şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakın dönemde yapılan yavuz sultan selim köprüsü ve avrasya tüneli'nin zararları da eklendiğinde ortaya çıkan acı durum. millet olarak kerizliğimize doymayalım.

  haber linki

  "chp kocaeli milletvekili haydar akar tünel ve köprülerin sürekli zarar ettiğini belirterek, yılın ilk 4.5 ayındaki araç geçişlerine göre, hazine'nin avrasya tüneli, osmangazi köprüsü ve yavuz sultan selim köprüsü için işletmeci firmalara 803 milyon tl ödeyeceğini söyledi.
  akar yaptığı açıklamada, "bugünkü tablonun devam etmesi halinde, yıl sonunda işletmeci firmalara 2 milyar 410 milyon tl ödenecek" dedi. daha önce osmangazi köprüsü'nün maliyetinin 2 milyar 355 milyon tl olduğunu açıklayan akar, yıl sonunda tahmininin gerçekleşmesi halinde, zarar tutarının osmangazi'nin yapım maliyetini geçeceğini ifade etti."
 • benim anlamadığım durum şu: yaw koskoca devlet yılda veya ayda kaç araba geçeceğini öngöremez mi? diyelim bunu yapamadı, e kendini niye sınırlandırıp boş yere borca giriyorsun (gerçi devlet borca girmiyor biz giriyoruz). ha bi de bunu alan şirket kimdir nedir necidir? bilen beri gelsin. haberlerde okuyorum sürekli ihaleyi alan şirket diye tanımlanıyor. hem şirkete neden verilir bu devasa ihale, devlet kendi yapsın, işletsin kazansın. şirketin kazancı, bizim de zararımız az buz değil ve bir senedeki zarar köprü fiyatına eşit. zaytung haberi gibi yemin ederim.
 • bir akepe ritüelidir vizyonsuzluk ve peşkeş başka da bir şey demeye gerek yok sanırım
 • ...
 • avrasya tuneline 24 yil osmangazi koprusune 19 yil garanti verildi. bu yapilari yapan sirketler oyle kar edicek ki bu isten, daha is almasalar olur. ama hukumetimize tesekkur etmek lazim cebimizden 5 kurus para cikmadi.
 • yol zarar ediyor, köprü zarar ediyor.
  21.ci yüzyılda anlayamadığım tanımlardır.
  yol lan bu. niye zarar etsin ki.
  dünyada tek zarar eden yolu biz mi yaptık acaba?
  yolu bile zarar ettirdik ya
  ver mehteri
 • namussuz trolleri goremeyeceginiz basliklardan bir tanesi.
 • ama ehğonomi çoh eyiii hülooooğ voiğğğy. dombiri dombura erdooooğaaaann!
 • valla deli çıkıcam lan. bitmiş köprüyü kullanıma açmasan bile maliyetinden daha fazla zarar edemezsin.

  bunlar nasıl maliyetten daha fazla zarar edebildi yemin ederim aklım almıyor.
 • toplanan vergilerden yapılan harcamaların hesabının sorulmadığı ülkelerde normaldir. ama tabi ki sorarsan köprü bizim vergilerimizle yapılmadı, hazineden kör bir kuruş bile çıkmadı, ama yapan şirket bizim vergilerimizle bizim cebimizden zengin edildi, ediliyor, edilecek. devletin kasasından kör kuruşun çıkmadığı ama 10, 20 hatta 30 köprülük maliyetin nasıl oluyorsa halkın cebinden çıkacağı, kapitalizmin bugu olan bu muhteşem neoliberal kalkınma modeli için yetmez ama evet, bunlar az bile, aynen tam gaz yola devam. bu resimde tek üzülünecek olan kesilen ağaçlar ile evsiz kalan tavşanlar ve tosbağalar...

  sizin aklınıza, mütahitlerin ellerine, bizim de kesemize sağlık!
  http://www.yeniakit.com.tr/…boyle-gecti-191728.html