesinin yanında, yani bu parkın tam karşısında birkaç lüks ocakbaşı restorant vardı. orada akşam yemekleri yenir, eğlenceler, aktiviteler, düğünler olurdu. yıllar içinde gelen belediye başkanları bu restorantları alkol bulundurmaları, görüntü değişimi, yol genişletme gibi birçok bahane öne sürüp teker teker yıktırdılar.
    neyse, işte bu restorantlardan birinin, hatta tam karşıdaki restorantın sahibi osman bey imiş. osman bey çoğunlukla oralarda olurmuş ve onu herkes tanırmış. bu nedenle rivayete göre bu parka, orayı çok seven osman bey'in ismi verilmiş.
    eskiden gümüş, bilezik, küpe, kolye gibi takı sergilerinin yer aldığı ferah ve güzel bir park idi. birkaç sene önce yani cevat durak iktidarında parka mimari revizyon yapıldı. yapılan değişiklikler genel kontekste göre hiç güzel olmadı. parka büyük bir heykel ve havuz inşa edildi. bu değişiklikler alanı daralttı. ara yolları bana göre kasvetli bir hale getirdi. yani park şekli şemal'den çıktı.

hesabın var mı? giriş yap