şükela:  tümü | bugün
  • aratayım bakalım bir bölümümü dedim de arkadaş hiç mi yazar yokmuş bizimkilerin arasında. ya da kimse mi yazmak istememiş burayla alakalı bir şeyler. inşaat, bilgisiyar, endüstri ve jeolojinin bile başlığı var ama makinaya değinmemiş ya da değinememiş kimse.

meşelik kampüsü'nün sonunda konuşlandırılmış bölümdür. maden mühendisliği ile aynı binadadır. bölümün zorluğuna değinmeyeceğim gelince anlarsınız neyin ne olduğunu. birkaç saydığım sevdiğim hoca ile ilgili bir şeyler yazayım.

(bkz: osman nuri çelik) kendisinden malzeme i - ii derslerini aldım. genel kültürü aşırı derece ileri seviyede birisidir. derslerine gittiğiniz takdirde gayet güzel bir notla dersi geçebilirsiniz. derslerinde öğrenciyi sıkmamaya çalışır. dersini hakkıyla anlatan hocalardan birisidir. bir dersi birkaç hoca birden veriyor ise osman hocayı kaçırmayın derim.

(bkz: mustafa ulutan) hakkında bir şey yazılmamış ama öyle yazılmadığına bakmayın, kral adam denir ya bana göre öyle. tersim çok terstir diye belirtir kendisi. ölçme ve imalat teknolojileri dersini aldım. 3. sınıfta bir ders daha veriyor olması lazım onu da kaçırmayız umarım. o da osman hocayı saydığını sevdiğini söyler ki yüksek ihtimal onu örnek aldığından o da osman hoca gibi derslerini layıkıyla anlatan bir hocadır. öyle derse girip 2 saat kağıttan not okuyan hocalara benzemez. dersleri eğlencelidir, piyasa ile ilgili anılarını anlatır. tabi dersleri işleyiş tarzının ve sınavda geçirip geçirmeyeceğinin sınıfla olan ilişkisine bağlı olduğunu söyler. ezbere dayalı soru sormaz, tabi bu konuyu bilmeden sınavına girebileceğiniz anlamına gelmez. kafayı çalıştırırsan sınavları kolaydır.

(bkz: nejat kıraç) kendisinden teknik resim i - ii derslerini aldım. lise kafasıyla derslere gelip gittiğimizden olsa gerek 1. sınıf öğrencilerine karşı biraz serttir. 3. sınıfta şeker gibi oluyor diyorlar ondan böyle diyorum. burayı okuyacak olursa kızmaz umarım şeker dediğime. öyle diyorlar. bu sene göreceğiz bakalım. derslerinde çizim yaparken şu hataları yapmayın dediği kısımların %90'ını sorar. teknik resim ii dersini alırken birkaç ay okula uğramamıştım. ama sınav dönemlerinde eski çizimlere falan bakıyordum. sınavdan çıkıyoruz gayet güzel bir sonuç beklerken çok düşük geliyor. arkadaşların geneli de böyle. dersten kaldım. dersi yaz okulunda aldığımda pek devamsızlık yapmadım. sonradan fark ettim ki nejat hocanın sınavda şu hatayı yapmayın, burası şöyle olmasın dediği tüm şeyleri ben dönem içinde yapıyormuşum. neden düşük aldığımızı sonradan fark ettik.

(bkz: zekeriya altaç) altaç functions var iken zekeriya hocadan bahsetmenin pek anlamı yok ama ilk sene için bakacak olursak calculus i - ii derslerini verir. sorunun %99'u doğru olsa dahi sonunda yaptığınız bir yanlış ve yanlış sonuç o sorudan 0 (sıfır) almanıza yetecektir.

* % 2.11 üstü karbon içeren malzeme çelik olamaz.
    * 1/1000'lik kumpas yoktur.
    * kama çizerken o boşluğu unutma.
    * integral alırken +c'yi asla unutma.
  • müdek akreditasyonu bulunmayan bölümdür. sitesinde ise bu konuyla ilgili olan kısım güncel değildir. müdek ajansına değerlendirme için başvuruda bulunmuştur yazmasına rağmen yazılı komisyon üyelerinin yarısı emekli olmuştur.
  • kaliteli bölümdür. yani ortalamanın üstündedir. zirveye oynayan üniversitelerden değil diye kötü damgası koyacak değiliz. aşırı kaliteli hocaları olduğunu biliyorum her ne kadar derslerine hiç girmemiş olsam da. fakat ogü mühendisliklerine ders vermeye her zaman en kaliteli hocalar giderdi eskiden. matematik bölümünün iyi hocaları, fizik bölümünden keza kaliteli hocalar. seviyeyi düşürmezlerdi ogü mühendisliklerinde. günümüzde aynı devam ediyor mudur? bir fikrim yok fakat iyiydi bir aralar.
  • yüksek lise, sadece adı var. ciddi problemlerle ve en önemlisi yetersiz hocalar ile boğuşan her açıdan düşüşte olan bir bölüm.
  • koskoca üniversitede türkçe eğitim veren endüstri mühendisliğinden biri mezun olup avustralya vs. gibi ülkelerde işe başlarken, insanlara hazırlık okutturup müdek akreditasyonu olmadığı için verdiği diploması yurtdışında kağıt parçasına dönüşen bölüm.

herkes bu akreditasyonu yaparken bu zat-ı muhteremler niye ve neye göre bu kritik belgeyi almamışlar büyük bir soru işareti olmakla beraber sorumsuzluğun dibidir.